Korzystaj z programu „Czyste Powietrze” uważnie
17-04-2024, 15:55 JO
Niedawno pojawiła się informacja przestrzegająca m.in. przed nierzetelnymi wykonawcami, jeżeli chodzi o dotacje z programu „Czyste Powietrze”. Należy uważać na oferty składane przez akwizytorów i dokładne sprawdzanie tego, co się podpisuje. Ponadto instalowanie nowego urządzenia grzewczego jest skuteczne tylko w ocieplonym domu.
Uwaga na nierzetelnych wykonawców
Wnioskodawcy lub beneficjenci dotacji z programu „Czyste Powietrze” powinni być czujni w wyborze dostawcy i firmy instalacyjnej zajmującej się wymianą źródła ciepła. Szczególnie trzeba uważać na tych, którzy oferują coś „za darmo”. Zdarzają się nieuczciwi wykonawcy, którzy oferują usługi i produkty niskiej jakości oraz zawyżają ceny.
W programie „Czyste Powietrze” najwyższe bezzwrotne dofinansowanie, z kompleksową termomodernizacją i wymianą źródła ciepła to nawet 136 200 zł, ale VAT zawsze musi dopłacić wnioskodawca. Jeśli ktoś oferuje usługę „za darmo”, warto mieć wątpliwości, co do rzetelności takiej oferty. W przypadku, gdy przedstawiciel firmy podsuwa pełnomocnictwo w ramach programu „Czyste Powietrze”, a nie daje możliwości na spokojne zapoznanie się z warunkami umowy – warto zastanowić się nad rzetelnością takiej oferty. Bowiem podpisując pełnomocnictwo, przekazujemy komuś prawo do dysponowania przyznaną dotacją.
Wysokie rachunki bez termomodernizacji
Oferta na zainstalowanie wyłącznie nowego źródła ciepła w budynku, który wymaga termomodernizacji (tj. docieplenia przegród, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej itp.), może skutkować wysokimi rachunkami za ciepło w okresie grzewczym. W związku z tym, jeżeli ktoś zdecyduje się na wymianę wyłącznie starego kopciucha na nowe źródło ciepła, np. pompę ciepła, powinien upewnić się, że jego dom jest odpowiednio docieplony.
„Za chwilę” sprawdzone urządzenia grzewcze z programu
Wybierając źródło ciepła do swojego domu, warto korzystać z listy zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM: lista-zum.ios.edu.pl).
Już teraz można złożyć wniosek o dotację z programu „Czyste Powietrze”, planując termin zakupu i instalacji urządzenia po 13 czerwca br. Po tym terminie na liście ZUM znajdą się tylko te pompy ciepła, które obecnie przechodzą dodatkową weryfikację efektywności i jakości.
Dlatego składając wniosek, warto poczekać z zakupem i instalacją urządzenia. Wtedy, mając docieplony budynek i pewne urządzenie wysokiej jakości (wybrane z listy ZUM), zyskuje się cieplejszy i tańszy w eksploatacji dom.
Rekomendacje
W ramach programu można otrzymać dotację na termomodernizację budynku jednorodzinnego wraz z wymianą źródła ciepła. Warto upewnić się, że dobór nowego źródła ciepła został wskazany zgodnie ze stanem budynku. Urządzenie musi mieć odpowiednią moc i sprawność. Najlepiej pokaże to audyt energetyczny.
W gminnym punkcie konsultacyjnoinformacyjnym „Czystego Powietrza” można skonsultować się, czy oferta, którą przedstawił wykonawca, jest zgodna z potrzebami budynku. Tylko docieplony budynek z nowym źródłem ciepła to pewne rozwiązanie, które przyniesie korzyści.
Pamiętaj
Nie należy przyjmować ofert na wymianę samego źródła, jeśli dom wymaga docieplenia. Zestawienie – pompa ciepła i budynek nieocieplony – to najczęściej wysokie rachunki. Program „Czyste Powietrze” oferuje dofinansowanie na docieplenie budynku z wymianą źródła ciepła poprzedzone audytem energetycznym – są to koszty kwalifikowane.
Źródło: www.czystepowietrze.gov.pl
Komentarze