Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

470 tysięcy dla ZSS nr 3

19-07-2012, 09:06 Monika Herman - Sopniewska

Unijne fundusze dla szkoły.

Po raz czwarty Zespół Szkół nr 3 Specjalnych w Rudzie Śląskiej otrzymał dotację unijną. W sumie szkoła dostała  470 tysięcy złotych na realizację zadań na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne dla ponad 60 niepełnosprawnych uczniów. Projekt realizowany  od maja  otrzymał bardzo wysoką ocenę w województwie śląskim.

- To już czwarta dotacja jaką otrzymała szkoła, jednak zauważamy, że z roku na rok  fundusze unijne uzyskuje się coraz trudniej. Zmieniają się bardzo często kryteria, już podczas przygotowania projektu. Zmieniają się stale wytyczne, sposób rozliczania projektów, kryteria dostępowe, wskaźniki - to wszystko ulega bardzo dynamicznej zmianie. W trakcie realizacji projektu zdarza się, że przepisy zmieniają się kilkukrotnie i to też wprowadza niepotrzebne zamieszanie. Pozyskanie unijnych dotacji jest coraz trudniejsze także ze względu na rosnącą konkurencję – coraz więcej instytucji aplikuje wnioski – mówi dr Wojciech Fijałkowski, współautor projektu.

Realizowany przez rudzki Zespół Szkół nr3 Specjalnych im. św. Łukasza projekt „Nauczanie przez doświadczanie”  ma za zadanie wyposażenie uczniów w kompetencje niezbędne  do prawidłowego funkcjonowania w środowisku społecznym, edukacyjnym i zawodowym. Najważniejszym celem jest   „uczenie życia”, umiejętności znalezienia się w naturalnych sytuacjach życiowych. Niestety takie sytuacje trudno aranżować jedynie w szkole. Dlatego organizowane są  różnego rodzaju warsztaty kompetencyjne w formie wyjazdowej, beneficjenci projektu mają możliwość uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych i innych aktywnościach społecznych, uczą się planowania zakupów, przechodzą trening finansowy, realizują sytuacje zadaniowe, używając do tego celu  konkretnych sum pieniędzy oraz potrzebnych pomocy i urządzeń. Projekt ma uczyć korzystania z komunikacji miejskiej, internetu, wspierać wiedzę odnośnie oferty otaczających instytucji,  takich jak zakłady pracy, szkoły, różnego rodzaju  instytucje wsparcia.

- Te pieniądze z unii są nam niezwykle potrzebne. Oczywiście część zadań realizujemy jako placówka publiczna, jednak niektóre z pomysłów nie da się zrealizować bez wsparcia finansowego – mówi Fijałkowski.

Formy, metody, pomysły na nietypowe zajęcia  podparte są  konkretną kwotą pieniędzy, która spływa do szkoły z Unii. Co ważne po realizacji tych  projektów  unijnych zostaje w szkole ogromna baza pomocy dydaktycznych, oprogramowania, specjalistycznego sprzętu.

- Dzięki zaangażowaniu autorów projektu, szkoła wzbogaciła się w wysokiej klasy  sprzęt rehabilitacyjny, oprzyrządowanie i oprogramowanie niezbędne osobom z różnorodnymi niepełnosprawnościami  (np. oprogramowanie do terapii logopedycznej, komunikacji  alternatywnej, cyfrowe komunikatory, laptopy,  itp.). Poszerzyliśmy również bazę pomocy dydaktycznych - drukarek, projektorów, aparatów fotograficznych, dostosowaliśmy pomieszczenia do potrzeb osób niepełnosprawnych- wszystkie pozyskane środki finansowe i materialne będą służyły naszej placówce  jeszcze przez wiele lat  -  mówi dr Wojciech Fijałkowski.

Realizacja projektu zostanie zakończona w kwietniu przyszłego roku.


Komentarze


26-07-2012, 12:07
Karol napisał(a):

Ciekawe czy ktoś doceni starania pracowników szkoły? Zaangażowanie tych ludzi powinno być docenione przez władze miasta!

22-07-2012, 18:17
duża napisał(a):

dobrze zainwestowane pieniądze unijne. Brawo!

21-07-2012, 17:26
Ania napisał(a):

Świetna inicjatywa! Brawo za zaangażowanie i pomysły! Tylko tak dalej.