Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Woda w Kłodnicy pod kontrolą, zapewnia SRK

11-03-2025, 11:08 WT, foto: UM Ruda Śląska

4 marca mieszkańcy Rudy Śląskiej zaobserwowali niepokojącą zmianę koloru wody w rzece Kłodnicy. Na miejsce zdarzenia skierowano zastęp straży pożarnej, obecny był również Inspektor Ochrony Środowiska, który pobrał próbki wody do badań. Centrum Zarządzania Kryzysowego informowało o kontrolowanym charakterze zrzutu.

Na zaistniałą sytuację natychmiast zareagowały władze miasta, informując o niej Wody Polskie oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rudzie Śląskiej. – Zwróciliśmy się także do Spółki Restrukturyzacji Kopalń z prośbą o informowanie nas o większych zrzutach wody, żebyśmy mogli z wyprzedzeniem opublikować stosowny komunikat dla mieszkańców. Jesteśmy gminą górniczą, która jest boleśnie doświadczana przez funkcjonowanie podmiotów górniczych. Dlatego też liczymy na zrozumienie i wsparcie władz na szczeblu wojewódzkim i krajowym – powiedział prezydent Michał Pierończyk.

5 marca komunikat w sprawie niepokojącego zabarwienia wód Kłodnicy wydała Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Wyjaśniła, że zmiana barwy wody to skutek utleniania się związków żelaza, co jest charakterystyczne dla wód kopalnianych. SRK uspokajała, że sytuacja w Kłodnicy jest pod kontrolą. W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej wyjaśniono, że wszystkie pompowane przez SRK wody są pochodzenia naturalnego, bo Spółka nie prowadzi działalności wydobywczej. – SRK nie wpływa na ilość oraz jakość wód pompowanych i zrzucanych do cieków powierzchniowych. Ich parametry związane są tylko i wyłącznie z naturalnymi procesami zachodzącymi w górotworze. Kolor i jakość wody nie jest zatem wynikiem żadnych procesów technologicznych – czytamy w komunikacie.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń podkreśla, że we wszystkich działaniach kładzie nacisk na dbałość o środowisko i od kilku miesięcy podejmuje kroki dla poprawy sytuacji w Kłodnicy. – Aby rozeznać i wypracować metody działania, konieczna była ocena stanu zatopionych wyrobisk, co wymagało ich opróżnienia. Zgromadzone na dnie naturalne osady generują intensywne zabarwienie wypompowanej ostatnio wody. Związany z utlenionymi związkami żelaza kolor wody, choć wygląda niepokojąco, to nie wpływa znacząco na środowisko. Dodatkowo SRK pracuje nad zwiększeniem możliwości retencji w wyrobiskach dla wytrącenia naturalnych osadów i w efekcie polepszenia jakości wody wypompowywanej do Kłodnicy – zapewnia Spółka.

Pompowanie wód przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń jest niezbędne dla zapewnienia ogólnego bezpieczeństwa, poprzez ochronę sąsiednich zakładów górniczych i pracujących w nich ludzi. Rejon Pompowni Śląsk zabezpiecza przed zagrożeniem wodnym w pierwszej kolejności PGG – KWK Ruda (Ruchy Halemba i Bielszowice). – SRK musi pompować wodę, aby nie zostały zatopione sąsiednie kopalnie oraz aby uniknąć lokalnych podtopień niżej położonych terenów i zapadlisk. Wcześniej w ramach upraszczania systemu odwadniania kopalń oraz ograniczania negatywnego oddziaływania na środowisko, przez blisko 3 lata z Pompowni Śląsk nie prowadzono zrzutu wód, z uwagi na trwający proces retencji w górotworze. Pompowanie i zrzut wznowiono w październiku 2023 roku. Naturalne wymieszanie się wód doprowadziło do zmiany ich parametrów. Jest to jednak stan przejściowy, który powinien ustąpić po ustabilizowaniu się warunków hydrogeologicznych – tłumaczy SRK.

Zapewnia też, że dokłada wszelkich starań, aby zminimalizować negatywne oddziaływanie na środowisko. Ściśle współpracuje w tym zakresie z Międzyresortowym Zespołem ds. Przeciwdziałania Sytuacjom i Zagrożeniom Środowiskowym na rzece Odrze.


Komentarze