Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

6 mln zł dla rudzkiego szpitala

31-01-2023, 14:00 Joanna Oreł

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta podwyższony został kapitał rudzkiego Szpitala Miejskiego o 6 mln zł. Było to spowodowane koniecznością ratowania sytuacji tej spółki. Równocześnie poinformowano o tym, że od 1 lutego wznowiona zostanie działalność Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Jak tłumaczyła w trakcie czwartkowej (26.01) sesji Bogusława Kotus, naczelnik Wydziału Nadzoru Właścicielskiego UM Ruda Śląska, zarząd Szpitala Miejskiego wskazał na konieczność uregulowania do końca stycznia tego roku kredytu w rachunku bieżącym w kwocie 4,5 mln zł wraz z zabezpieczeniem najbliższych płatności wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. – Wszystko to ma na celu utrzymanie bieżącej płynności przez szpital, więc podjęcie tej uchwały jest w pełni uzasadnione – mówiła naczelnik Kotus.

Ponadto Narodowy Fundusz Zdrowia ma 45 dni na wypłacenie środków za nadwykonania w roku ubiegłym rudzkiemu szpitalowi. Pieniądze te mają wpłynąć najwcześniej pod koniec lutego. Stąd potrzeba pilnego dokapitalizowania. Poza tym wynika ona z konieczności utrzymania płynności finansowej Szpitala Miejskiego, która jest zachwiana przez wysokie ceny materiałów i usług medycznych oraz zwiększenie wynagrodzeń pracowników w 2022 roku w związku z nowelizacją ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników podmiotów leczniczych.

Niemniej jednak ze strony radnych nie brakowało pytań na temat kondycji szpitala i jego zarządzania. – My jako radni – Komisja Zdrowia, Rodziny i Pomocy Społecznej, Komisja Budżetu i Przedsiębiorczości, której przewodniczę oraz Komisja Rewizyjna – będziemy spotykać się z nową panią prezes i radą nadzorczą, ale ciekawi nas, czy sytuacja fi nansowa szpitala jest chociaż odrobinę lepsza? W jakim kierunku szpital zmierza, jeżeli chodzi o strategię finansową? – między innymi o to pytał radny Mariusz Pakuza.

– Pomoc jest potrzebna z uwagi na proces poprawy funkcjonowania szpitala. Proces, który trwa. Pani prezes działa aktywnie od października. Wiele rzeczy zostało zrobionych, niemniej te problemy i wyzwania są na tyle duże, że w tak krótkim czasie nie udało się tego jeszcze osiągnąć – ocenia prezydent Michał Pierończyk. – Jednak generalnie sytuacja się poprawia. Ograniczamy tę stratę bilansową, która była na poziomie ponad 60 milionów złotych, teraz jest poniżej 60 mln zł, bliżej 50 mln zł. Najważniejsze jest to, że ograniczamy koszty bieżące tak, żeby móc zbilansować działalność – dodaje.

– Ja mam jedno hasło, jeżeli chodzi o prowadzenie działalności – szczególnie naprawczej – trudne, czasami bardzo trudne, są dobrego początki. Myślę, że w tym przypadku, kiedy mówimy o szpitalu, zaczynamy taki pewien etap zdroworozsądkowego zarządzania i zarządzania przy otwartej kurtynie – skomentowała radna Katarzyna Irena Korek.

Prezes Szpitala Miejskiego Ewa Krych zapowiedziała przy okazji, że trwają prace nad programem naprawczym szpitala. – Na początku lutego będzie on już całkowicie gotowy. Jesteśmy umówieni również na konsultacje z przedstawicielami banków, bo musimy mieć przygotowaną bardzo porządną analizę fi nansową, czy faktycznie te założenia, o których my mówimy w tym programie naprawczym, dadzą takie efekty, jakie sobie zakładamy – zapowiedziała Ewa Krych. – Pracujemy nad tym dokumentem sami, we własnym zakresie wraz z naszym personelem, który ma naprawdę świetne pomysły i chce, żeby to wszystko nam wyszło – dodała.

Wyzwaniem dla szpitala jest także sprawne funkcjonowanie wszystkich oddziałów i rozwiązanie problemów kadrowych. Z tego właśnie powodu zawieszony został Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, co wynikało z nierozstrzygnięcia konkursu ofert na nowe kontrakty lekarzy. – Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii wznowi swoją działalność zgodnie z planem na początku lutego, więc wszystko idzie dobrze. Pacjenci są zabezpieczeni. Rozmawiałem także z profesorem Januszem Świetlińskim z Oddziału Neonatologicznego. Tutaj sytuacja też jest ustabilizowana. Oddział pracuje bez zakłóceń. Odwiedziłem cały zespół z ordynatorem Wojciechem Cnotą (ordynator Oddziału Perinatologii, Ginekologii i Położnictwa – przyp. red.). Także naprawdę jestem pod wrażeniem ich działań oraz pod wrażeniem działań zarządu szpitala. Liczę, że sytuacja będzie nabierała pozytywnych kierunków i będziemy w stanie bez żadnych zakłóceń funkcjonować zarówno w mieście, jak i w szpitalu – podsumowuje prezydent Michał Pierończyk.


Komentarze