Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Zieleniec przy ul. Osiedlowej zostanie odnowiony

20-06-2023, 13:14 Joanna Oreł

Kolejny punkt w naszym mieście stanie się miejscem wypoczynku, rekreacji, ale i edukacji. Chodzi o zieleniec przy ul. Osiedlowej w Wirku, który zostanie zagospodarowany na nowo dzięki projektowi, złożonemu w ramach konkursu „Zielona Przestrzeń”, organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. pozyskało na ten cel ok. 184 tys. zł.

Projekt pod nazwą „Zieleniec przy ul. Osiedlowej w Rudzie Śląskiej – przestrzeń do edukacji przyrodniczej społeczności lokalnej” to nowy pomysł na przyszłość skweru zlokalizowanego w dzielnicy Wirek w centrum osiedla. Projekt ten wpisuje się w szerszy plan rozwoju zielonych przestrzeni w mieście.

Celem zadania jest przede wszystkim stworzenie zielonej i estetycznej przestrzeni dla społeczności lokalnej, która będzie zarówno miejscem wyciszenia i kontaktu z przyrodą, jak również będzie pełnić rolę edukacyjną. Ma to być pierwsze miejsce w mieście z domkami dla owadów i poidełkami dla ptaków. Dzięki temu zieleniec zostanie przywrócony do życia i będzie stanowić istotny element dużego osiedla. Wykonane nasadzenia roślin zwiększą bioróżnorodność miejsca, dodadzą kolorystyki i estetyki.

– "Dostępność miejsca i jego nowe zagospodarowanie przyczyni się do tego, że mieszkańcy z chęcią będą chcieli spędzić swój wolny czas wśród zieleni. Jednym ze sposobów realizacji zadania będzie duże zaangażowanie lokalnej społeczności, która wielokrotnie zgłaszała konieczność odnowienia zieleńca. Dodatkowo do zadania zostanie zaangażowana społeczność kościoła ewangelickiego, jako że zieleniec stanowi ważne miejsce pamięci, z uwagi na dawny cmentarz ewangelicki. Ponadto projekt dociera do całej społeczności z uwagi na jego ogólnodostępny przestrzenny charakter. Dostęp do zieleńca, jak i korzystanie z powstałej przestrzeni nie jest ograniczone” – uzasadniono we wniosku złożonym przez MPGM TBS Sp. z o.o. do WFOŚiGW w Katowicach.

W tym roku ma powstać dokumentacja techniczna dla zadania w Rudzie Śląskiej, a projekt ma być zrealizowany w roku 2024. Na odnowienie zieleńca przy ul. Osiedlowej MPGM TBS Sp. z o.o. pozyskało ponad 184 tys. zł z katowickiego Funduszu.

Dodajmy, że ,,Zielona przestrzeń” to nowy program Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, do którego nabór w tym roku został zorganizowany po raz pierwszy.

Foto: mat. pras./UM Ruda Śląska


Komentarze