Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

20 lat wsparcia mieszkańców

05-03-2024, 14:30 Joanna Oreł

W tym roku przypada 20-lecie funkcjonowania Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej oraz 105. rocznica powstania Publicznych Służb Zatrudnienia. Obchody podwójnych urodzin były okazją do podziękowań, podsumowania dotychczasowej działalności oraz nagrodzenia i wyróżnienia pracowników PUP-u. Od 1 marca 2004 roku instytucja ta służy mieszkańcom poszukującym pracy oraz przedsiębiorcom, którzy szukają pracowników.

- Ruda Śląska to miasto, gdzie bezrobocie jest jednym z najniższych. To z jednej strony cieszy, ale z drugiej strony od pracowników Powiatowego Urzędu Pracy wymaga jeszcze cięższej pracy i kreatywnych pomysłów, jak udoskonalić rynek pracy w naszym mieście. Dziękuję, że wytrwale robicie to od lat - za zaangażowanie, innowacyjność i za efektywność działań - mówi prezydent miasta Michał Pierończyk.

Piątkowe (1.03) obchody jubileuszu PUP-u w restauracji Adria były okazją do przedstawienia działalności tej instytucji za sprawą prezentacji “Sukcesy i wyzwania – konferencja podsumowująca 20 lat pracy Powiatowego Urzędu Pracy” oraz do podsumowania wydarzenia “Młodzi u progu kariery - jak rozwijać swój potencjał przy wsparciu Publicznych Służb Zatrudnienia”.

- Nasze 20-lecie jest doskonałą okazją, aby przyjrzeć się współczesnemu rynkowi pracy. Tym razem postawiliśmy na młodych, na pokolenie osób, które planuje swoją przyszłość, rozpoczyna karierę i potrzebuje wsparcia, wchodząc na rynek pracy, po to, aby wejście to było dla nich bezpieczne i satysfakcjonujące - wyjaśnia Beata Płaczek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej.

Już we wrześniu ubiegłego roku utworzono Centrum Wsparcia Młodych, którego celem jest wyeliminowanie barier, bądź ograniczeń i stworzenie szansy na podjęcie młodym ludziom pracy. Ponadto od 21 stycznia do 1 marca br. zorganizowano cykl spotkań i warsztatów. - Chcemy ułatwić osobom młodym, w tym bezrobotnym, zmierzyć się z wyzwaniami współczesnego rynku pracy i odnaleźć to właściwie miejsce. Pragniemy pomóc im rozwijać swoje pasje i zmienić je w zawód, odnaleźć się w nowej pracy, rozwijać umiejętności komunikacyjne, skutecznego uczenia się czy radzenia sobie z trudnościami - mówi Beata Płaczek. - Działania te realizowane będą przez ekspertów wewnętrznych – pracowników realizujących warsztaty w ramach Akademii Rynku Pracy oraz projektu pilotażowego „Droga do zatrudnienia - Centrum Wsparcia Młodych”, jak również zewnętrznych, wyjątkowych gości, którzy w odpowiedni sposób przekazują młodym to, co niezbędne w stawianiu pierwszych kroków na rynku pracy i budowaniu kariery zawodowej, a swoim entuzjazmem i zapałem zachęcają do działania i podejmowania ciekawych inicjatyw - dodaje.

W sumie w ramach wydarzenia “Młodzi u progu kariery - jak rozwijać swój potencjał przy wsparciu Publicznych Służb Zatrudnienia” odbyło się osiem warsztatów i spotkań, a także dyskusja na temat tego, jak powinien wyglądać Urząd Pracy przyjazny osobom młodym z udziałem m.in. Młodzieżowej Rady Miasta oraz przedstawicielkami Śląskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy i Młodzieżowego Centrum Kariery w Chorzowie.

Do 1 marca 2004 roku mieszkańców Rudy Śląskiej obsługiwał świętochłowicki urząd pracy, co znacząco wydłużało i utrudniało mieszkańcom naszego miasta załatwianie swoich spraw. To zmieniło się w momencie przenosin do budynku przy ulicy Ballestremów 16 w Rudzie (dawniej szpital dziecięcy). Na potrzeby urzędu przekazano cztery z pięciu segmentów tego budynku, który został poddany remontowi i modernizacji oraz wyposażeniu.


Komentarze