Szkoły z dofinansowaniem na „Zielone Pracownie”
26-03-2025, 10:34 WT. Foto: źródło wfosigw.katowice.pl
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wspiera ekologiczną edukację śląskich szkół. Rozstrzygnął właśnie konkurs „Zielona Pracownia_Projekt’2025” i ogłosił nabór do „Zielonej Pracowni’2025”. Obydwa projekty skierowane są do szkół podstawowych (klasy 4 - 8) i średnich z terenu województwa śląskiego.
Rozstrzygnięto właśnie jedenastą edycję konkursu „Zielona Pracownia_Projekt’2025”, organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Tegoroczna edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem, o czym świadczy fakt, że wpłynęły aż 243 zgłoszenia. Jury konkursu wyłoniło spośród nich 41 najciekawszych i najbardziej wartościowych projektów zielonych pracowni. Łączna kwota dofinansowania, która zostanie przekazana szkołom na realizację tych innowacyjnych pomysłów, wynosi 491 697,10 zł.
Szczególnym powodem do radości jest fakt, że wśród laureatów znalazły się dwie placówki z Rudy Śląskiej: Szkoła Podstawowa nr 27 im. Jana Pawła II oraz Szkoła Podstawowa nr 6 im. Marii Skłodowskiej-Curie. Obie szkoły otrzymają dofinansowanie w wysokości 12 tysięcy złotych na realizację swoich projektów „Zielonych Pracowni”. To bardzo dobra wiadomość dla uczniów i nauczycieli, którzy będą mogli korzystać z nowoczesnych i ekologicznych przestrzeni do nauki.
Konkurs „Zielona Pracownia_Projekt’2025” skierowany był do szkół podstawowych (klasy 4-8) i średnich z terenu województwa śląskiego. Jego przedmiotem było stworzenie projektu szkolnej pracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, geologicznych czy chemiczno-fizycznych. Placówki ubiegające się o dofinansowanie nie mogły otrzymać wsparcia w poprzednich edycjach konkursu. Ocenie podlegał przede wszystkim pomysł na zagospodarowanie pracowni, w tym wykorzystanie przestrzeni, funkcjonalność, estetyka, kreatywność, innowacyjność rozwiązań oraz różnorodność pomocy dydaktycznych, wyposażenia i sprzętu, a także zasadność ich zakupu. Maksymalna wysokość nagrody nie mogła przekroczyć 20% kosztu całkowitego wdrożenia projektu i wynosiła maksymalnie 12 tysięcy złotych.
Warto przypomnieć, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłosił w ostatnim tygodniu lutego nabór do kolejnej, już jedenastej edycji konkursu, tym razem pod nazwą „Zielona Pracownia 2025”. Jest to kompatybilny konkurs, który co roku organizowany jest przez Fundusz równolegle do konkursu na projekt „Zielona Pracownia’2025” i stanowi szansę dla placówek oświatowych z województwa śląskiego na pozyskanie środków na stworzenie nowoczesnych i ekologicznych pracowni przedmiotowych.
Konkurs „Zielona Pracownia’2025” skierowany jest do organów prowadzących szkoły podstawowe (klasy 4-8) oraz szkoły ponadpodstawowe z terenu województwa śląskiego. O dotację mogą ubiegać się zarówno placówki, które dopiero planują utworzenie „Zielonej Pracowni”, jak i te, które w 2025 roku zostały wyróżnione w konkursie „Zielona Pracownia_Projekt’2025”. Celem konkursu jest dofinansowanie w formie dotacji wniosków dotyczących utworzenia pracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, chemiczno-fizycznych czy geologicznych.
Dotacja może wynosić do 80% kosztów kwalifikowanych, a maksymalna kwota wsparcia to 48 tysięcy złotych. Środki można przeznaczyć między innymi na modernizację pomieszczeń, zakup wyposażenia, pomocy dydaktycznych, sprzętu multimedialnego oraz innych elementów niezbędnych do prowadzenia zajęć w nowoczesnej pracowni. Wnioski w konkursie „Zielona Pracownia’2025” można składać do 31 marca 2025 roku. Co istotne, o dofinansowanie w tym konkursie mogą ubiegać się te szkoły, które nie posiadają pracowni utworzonych ze środków WFOŚiGW w Katowicach.
Fundusz wspiera edukację ekologiczną poprzez udzielanie dofinansowań na wyposażenie miejsc, które służą nie tylko do nauki, ale i miłego spędzania czasu przez uczniów i nauczycieli. Łącznie, w ciągu dotychczasowych edycji, Fundusz dofinansował aż 609 ekopracowni na kwotę przekraczającą 26 milionów złotych. To znaczący wkład w podnoszenie standardów edukacji przyrodniczej i ekologicznej w województwie śląskim.
Oba konkursy, „Zielona Pracownia_Projekt” i „Zielona Pracownia”, stanowią ważny element wspierania szkół w tworzeniu nowoczesnych przestrzeni edukacyjnych z zakresu nauk przyrodniczych. Ich celem jest nie tylko poprawa warunków nauki, ale także inspirowanie uczniów do odkrywania świata nauki oraz rozwijanie świadomości ekologicznej młodzieży. Dzięki zaangażowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, śląskie szkoły mają realną szansę na stworzenie inspirujących i nowoczesnych pracowni, które przyczynią się do lepszego kształcenia młodych ludzi.
Komentarze