Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Wojewódzkie fundusze wspierają ochronę lasów

12-08-2021, 09:13 Joanna Oreł

Prawie pół miliona złotych dofinansowania przekażą cztery Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Wrocławiu, Opolu i Krakowie na loty patrolowogaśnicze na terenach leśnych. – Bardzo cenię sobie współpracę z Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pomoc ze strony Funduszy jest trudna do przecenienia. Otrzymana dotacja to ogromne pieniądze, które pozwolą jeszcze lepiej chronić polskie lasy – powiedział podczas zawarcia umowy Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

Łącznie cztery Fundusze dofinansują loty patrolowe i gaśnicze kwotą niemal pół miliona zł. Środki pozwolą też na sprawniejszą koordynację akcji gaśniczej i dostarczenie nieocenionych informacji dostępnych przy obserwacji z powietrza. – Wysokie temperatury, susza, a do tego wakacje, czyli wzmożony ruch w lasach – są dla nich największym zagrożeniem pożarowym. Dlatego bardzo ważna jest ciągła obserwacja lasów i kontrolowanie czy nie pojawiło się niebezpieczeństwo, a w razie konieczności błyskawiczna reakcja – mówi Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Loty będą realizowane na terenach leśnych województw śląskiego, opolskiego, wrocławskiego i małopolskiego. Dzięki patrolowaniu lasów z powietrza można szybko zlokalizować miejsce ewentualnego pożaru, rozpocząć gaszenie i zminimalizować straty. Na dofinansowanie lotów katowicki Fundusz przeznaczył 300 tys. zł, a wrocławski – 100 tys. – Rozpoczęcie akcji gaśniczej we wczesnym etapie rozwoju pożaru daje możliwość ograniczenia jego powierzchni, czego następstwem jest zmniejszenie szkód w środowisku przyrodniczym. Bezpośrednim skutkiem pożarów jest bowiem uszkodzenie roślin, śmierć zwierząt, a także zniszczenie siedlisk w tym gatunków rzadkich i chronionych. Co ważne szybka akcja gaśnicza ogranicza także szkodliwą emisję CO2 będącą następstwem pożarów – wyjaśnia Łukasz Kasztelowicz, prezes WFOŚiGW we Wrocławiu.

Uroczyste podpisanie umów na dofinansowanie lotów patrolowo-gaśniczych odbyło się w połowie lipca na Lądowisku Niegowoniczki na terenie Nadleśnictwa Siewierz. Wojewódzkie Fundusze reprezentowali: katowicki – prezes Tomasz Bednarek i zastępca prezesa Adam Lewandowski; wrocławski – prezes Łukasz Kasztelowicz i zastępca prezesa Bartłomiej Wiązowski; krakowski – prezes Kazimierz Koprowski oraz opolski – prezes Maciej Stefański. Ze strony Lasów Państwowych – Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych, Damian Sieber, dyrektor RDLP w Katowicach i Artur Dyrcz, zastępca dyrektora RDLP we Wrocławiu.

Śmigłowce i samoloty patrolowo-gaśnicze odpowiedzialne są za lokalizację pożarów oraz szybkie rozpoczęcie akcji gaśniczej i powstrzymanie pożaru do momentu, kiedy na miejsce dotrą siły naziemne. Zarówno samoloty, jak i śmigłowce potrzebują zaledwie kilkunastu minut, aby uzupełnić zapas wody i ponownie dolecieć na miejsce akcji gaśniczej. Duża liczba punktów czerpania wody daje możliwość szybkiego dotarcia i powrotu w rejon pożaru, aby kontynuować akcję gaśniczą.

To pierwsza taka ponadregionalna inicjatywa czterech wojewódzkich Funduszy. W ubiegłym roku WFOŚiGW w Katowicach i Opolu dofinansowały wspólnie loty patrolowo-gaśnicze kwotą 350 tys. zł.


Komentarze