Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

100 rudzkich policjantów na L4

07-11-2018, 14:20 Joanna Oreł

Rośnie liczba policjantów przebywających na zwolnieniach lekarskich. Szacuje się, że w tej chwili ok. 41 proc. policjantów z województwa śląskiego przebywa na L4. Wśród nich sporo jest także mundurowych z Rudy Śląskiej. W tej chwili na zwolnieniach lekarskich jest ok. 100 na ok. 300 policjantów z rudzkiego garnizonu. Miasto zapewnia jednak, że bezpieczeństwo nie jest zagrożone. W tym celu zwiększono liczbę patroli Straży Miejskiej.

- Od kilku dni dowiaduję się z ogólnopolskich mediów, że bardzo dużo policjantów przebywa na zwolnieniach lekarskich. Wydaje mi się ta sytuacja niepokojąca i jako mieszkaniec Rudy Śląskiej chciałbym wiedzieć, czy mogę czuć się bezpiecznie w naszym mieście, czy gdy zadzwonię po pomoc na policję to czy ktoś przyjedzie - zwrócił się do nas jeden z mieszkańców.

Protest policjantów rozpoczął się w lipcu, jednak w ostatnich dniach szczególnie przybrał na sile. Policjanci domagają się wyższych zarobków i reformy systemu emerytalnego. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawiło projekt porozumienia, który zakładał dodatkowe podwyżki dla policjantów, a także nadgodziny płatne w 100 proc. i 30 dni pełnopłatnego L4 dla funkcjonariuszy z pierwszej linii. MSWiA zapowiedziało także rezygnację z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę. Związkowcy porozumienie jednak odrzucili, tłumacząc, że to tylko połowa ich postulatów, a podwyżki są za niskie.

Sprawdziliśmy, czy także w Rudzie Śląskiej jest problem. 7 listopada na L4 przebywało 105 rudzkich policjantów. Natomiast ogółem w naszym mieście pracuje ich 311. - Jesteśmy w stałym kontakcie z komendantem policji i póki co problem dotyczy głównie drogówki. Żeby wesprzeć pracę policjantów, zwiększyliśmy liczbę patroli Straży Miejskiej. Bezpieczeństwo w mieście jest pod kontrolą i nie dostajemy sygnałów, żeby działo się coś niepokojącego - wyjaśnia Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

We wtorek, 6 listopada opublikowany został list komendanta głównego policji gen. insp. Jarosława Szymczyka. - Tak jak Wy wierzę w sens służby, w poświęcenie i oddanie. Wierzę w odpowiedzialność. Wierzę, że wszyscy mamy pełną świadomość tego, co może się stać, kiedy zabraknie nas na ulicach. Dlatego staję przed Wami i proszę o zrozumienie. Nie dopuśćmy do tego, by na ulicach zaczęli rządzić bandyci. Z perspektywy doświadczeń i dzisiejszego postrzegania polskiej Policji jako kręgosłupa bezpieczeństwa wewnętrznego Polski chcę podkreślić, że zawsze będę z policjantami i zawsze będę ich wspierał i podejmował wszelkie możliwe działania dla poprawy ich sytuacji - zapewnił komendant Szymczyk.

 


Komentarze


08-11-2018, 09:02
Policjant2 napisał(a):

Rodzinie zazdrosny o nasz byt dla Twojej informacji Policja nie odprowadza składek do ZUS więc może nam skoczyć. Pozdrawiam rudzianina który kiedyś został sowicie ukarany mkk przez Policję i napewno jeszcze nie raz zostanie ukarany. Życzę Ci pensji za którą się zastanowisz czy płacić rachunki czy kupić jedzenie matole.

07-11-2018, 14:59
Policjant napisał(a):

Bzdura. Choruje 100 policjantów i wszyscy to policjanci z patrolówki i ruchu drogowego. Bezpieczeństwa pilnują policjanci wyciągnięci zza biurek. Ale zaklinacie dalej rzeczywstość

07-11-2018, 14:53
Rudzianin napisał(a):

Kontrole im doebać i pozwalniać w cioool. A i do zusu kazać się wstawić i zweryfikować l-4. A jak coś nie tak to udoopić i lenia policmajstra i lekarza i wszystko w temacie !!! Lenie ,kombinatory