Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Aktywnie dla seniorów, ale nie tylko

28-11-2017, 11:51 Joanna Oreł

Od ponad roku w naszym mieście działa Fundacja Aktywni My. Jej głównym celem jest pomoc osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym. Z jednej strony mogą one liczyć na wsparcie, ale z drugiej strony fundacja daje im szansę na aktywizację. Jej flagowym działaniem jest projekt „Dzwonię i jadę”, ale fundacja m.in. prowadzi także Punkt Pomocy Rzeczowej oraz organizuje osobom potrzebującym rehabilitację i wyjazdy

– Działamy na różnych polach – w zależności od potrzeb, ale przede wszystkim prowadzimy projekt bezpłatnych usług transportowych, organizujemy różnego turnusy rehabilitacyjne, warsztaty i zajęcia terapeutyczne, czy bezpłatne porady prawne dla osób z naszego miasta – wylicza Katarzyna Kinder, prezes Fundacji Aktywni My. – Niedawno wydaliśmy kalendarz charytatywny na 2018 roku, a obecnie przygotowujemy się do kolejnej, dużej imprezy, czyli spotkania wigilijnego dla naszych seniorów w Kochłowicach. Ponadto 25 listopada z okazji Dnia Seniora organizujemy wyjazd z grupą seniorów do Wadowic – dodaje.

Najbardziej Fundacja Aktywni My znana jest jednak ze wspomnianego projektu „Dzwonię i jadę”, który okazał się być prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Tylko w okresie od kwietnia do lipca tego roku z bezpłatnych przejazdów skorzystało ok. 1600 osób w Rudzie Śląskiej oraz ponad 820 spoza naszego miasta. – Rozkręciło nam się to do tego stopnia, że już na początku listopada nie mieliśmy miejsc na ten miesiąc. Dodatkowo też uruchomiliśmy wyjazdy poza ośrodki w Rudzie Śląskiej – m.in. do Knurowa, Gliwic, Tarnowskich Gór, czy Zabrza. Chętnych cały czas przybywa, a kilka miast nawet podchwyciło ten pomysł i realizuje u siebie podobne projekty – zaznacza Katarzyna Kinder. Fundacja prowadzi także w Kochłowicach przy ul. Tunkla 1 (tam też znajduje się jej siedziba) Punkt Pomocy Rzeczowej. – Rozdajemy wszelkiego rodzaju ubrania, doposażamy mieszkania w meble, naczynia, firanki, pościele, środki czystości oraz higieniczne – wymienia Kinder.

Dotychczas z pomocy Aktywnych My skorzystało setki osób, a za wsparciem tym kryje się zaledwie ok. 12 wolontariuszy oraz ok. czterech stałych członków fundacji. Można się z nimi kontaktować w siedzibie fundacji lub poprzez numery telefonu 661-217-743 i 661-242-763 oraz poprzez adres e-mail: kontakt@fundacjaaktywnimy. pl, czy za pośrednictwem MOPS-u.


Komentarze