Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Andrzej Duda ponownie prezydentem RP

13-07-2020, 11:21 Joanna Oreł

Według oficjalnych danych Państwowej Komisji Wyborczej Andrzej Duda wygrał drugą turę wyborów prezydenckich. Dotychczas urzędujący prezydent uzyskał 51,21 proc. ważnych głosów, a jego kontrkandydat Rafał Trzaskowski 48,79 proc. Frekwencja wyborcza była niemalże rekordowa, bo wyniosła 68,12 proc.

Jest to druga tak duża frekwencja po wyborach prezydenckich w 1989 roku, kiedy to do urn udało się 68,23 proc. wyborców. Jeżeli chodzi o województwo śląskie, to w ostatnią niedzielę zagłosowało 66,91 proc. uprawnionych mieszkańców. Najwięcej osób oddało głos w powiecie bielskim (72,47 proc.), a najmniej w Zabrzu - 57,13 proc. Natomiast w naszym mieście zagłosowało 63,74 proc. wyborców. Rudzianie mogli oddawać głosy w 79 obwodach wyborczych.

Jeżeli chodzi o wyniki, to w skali całego kraju Andrzej Duda uzyskał więcej głosów niż Rafał Trzaskowski w województwach: podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim, lubelskim, podlaskim oraz łódzkim (wschód Polski). Kandydat PO większe poparcie uzyskał w zachodniej Polsce - w województwie śląskim, opolskim, dolnośląskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim, pomorskim, zachodniopomorskim oraz lubuskim. Ogółem jednak Andrzej Duda uzyskał większe poparcie, bo 51,21 proc. Rafał Trzaskowski drugą turę głosowania zakończył z kolei z wynikiem 48,79 proc. Do końca jednak wynik wyborczy był pod znakiem zapytania, bo w powyborczym sondażu exit poll różnica pomiędzy obydwoma kandydatami wynosiła 0,8 proc. (na korzyść Andrzeja Dudy).


Komentarze