Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Mobilne biuro o czystym powietrzu

21-08-2020, 10:26 admin

W trasę po województwie śląskim 8 lipca ruszyło Mobilne Biuro Programu „Czyste Powietrze”. Jest to pilotażowy, wakacyjny program, który powstał z inicjatywy ministra klimatu, Michała Kurtyki. Akcja ta realizowana jest przez dwa Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – w Katowicach oraz Krakowie. Na trasie biura znalazły się m.in. ościenne miasta (Zabrze i Katowice), gdzie rudzianie mogą się poradzić.

Harmonogram wizyt Mobilnego Biura Programu „Czyste Powietrze”: 
• 21.08.2020 r., Knurów, w rejonie Urzędu Miasta przy ul. Niepodległości 7, godz. 14-17 
• 21.08.2020 r., Gliwice, na terenie Parku Chopina w pobliżu Palmiarni Miejskiej, godz. 9-13 
• 22.08.2020 r., Zabrze, dzielnica Mikulczyce, godz. 9-13 
• 28.08.2020 r., Rydułtowy, rynek, godz. 9-11 
• 29.08.2020 r., Katowice, rynek, godz. 9-13

Na miejscu będzie okazja do bezpośredniego spotkania mieszkańców z ekspertami z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, którzy doradzą w kwestii wymiany kotłów centralnego ogrzewania, montażu pomp ciepła, fotowoltaiki, okien, drzwi lub ocieplenia dachu. Eksperci będą na wyciągnięcie ręki, pomogą również w wypełnieniu wniosku.

– Chcemy dotrzeć do jak największej liczby gmin i do jak najszerszej grupy mieszkańców. Jeśli ten pilotażowy wakacyjny projekt się sprawdzi, to rozważymy wprowadzenie wyjazdów Mobilnego Biura Programu „Czyste Powietrze” na stałe. Dostajemy bowiem sygnały, że jest wiele osób, zainteresowanych wymianą starych kotłów i termomodernizacją swojego domu, które chętnie skorzystałyby z dofinansowania na ten cel, ale przyjazd do siedziby Funduszu w Katowicach lub naszych biur w Bielsku-Białej i Częstochowie, to dla nich często zbyt duże obciążenie – wyjaśnia Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Spotkania w miastach województwa śląskiego odbywają się z zachowaniem wszystkich zaleceń sanitarnych, tak, by były bezpieczne dla mieszkańców. Dodatkowo od 3 sierpnia pod numerem telefonu 22 340-40-80 rozpoczęła działanie ogólnopolska infolinia programu „Czyste Powietrze”. Konsultanci, obsługujący infolinię, udzielają informacji o programie oraz wyjaśniają jego szczegóły, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 16.00. Z infolinii można skorzystać zarówno przed złożeniem wniosku, jak i po jego złożeniu.

Przypomnijmy, że celem Programu Czyste Powietrze jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych, by efektywnie zarządzać energią. Działania te nie tylko pomogą chronić środowisko, ale dodatkowo zwiększą domowy budżet, dzięki oszczędnościom finansowym.

Program skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami/współwłaścicielami domów jednorodzinnych/wydzielonych lokali mieszkalnych. Dotacje są udzielane za pośrednictwem szesnastu Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Budżet Programu to 103 mld zł.

Program przewiduje dofinansowania na: 
• źródło ciepła – wymianę, zakup, montaż, 
• instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, 
• wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, 
• mikroinstalację fotowoltaiczną, 
• ocieplenie przegród budowlanych, 
• stolarkę drzwiową i okienną, 
• dokumentację (audyt energetyczny, dokumentację projektową).

Foto: Mirosław Cichy/WFOŚiGW


Komentarze