Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

„Zielone Czeki” rozdane

07-06-2023, 10:59 JO

Cztery nagrody w poszczególnych kategoriach oraz sześć wyróżnień, a także jedną nagrodę specjalną wręczono podczas jubileuszowych „Zielonych Czeków” przyznawanych co roku przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przy okazji Dnia Ziemi. Gala wręczenia statuetek została zorganizowana na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

W tym roku do konkursu wpłynęło rekordowa liczba zgłoszeń – aż 45. Najwięcej (25 wniosków) w kategorii „Gmina przyjazna dla czystego powietrza”, 11 wniosków na „Ekologiczną osobowość roku”, sześć – „Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej” oraz trzy w kategorii „Inwestycja proekologiczna roku”.

– Cieszy nas to, że z roku na rok Kapituła ma coraz większy problem z wyborem laureatów, ponieważ poziom nadsyłanych zgłoszeń jest naprawdę wysoki. Mamy nadzieję, że wszystkie działania laureatów konkursu „Zielone Czeki” będą wpływać na jakość naszego środowiska – podsumowuje Tomasz Bednarek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Przypomnijmy, że pierwsze ,,Zielone Czeki” przyznane zostały przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w 1993 roku. Od tego czasu, na przestrzeni tych 30 lat zmieniało się wiele – regulaminy, kategorie, statuetki i nagrody pieniężne. Nie zmienił się jednak prestiż nagrody, która do dzisiaj cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a otrzymują ją wyjątkowi ludzie, wyjątkowe projekty, wyjątkowe gminy, które działają na rzecz ochrony środowiska. Wśród dotychczasowych laureatów nagród, a było ich około 300, są przedstawiciele różnych środowisk, takich jak naukowcy, nauczyciele, dziennikarze, przedsiębiorcy oraz inni pasjonaci ekologii. 

W tym roku wręczono cztery nagrody główne oraz jedną specjalną:

 • Ekologiczna osobowość roku: Bogusław Biernat - za podejmowanie licznych inicjatyw proekologicznych oraz promocję walorów przyrodniczych Żywiecczyzny.
  Wyróżnienia: Adam Balon, Mieczysław Dumieński.
 • Gmina przyjazna dla czystego powietrza: Gmina Opatów - za liczne działania mające realny wpływ na poprawę jakości powietrza.
  Wyróżnienia: gmina Kornowac, gmina Miedźna.
 • Inwestycja proekologiczna roku: Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA - za realizację inwestycji pn. „Remediacja byłej powojskowej bazy paliw w Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Pyrzowicach”.  
 • Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej: Śląski Ogród Botaniczny - za wieloletnią aktywną działalność na rzecz ochrony przyrody i środowiska, w tym za realizację w 2022 roku „Śląskiego Kalendarza Ekologicznego”.
  Wyróżnienia: Stowarzyszenie Rozwoju Zawodowego Śląska i Małopolski, Ochotnicza Straż Pożarna w Samborowicach.
 • Nagroda specjalna: Zbigniew Binko - za wieloletnią działalność na rzecz pszczelarstwa w województwie śląskim.

Źródło, zdjęcia: www.wfosigw.katowice.pl


Komentarze