Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Rośnie liczba wniosków składanych w ramach programu „Czyste Powietrze”

20-07-2023, 13:59 JO

Są już dane za pierwsze półrocze tego roku, jeżeli chodzi o zgłaszanie wniosków w ramach programu ,,Czyste Powietrze”. Polacy przez sześć miesięcy złożyli ich ponad 100 tys.! Z jednej strony świadczy to o potrzebie kontynuowania tego programu, a z drugiej – o zwiększającej się świadomości ekologicznej mieszkańców całego kraju, jeżeli chodzi o konieczność wymiany źródeł ciepła.

Dokładnie odnotowano liczbę 101 173 wniosków. Z kolei w całym 2022 roku było ich 158 tysięcy. Program „Czyste Powietrze” pozwala na uzyskanie dofinansowania na wymianę źródła ciepła z węglowego na bardziej ekologiczne oraz na kompleksową termomodernizację domu. – Wakacje to czas odpoczynku, ale w wielu polskich domach trwają remonty. Skuteczną metodą na obniżenie rachunków za ogrzewanie jest docieplenie domu, montaż paneli fotowoltaicznych i wymiana pieca na bardziej efektywny. Takie możliwości oferuje program „Czyste Powietrze”. Za rządów Prawa i Sprawiedliwości skorzystało z niego już ponad 635 tysięcy polskich rodzin – podkreśla Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Przypomnijmy, że od stycznia tego roku wprowadzone zostały zmiany w programie, co ma zachęcić mieszkań do jeszcze większej aktywności, jeżeli chodzi o składanie wniosków. Umożliwiają one skorzystanie z dotacji nawet do 136 200 złotych na remont i termomodernizację domu.

Warto dodać, że województwo śląskie było liderem za ubiegły rok, jeżeli chodzi o ranking aktywności gmin w programie ,,Czyste Powietrze”. W pierwszej setce najaktywniejszych miejscowości 25 było właśnie z naszego regionu. Jeżeli chodzi o Rudę Śląską, to zajęliśmy w rankingu 75. miejsce z 350 złożonymi wnioskami.

Źródło: www.wfosigw.katowice.pl


Komentarze