Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

WFOŚiGW zadba o pszczele rodziny

02-08-2023, 09:35 JO

Na Trutowisku Murcki w Katowicach podpisano umowę na dofinansowanie zakupu 346 uli dla pszczelarzy zrzeszonych w Śląskim Związku Pszczelarzy. Środki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zostaną przeznaczone na wymianę starych uli w pasiekach – dla dziesięciu rodzin pszczelich – na nowe ule drewniane lub styropianowe. Fundusz przeznaczy na ten cel ponad 100 tysięcy zł. Umowę w tej sprawie podpisali: Zbigniew Binko, prezes ŚZP i Tomasz Bednarek, prezes katowickiego Funduszu.

– Według naukowców produkcję nawet jednej trzeciej żywności na całym świecie zawdzięczamy pszczołom. Wszyscy doskonale wiedzą, że gdy pszczoły wyginą, wyginie i ludzkość. Bez pszczół nie ma zapylania roślin, a bez roślin nie ma też zwierząt. Stąd nasze dofinansowanie na przykład na tworzenie łąk kwietnych czy sadzenie miododajnych drzew, ale także pomoc pszczelarzom, tak aby te owady miały gdzie żyć. To obowiązek każdego z nas – wyjaśnia Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Na zakup 346 uli Śląski Związek Pszczelarzy przeznaczy 224,9 tys. zł, z czego dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wyniesie ok. 112,5 tys. zł. Dzięki temu stare, zniszczone ule w pasiekach zostaną zastąpione nowymi kompletnymi ulami drewnianymi lub styropianowymi.

– Mówiąc wprost, chcemy zapewnić pszczołom miodnym odpowiednie warunki higieniczne w pasiekach, zmniejszając i minimalizując zagrożenie ze strony różnych chorobotwórczych czynników środowiskowych – mówi Zbigniew Binko, prezes Śląskiego Związku Pszczelarzy.

Ponadto ŚZP przeprowadzi spotkania szkoleniowe, podnoszące świadomość pszczelarzy i mające na celu zwrócenie uwagi na znaczenie zabiegów higienicznych i pozytywny wpływ przedsięwzięcia na kondycję pszczół. Takie działanie ma doprowadzić do zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia chorób, przyczyniając się do zwiększenia siły rodzin pszczelich. 

Źródło: www.wfosigw.katowice.pl
Foto: WFOŚiGW w Katowicach/Mirosław Cichy


Komentarze


28-02-2024, 10:37
dzialo napisał(a):

kto dostanie nowe ule ,gdzie składać wnioski