Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

12 kopalń wstrzymuje wydobycie!

08-06-2020, 13:22 Joanna Oreł

Kopalnie Pokój i Halemba od 9 czerwca wstrzymują wydobycie! Górnicy nie będą pracowali przez najbliższe trzy tygodnie. Taka jest decyzja Ministerstwa Aktywów Państwowych. W ten sposób rząd chce "zdusić" epidemię koronawirusa. Łącznie zamkniętych zostanie 12 kopalń na Śląsku.

- Wydobycie węgla zostanie wstrzymane w dziesięciu kopalniach PGG oraz dwóch Jastrzębskiej Spółki Węglowej. To przejście do kolejnego etapu walki z koronawirusem, by chronić górników – taką decyzję przekazał Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.

Wydobycie wstrzymane zostanie w zakładach, w których były przypadki zachorowań, ale nie wszyscy pracownicy zostali przebadani. Jeżeli chodzi o Rudę Śląską, dotyczy to oddziałów Pokój i Halemba kopalni Ruda.

W okresie wstrzymania wydobycia górnicy mają otrzymywać 100 proc. wynagrodzenia. - 3-tygodniowe postojowe pozwoli przeciąć transmisję. Jednocześnie cały czas będziemy badać pracowników kopalń, w których ryzyko wystąpienia koronawirusa jest największe - przekazał minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Dotychczas wśród górników przeprowadzono ok. 50 tys. badań na obecność koronawirusa. To największa przebadana grupa zawodowa. - Stąd duża liczba pozytywnych przypadków. Nikt na taką skalę badań nie prowadził – podkreślił podczas konferencji prasowej Łukasz Szumowski.

Koronawirusa potwierdzono u ponad 5 tys. górników. Jeżeli chodzi o Polską Grupę Górniczą, to zakażenie wykryto u ponad 1600 osób. Z kolei w przypadku Jastrzębskiej Spółki Węglowej odnotowano ok. 2700 przypadków zachorowań. To przekłada się z kolei na największą liczbę wykrytych zakażeń na Śląsku w porównaniu do reszty kraju. Oprócz Halemby i Pokoju na trzy tygodnie wstrzymane zostanie wydobycie także w kopalniach: KWK Knurów-Szczygłowice w Knurowie, Budryk w Ornontowicach, KWK Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych, Ruch Piast w Bieruniu, Ruch Ziemowit w Lędzinach, Ruch Chwałowice w Rybniku, Ruch Marcel w Radlinie, Ruch Rydułowy w Rydułtowach, KWK Mysłowice-Wesoła w Mysłowicach oraz KWK Wujek w Katowicach.


Komentarze


09-06-2020, 12:37
Andy napisał(a):

Przecież to jest tak proste do wymyślenia, że szok. Chcieli zamknąć kopalnie już dawno ale bali się bo oni tylko górników się boją. Więc wymyślili, że pojadą na pandemii. Robią testy i wiecie co, tylko aktywni, ci co chcieli i mogą jechać na strajk do Warszawki, mają "koronaświrusa". I są uziemieni w domu na kwarantannach. Więc do Warszawy nie pojadą. Pod kołderką pandemii 12 kopalń wstrzymuje wydobycie i wiecie co ? Te kopalnie już się nie podniosą, niw zaczną wydobywać znowu. Tak to "pierodłona" warszawa zatopi polskie górnictwo a węgiel będzie płynąć z Kolumbii czy innego Mozambiku. Górniku, "kurła" mać, obudź się bo to TY nie będziesz miał za co kupić chleba dzieciom. A DUDY (dwa) gwintują Ci "d*upę" obietnicą 100% postojowego !!!

08-06-2020, 19:03
Emma napisał(a):

Witam...ciekawe kiedy górnicy bexa mieć testy...z halemby i pokoju...dziwnie siedzieć 3 tygodnie.

08-06-2020, 18:32
Maja napisał(a):

To fikcja, koronawirus, to pretekst do szybkiej likwidacji kopalń... Tak było z Famurem... PiS dąży do jednego od dawna, a teraz ma okazję...

08-06-2020, 14:16
Emel napisał(a):

Stado pseudo znawców którzy nienawidzą górnictwa pieką z zachwytu

08-06-2020, 14:06
Ja napisał(a):

100% ale podstawy..