Leśny Piknik Rodzinny „EKOODPOWIEDZIALNIE”
08-06-2016, 11:25 Agnieszka Kominek
22 maja na terenie lotniska Muchowiec w Katowicach po praz trzeci odbył się Leśny Piknik Rodzinny „EKOODPOWIEDZIALNIE”. Atrakcje czekały zarówno dla najmłodszych uczestników, jak i tych trochę starszych. Każdy kto odwiedził Leśny Park z pewnością znalazł coś dla siebie.
O godzinie 11 w niedzielę 22 maja na Muchowcu ruszyło wielkie zielone miasteczko. Pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, Wydziału Kształtowania Środowiska, Zieleni Miejskiej, Katowickiej Infrastruktury Wodociągowo – kanalizacyjnej, katowickiej Straży Miejskiej, a także Leśnicy, lokalni działacze społeczni, artyści pokazywali jak ekologia z jednej strony bardzo pożyteczna może być również niezwykle fascynująca.
Sekretne życie pszczół, budowanie budek lęgowych dla ptaków, podglądanie fascynującego mikroświata, rozpoznawanie roślin oraz zwierząt, to tylko nieliczne z atrakcji, które zostały przygotowane przez Leśników nadleśnictwa z Katowic, Brynku, Kobióra, Lublińca, Rud Raciborskich, Siewierza, Ustronia i Wisły. Pracownicy Zakładu Zieleni Miejskiej zamieniali odpady elektrosprzętu na sadzonki, a także uczyli w jaki sposób przygotować efektowne kompozycje kwiatowe. Katowicka Infrastruktura Wodociągowo – Kanalizacyjna oprócz gier i zabaw dla najmłodszych oraz tych trochę starszych, pokazywała uczestnikom niezwykły świat wody. Na terenie parku ustawiono szereg maszyn i urządzeń służących do utrzymania drożności rur. Katowickie Wodociągi z kolei zapraszały wszystkich na wycieczkę bezpłatnym busem na szlak Ścieżki Edukacyjnej Gigablok.
O tym jak bardzo działąjąca na zmysły może być ekologia mogliśmy się przekonać na specjalnych warsztatach w Parku Praw Natury. 18 urządzeń m.in. trójkąty, gong, kołyska Newtona, przybliżały uczestnikom wiedzę na temat praw natury jakimi rządzi się nasz świat.
Wiele atrakcji czekało również w strefie gospodarki odpadami. W recyklingowym miasteczku Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej można było sprawdzić swoja wiedzę na temat segregacji odpadów kręcąc recyklingowym kołem fortuny, zagrać w eko – warcaby oraz sprawdzić swoją celność rzucając do kosza kulami papierowymi.
Pracownicy MPGK zapraszali również do odwiedzania szoferki pojazdu specjalistycznego służącego do odbioru odpadów segregowanych, a także mini zamiatarki. Obie atrakcje cieszyły się dużym zainteresowaniem najmłodszych, jak i tych trochę starszych uczestników pikniku. W recyklingowym miasteczku zaparkowała również specjalna eko – śmieciara wykonana z materiałów recyklingowych, która przez cały czas trwania pikniku była zdobiona rysunkami wykonanymi przez małych artystów.
Edukacja w zakresie segregacji przybrała również działalność charytatywną. W tym dniu każdy kto zgłosił się na stoisku Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej z kilogramem makulatury mógł zamienić go na „charytatywną złotówkę”. Zebrany dochód został przekazany na rzecz podopiecznych Centrum Opiekuńczo – Wychowawczego „WZRASTANIE” w Katowicach. W sumie zebrano 2.000 kg makulatury.
Dla tych bardziej wytrwałych Straż Miejska przygotowała specjalną grę miejską „Stój na straży ekologii”. Drużyny miały za zadanie wykonywać zadania, które znajdowały się na wyznaczonych stanowiskach. Grupy miały za zadanie odnaleźć hasło zamieszczone w dwóch lokalizacjach w parku, w pobliżu pikniku. Współrzędne miejsca były podawane na stoisku Studenckiego Koła Naukowego Foton, Politechnika Śląska. Można było użyć do tego nawigacji w telefonie lub skorzystać z zagadki - wskazówki przygotowanej przez strażniczki z Zespołu Prewencji Szkolnej. Wszystkie drużyny bawiły się świetnie, jednak wygrany mógł być tylko jeden. W Grze przyznano I, II i III miejsce. Każda drużyna otrzymała również nagrody pocieszenia.
Piknik zakończył się koncertem znanej polskiej grupy Carrantuohill grającej muzykę celtycką. Na tegorocznym leśnym Pikniku Rodzinnym „EKOODPOWIEDZIALNIE” dopisało wszystko. Od pogody, po uczestników, którzy chętnie korzystali ze wszystkich przygotowanych przez organizatorów eko – atrakcji. To wyjątkowe przedsięwzięcie, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez ekologicznych w województwie śląskim.
Komentarze