Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

1000 NUMER WR

20-12-2011, 12:46 Robert Dłucik

Tysiąc numerów gazety... Dużo to, czy mało? Dla dziennika pewnie jak mrugnięcie okiem, ale dla tygodnia to już całkiem poważna liczba. Zajrzyjmy więc do przepastnego redakcyjnego archiwum...

Tak zwany zerowy numer gazety ukazał się w sierpniu 1992 roku. Czytelnicy mogli poznać skład ówczesnej Rady Miasta, sylwetkę rudzkiego olimpijczyka z Barcelony Marka Garmulewicza, przeczytać o kontaktach Rudy Śląskiej z partnerskim niemieckim miastem Papenburgiem. Była też policyjna statystyka, krzyżówka oraz program telewizyjny.

Historyczny numer „Wiadomości Rudzkich” zredagowali: Piotr Zaczkowski (p.o. redaktora naczelnego), Elżbieta Kulińska, Jolanta Zaczkowska, Piotr Girczys oraz Janusz Grobelka (redaktor techniczny).

Setny numer „WR” pojawił się w kioskach 6 lipca 1994 roku. Redaktorem naczelnym gazety był wówczas Grzegorz Grzegorek.

Główny materiał w jubileuszowym wydaniu tygodnika to wybór nowego prezydenta Rudy Śląskiej (wówczas wybierano przez radnych, a nie mieszkańców w powszechnym głosowaniu) oraz przewodniczącego Rady Miasta. Stanowiska te objęli: Zygmunt Żymełka oraz Henryk Cebula.

Co ponadto? Materiały o uszkodzeniu sieci trakcyjnej w Nowym Bytomiu, o włamaniu do Domu Harcerza oraz powrocie piłkarzy Grunwaldu w szeregi czwartoligowców. W setnym numerze znajdziemy rubrykę „Dziewczyna Wiadomości Rudzkich”, która pojawiała się potem na łamach przez kilka ładnych lat.

„WR” Anno Domini 1994 są już bardziej kolorowe: do czerni i bieli dołączyła czerwień.

Gazeta z liczbą 200 pod tytułem ukazała się 5 czerwca 1996 roku. Znów z nowym redaktorem naczelnym – w tej roli Józef Swoboda.

W numerze między innymi: obszerna relacja z Dni Rudy Śląskiej (wystąpili wówczas Krzysztof Krawczyk, Bohdan Smoleń i kabaret OT.TO), artykuły o 15-leciu kabaretu RAK oraz sukcesach młodych rudzian w ogólnopolskiej olimpiadzie z matematyki. Znajdziemy również dodatki tematyczne: Wiadomości Historyczne, Wiadomości Komputerowe i Wiadomości Muzyczne.

I jeszcze jedna ciekawostka: gazeta kosztowała 5 tysięcy złotych.

W 1998 roku byliśmy już po denominacji złotówki, więc za egzemplarz „WR” trzeba było zapłacić tylko 80 groszy. Numer 300 ukazał się 13 maja, pod redakcją Józefa Swobody.

Na „jedynce” między innymi relacja z obchodów Dnia Hutnika oraz informacja o srebrnym medalu Marka Garmulewicza w Mistrzostwach Europy w Zapasach. Na „trójce” obszerny wywiad Danuty Szmidt z ówczesnym wiceprezydentem miasta (dziś posłem na Sejm RP) Grzegorzem Tobiszowskim. Temat: przyszłościowe inwestycje w mieście. A ponadto: siódme urodziny zespołu tanecznego „Silesiana”, wrażenia maturzystów po egzaminach oraz rozdanie „Bibliosów” – nagród dla wyróżniających się rudzkich bibliotekarzy i czytelników.

„Wiadomości Rudzkie” mogły już wówczas poszczycić się czterema w pełni kolorowymi stronami.

Kolejny okrągły jubileusz przypadł 19 kwietnia 2000 roku. Był to zarazem numer świąteczny, stąd dużo tekstów o wielkanocnych tradycjach. Ale działo się również w polityce: na pierwszej stronie informacja o odwołaniu Przewodniczącej Rady Miasta oraz nieudzieleniu absolutorium Zarządowi Miasta.

W numerze można znaleźć także obszerne wywiady z legendą kabaretu Hanką Bielicką, wirtuozem skrzypiec Konstantym Andrzejem Kulką i popularnym aktorem Cezarym Żakiem.

Redaktorem naczelnym gazety był wówczas Krzysztof Pikoń, a „WR” kosztowały złotówkę i dwadzieścia groszy.

Pięćsetka stuknęła nam 20 marca 2002 roku, pod redakcyjnymi rządami Danuty Szmidt. W numerze między innymi duży materiał o koncepcji budowy osiedla dla rudzkich seniorów. Pomysł ks. Zenona Ryznera, ówczesnego dyrektora DPS Caritas, niestety nie doczekał się realizacji... Pisaliśmy także o nowym studiu telewizji „Elsat”, przypomnieliśmy historię naszej gazety „w pigułce” oraz różne dziennikarskie wpadki z dziesięciu lat działalności.

„WR” z numerem 600 trafiły do rąk Czytelników 25 lutego 2004 roku. Pisaliśmy wówczas o rozstrzygnięciu plebiscytu na Sportowca i Trenera Roku (tytuły zdobyli Wojciech Theiner i Krzysztof Kotulski) oraz o I (i na razie jedynych) Rudzkich Mistrzostwach Fryzjerskich.

Redaktorem naczelnym gazety była Barbara Wystyrk – Benigier, obecnie radna Rady Miasta.

700 numer „WR” ukazał się w cieniu tragedii, która wydarzyła się w ostatni weekend stycznia podczas Ogólnopolskiej Wystawy Gołębi Pocztowych w Katowicach. Pod zawalonym dachem hali wystawienniczej życie straciło kilkadziesiąt osób, wielu zostało rannych. „Przeżyłem katakliz” – to poruszająca relacja Piotra Barteczko, jednego z uczestników targów. Pisaliśmy również szeroko o akcji oddawania krwi na rzecz poszkodowanych.

W numerze informowaliśmy także o oddaniu 104 nowych mieszkań w Bielszowicach, o wyróżnieniu naszego miasta Śląskim Oskarem oraz o oddaniu do użytku drugiego mieszkania rodzinkowego.

Redaktorem naczelnym gazety ponownie był Józef Swoboda.

Artykuł o pierwszym rudzianinie urodzonym w 2008 roku, wywiad z gitarzystą zespołu Hey Marcinem Żabiełowiczem, fotoreportaż o rudzkich stajenkach, obszerny materiał o sytuacji rudzkiego szpitala – to niektóre teksty z wydania „WR” numer 800, która ukazała się 9 stycznia.

Redaktorem naczelnym gazety był wówczas Tadeusz Piątkowski, najdłużej sprawujący tą funkcję spośród dotychczasowych szefów „WR”.

Tak się złożyło, że tysięczny numer gazety jest zarazem świątecznym i ostatnim w starym roku. Kolejny ukaże się 4 stycznia, w jubileuszowym – dwudziestym – roku działalności „Wiadomości Rudzkich”.

 

Więcej na temat jubileuszu w wydaniu gazetowym Wiadomości Rudzkich 21.12.2011


Komentarze