Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Aleja drzew do wycinki?

17-10-2017, 10:38 Joanna Oreł

Mieszkańców zaniepokoiło oznaczenie drzew przy ul. Mickiewicza w Rudzie, co może być związane z planami przeznaczenia ich do wycinki. Jak się okazało, informacja ta się zgadza, ale wynika to z faktu, że część drzew może w każdej chwili złamać się i spaść na ulicę. W poniedziałek wiceprezydent Krzysztof Mejer spotkał się w tej sprawie z zainteresowanymi mieszkańcami.

– Zawsze wydawało mi się, że to jest szlak turystyczny i nasza chluba, bo te drzewa pięknie się tam prezentują. Rozumiem, że część z nich może być uszkodzona, ale nie wiem, czy dobrym pomysłem jest, jeżeli mamy takie fajne miejsce, przeznaczać je do likwidacji – zgłosiła jedna z mieszkanek.

W sumie oznaczono 22 drzewa, a wśród nich platany klonolistne, klony zwyczajne, klony srebrzyste oraz jesiony wyniosłe. Jak się okazuje, drzewa przy ul. Mickiewicza zostały oznaczone po interwencji Państwowej Straży Pożarnej oraz Wydziału Zarządzania Kryzysowego. Na tej podstawie spółka MPGM TBS jako zarządca miejskiej zieleni dokonała przeglądu roślin. – Podczas wizji stwierdzono zasadność interwencji – drzewa zagrażają bezpieczeństwu pieszych i pojazdów, z uwagi na to, iż część z nich w środku jest spróchniała,a niektóre pnie są popękane – uzasadnia Krzysztof Mikołajczak z MPGM TBS Sp. z o.o. – W związku z powyższym – w trosce o bezpieczeństwo nas wszystkich – do marszałka województwa, został wysłany wniosek o wycinkę tych drzew, które stanowią zagrożenie – dodaje.

Mieszkańcy są jednak zaniepokojeni tymi planami. Na Facebooku powstał nawet profi l „Ratujmy platany z Mickiewicza”, gdzie skupiają się rudzianie przeciwni wycince. Po licznych sygnałach w tej sprawie przy ul. Mickiewicza w poniedziałek odbyło się spotkanie mieszkańców z wiceprezydentem Krzysztofem Mejerem. W jego trakcie ustalono, że w środę dendrolog zbada drzewa i na tej podstawie zostanie podjęta ostateczna decyzja. Ma się także odbyć kolejne spotkanie z mieszkańcami.


Komentarze


20-10-2017, 09:00
yahu pawul napisał(a):

Jeżeli rzeczywiście drzewa są schorowane i grożą zawaleniem - to trudno - ALE, ALE - należy natychmiast posadzić w to miejsce nowe (NAJLEPIEJ ODPOWIEDNIO DUŻE!!) - CZEGO WŁADZE NASZEGO MIASTA NIGDY NIE ROBIŁY I PEWNIE NIE ZROBIĄ !! Od lat dopraszam się o odpowiednie drzewa na rynku na Frynie. Kiedyś zbywano mnie, że nie mogą nic zrobić bo zabrania tego warunek dzięki któremu rynek zbudowano za unijną kasę. Teraz od 2 lat już można ale nasi władcy dalej ignorują mieszkańców. No bo przecież to nie ja sam. Jest nas sporo !!

18-10-2017, 23:28
kpina napisał(a):

Może napiszecie prawde?

18-10-2017, 21:52
Andrzej napisał(a):

A co z ponumerowanymi drzewami od Kuźnicy (okolice ul. Sobieskiego) poprzez Piastowską, Wolności aż po samo Karmańskie? Czerwona numeracja na drzewach grubo przekracza liczbę 200. Są tu okazałe kasztany, lipy itd. - to jest cały zastęp drzew wzdłuż głównej drogi w Rudzie 1.