Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

„Sala Eliksirów” w SP nr 23

20-12-2023, 12:52 Joanna Oreł

Kolejna szkoła w Rudzie Śląskiej zyskała Zieloną Pracownię dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. ,,Sala Eliksirów” została otwarta w czwartek (7.12) w Szkole Podstawowej nr 23 im. Jana Brzechwy w Bykowinie. Jest ona przeznaczona do nauki chemii i fizyki. W tym roku szkolnym to już czwarta Zielona Pracownia, która została oddana do użytku w rudzkich placówkach oświatowych.

– Przestrzeń umożliwia komfortową pracę w grupach, gdyż stoliki są czteroosobowe, a nietypowy falisty kształt jest nie tylko ciekawym urozmaiceniem wnętrza, ale przede wszystkim pozwala na różnorodną organizację miejsca pracy, także tej z wykorzystaniem różnych odczynników chemicznych i fizycznych, dzięki czemu szkoła może zmienić się w małe laboratorium – mówi Aleksandra Kempa, dyrektor SP nr 23. – Niskie meble umożliwią przechowywanie pomocy dydaktycznych i dostęp do nich dla osób w różnym wieku oraz neuroróżnorodnych. Laboratorium mobilne z dużą ilością miejsca do przechowywania pozwala wyeksponować pomoce dydaktyczne oraz ułatwia demonstrację doświadczeń – dodaje.

Ponadto na jednej ze ścian umieszczony został duży układ okresowy, a rolety w oknach to nie jednokolorowe zasłony, lecz bogate we wzory chemiczne i elementy sprzętu laboratoryjnego obrazy. Inne elementy wyposażenia sali to m.in.: ergonomiczne krzesła w rozmiarach dostosowanych do wzrostu dzieci, biurko dla nauczyciela wraz z krzesłem obrotowym, tablica suchościeralna, panele wyciszające o różnych odcieniach oraz metalowa szafa do przechowywania odczynników chemicznych.

– Dzięki zastosowaniu ciekawych rozwiązań uczniowie czują się jak w magicznej sali eliksirów, która rozwija i umożliwia edukację poprzez zabawę. „Sala Eliksirów” jest miejscem rozbudzającym ciekawość, jednocześnie ułatwiającym edukację trudnych przedmiotów – podkreśla Aleksandra Kempa.

Podczas jej otwarcia uczniowie klasy VII i VIII wykonali kilka doświadczeń. Między innym: „lokomotywę parową”, czyli rozkład wody utlenionej pod wpływem manganianu (VII) potasu, spalanie wstążki magnezowej w tlenie z powietrza, „burzę w probówce” oraz otrzymywali wodór w reakcji cynku z roztworem kwasu solnego. Zapoznawali ponadto gości z właściwościami dwutlenku węgla, a także pokazywali, jak rozpoznać zawartość probówek przy użyciu wskaźników i wyznaczyć opór elektryczny.

– Lekcje chemii są niezwykle ciekawe, jeśli uczniowie mogą zobaczyć doświadczenia prowadzone w formie pokazu na żywo, a zwłaszcza gdy wykonują je sami. Podczas takich zajęć ważne są zasady bezpieczeństwa, dlatego uczniowie klasy VIIa wraz z nauczycielem opracowali regulamin pracowni chemiczno-fizycznej, który znajduje się przy wejściu do sali – podsumowuje dyrektor Kempa.

Przypomnijmy, że w tym roku w ramach konkursu „Zielona Pracownia” dofinansowanie na stworzenie nowoczesnych sal lekcyjnych otrzymały także: Zespół Szkół nr 6 im. Mikołaja Kopernika w Wirku (Eko-Laboratorium Kopernika), Szkoła Podstawowa nr 30 im. K. Miarki w Rudzie (Duch Lasu) i Szkoła Podstawowa nr 22 im. Jana Stefana Dworaka w Nowym Bytomiu (Pracownia bio(logiczna) – serce ekologii).

Nowoczesna pracownia w SP nr 23, podobnie jak powyższe, powstała dzięki dofinansowaniu z WFOŚiGW w Katowicach oraz wkładu własnego Urzędu Miasta Ruda Śląska. Jej wartość to 60 tys. zł.

– Doceniam ciekawe i inspirujące działania podejmowane przez placówki oświatowe – podkreśla Jacek Morek, wiceprezydent Rudy Śląskiej. – Edukacja w zakresie zwiększania świadomości ekologicznej, wiedzy o segregacji odpadów czy też konieczności ich przetwarzania to zagadnienia niezwykle istotne dla wszystkich, niezależnie od wieku. Wierzę, że w tej ,,Sali Eliksirów” dzięki zastosowaniu innowacyjnych pomysłów nauka chemii nie będzie nikomu sprawiała kłopotów – dodaje.


Komentarze