Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

40 tys. osób czeka na deputaty. Ale czy je dostaną?

10-01-2018, 19:32 Joanna Oreł

Prawie 40 tys. osób, które wnioskowały o wypłatę deputatu, nadal czeka na odpowiedź. Zainteresowani od kilku tygodni próbują skontaktować się ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń, by dowiedzieć się, jaka jest decyzja. SRK apeluje jednak o cierpliwość i zapewnia, że wszystkie uprawnione osoby otrzymają obiecane im 10 tys. zł.

Wnioski o wypłatę zaległych deputatów można było składać do 17 listopada ubiegłego roku. SRK przyjęło ich ok. 190 tys. – Ponad 150 tys. z nich rozpatrzyliśmy pozytywnie i przelaliśmy rekompensatę jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia – zaznacza Witold Jajszczok, rzecznik prasowy SRK.

Pozostaje więc ok. 40 tys., a dokładnie 38 tys. wniosków, których składający czekają na decyzję. Dlatego też na przełomie roku w SRK rozdzwoniły się telefony zaniepokojonych osób, które nie wiedzą, czy i kiedy otrzymają zapowiadane 10 tys. zł. – Próbujemy się dodzwonić na wszystkie możliwe numery telefony, ale nikt nie odpowiada. Moją mamę, która złożyła wniosek, a ma już 88 lat, taka sytuacja kosztuje zbyt dużo nerwów – zgłosił nam jeden z mieszkańców.

Faktem jest, że próbując się dodzwonić na numery z listy punktów kontaktowych w sprawie wniosków o wypłatę rekompensat, można usłyszeć albo komunikat „przepraszamy, nie możemy zrealizować tego połączenia” albo linia notorycznie jest zajęta. Dzwonią i wnioskodawcy z listy 38 tys. osób, ale i pracownicy SRK. – W każdym przypadku pracownicy SRK kontaktują się pod numer telefonu wskazany w złożonym wniosku. Zespoły obsługi wniosków przyjmują interesantów przez 8 godzin, ale ich praca trwa o wiele dłużej. Problemowymi sprawami, które pozostały, zajmuje się grupa najlepiej merytorycznie przygotowanych pracowników. Codziennie sprawdzają ponownie po kilkaset przypadków. Każdy wniosek zaopatrzono wcześniej w adnotację, co należy w nim uzupełnić – zaznacza Jajszczok.

Powody utknięcia wniosków w SRK są dwa – albo właśnie źle wypełniony formularz, albo brak uprawnienia do otrzymania 10 tys. zł deputatu. – Z najwyższym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że w ok. 20 tys. przypadków wnioskodawcy nie mają uprawnień do rekompensaty. Na przykład przeszli na emeryturę już po 2014 r. (gdy deputatu nie wypłacano). Są też tacy, którzy złożyli wnioski, choć nigdy nie pobierali deputatu albo ciągle pracują w spółkach górniczych – tłumaczy rzecznik prasowy SRK. – Kolejną grupą bez uprawnień są wdowy i sieroty po pracowniku, który nie był emerytem ani rencistą. Weryfikacja właśnie tych uprawnień jest bardzo pracochłonna. Zawiadomienia o odmowie wysyłane są pocztą poleconą – dodaje.

Przedstawiciele Spółki Restrukturyzacji Kopalń zapewniają jednak, że wszyscy uprawnieni do otrzymania rekompensaty otrzymają ją. – Musi to nastąpić przed końcem marca br. ale codziennie kolejne osoby, których weryfikacja wniosków przyniosła pozytywny rezultat, otrzymują rekompensaty. Rozumiemy rozgoryczenie osób, które wciąż czekają na rekompensatę, jednak musimy dochować wszelkiej staranności, żeby mieć pewność, że przyznanie lub odmowa przyznania rekompensaty są uzasadnione – tłumaczy Witold Jajszczok.

 


Komentarze


11-01-2018, 20:05
gregor63 napisał(a):

jestem na emeryturze od 2012 roku,dowiedziałem się ze mój wniosek zweryfikowano pozytywnie,a pieniędzy też nie otrzymałem, z jakiego powodu nie wiem i chyba nikt nie wie

11-01-2018, 19:56
Ja napisał(a):

Mozna sie dowiedzieć osobiście w Zabrzu na ul Lompy 11 oni tam odpowiedza na jakim stopniu jest wniosek wiem bo bylismy już wiemy co i jak

11-01-2018, 10:53
Córka. napisał(a):

Moja mama czeka i się martwi. Wszyscy jej znajomi co składali wnioski jak ona dostali przed święta mi . Nawet ciocia siostra mamy już dostała a mama nadal czeka . Jest już załamana bo bardzo na to liczy ...

11-01-2018, 09:15
Emerytka napisał(a):

3 dni pròbowałam się dodzwonić do SRK i nic,albo jest zajęte a gdy już jest sygnał to odkładają słuchawkę.Rzecznik prasowy nie odbiera.Niepotrzebnie zostały podane telefony informacyjne.SRK sie pogubiło nie dają sobie rady,przerosło ich to.

11-01-2018, 09:13
Górnik napisał(a):

Ja czekam na rekompensatę dalej nic