Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

15 lat z Toyotą

04-03-2021, 13:43 Joanna Oreł

23 lutego minęło 15 lat podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy Zespołem Szkół nr 1 w Rudzie Śląskiej a firmą Toyota. Umowa ta pozwoliła na przystąpienie do edukacyjnego programu Toyoty i umożliwiła otwarcie nowego kierunku kształcenia – technik pojazdów samochodowych.

– Udział szkoły w programie to nie tylko patronat prestiżowego partnera, lecz także możliwość wyposażenia pracowni nauki zawodu w symulatory, panele dydaktyczne, narzędzia i części samochodowe pozwalające uczniom lepiej przygotować się do egzaminów zawodowych i przyszłej pracy – podkreśla Paweł Ciepliński, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Bytomiu.

Uczniowie i nauczyciele zawodu Technikum nr 1 dzięki współpracy z firmą Toyota rozwijają swoją wiedzę i umiejętności podczas szkoleń oraz w trakcie pokazów produktowych. Mają również możliwość zdobycia certyfikatu „Technik Toyoty”, udziału w wycieczkach przedmiotowych do polskiej fabryki Toyoty czy odbycia praktyk zawodowych w salonach samochodowych na całym Śląsku. Ponadto dzięki współpracy doposażona została baza dydaktyczna Zespołu Szkół nr 1 w Rudzie Śląskiej. – Uczniowie mogą korzystać m.in. z symulatorów silników, zestawów ćwiczeniowych wykorzystywanych w  diagnostyce pojazdów samochodowych, elementów wyposażenia elektrycznego samochodów Toyota, stanowisk do ćwiczeń z elektroniki i automatyki cyfrowej, oscyloskopów, testerów, modeli i przekrojów silników, elementów napędu i ogniw paliwowych, mierników oraz innych narzędzi i urządzeń pomiarowych –wylicza Paweł Ciepliński.

W ramach współpracy pracownia została też wyposażona w meble i materiały potrzebne do prowadzenia zajęć. Przez to uczniowie i nauczyciele mają stały dostęp do dokumentacji technicznej pojazdów japońskiego producenta. Uczniowie kierunku technik pojazdów samochodowych korzystają także z pomieszczeń Regionalnego Centrum Szkoleniowego Toyota, które zostało utworzone w Centrum Kształcenia Zawodowego w Rudzie Śląskiej.


Komentarze