Elektryczny Metrorower przyjazny dla środowiska
11-03-2025, 11:11 WT Foto. GZM Radosław Kaźmierczak
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia kontynuuje swoją misję rozwoju alternatywnych form mobilności, idąc za sukcesem znanego już żółtego Metroroweru. 1 marca ruszyła wypożyczalnia elektrycznych Metrorowerów, otwierając nowy rozdział w miejskich podróżach i dając mieszkańcom możliwość przetestowania tego rozwiązania bez konieczności ponoszenia dużych inwestycji.
Rośnie popularność rowerów ze wspomaganiem elektrycznym jako ekologicznego i wygodnego środka transportu, jednak ich cena często stanowi znaczną barierę. Dzięki nowej wypożyczalni, mieszkańcy będą mogli skorzystać z tej formy transportu na atrakcyjnych warunkach. Do dyspozycji oddanych zostało na początek 250 rowerów elektrycznych, które można wypożyczyć na 30 dni w cenie 99 zł i po wpłaceniu zwrotnej kaucji 1 000 zł. GZM deklaruje gotowość do zwiększenia liczby rowerów oraz opcji wypożyczania, w zależności od zapotrzebowania.
Wypożyczalnię Metrorowerów elektrycznych obsługuje spółka Serwis GZM. Formularz rejestracyjny jest dostępny na stronie internetowej: metrorowerelektryczny.transportgzm.pl. Warunkiem finalizacji wypożyczenia jest podpisanie umowy. Przez cały okres wynajmu roweru można korzystać z serwisu. Po zakończeniu okresu wypożyczenia należy oddać rower w uzgodnionym punkcie zwrotu. Elektryczny Metrorower wyposażony jest w baterię o pojemności 556,8 Wh, zapewniającą maksymalny zasięg do 120 km.
Rowery elektryczne cieszą się rosnącą popularnością ze względu na ich wszechstronność, ale co istotne, e-bike są również przyjazne dla środowiska. W przeciwieństwie do pojazdów spalinowych, nie emitują szkodliwych gazów, w tym dwutlenku węgla. Napędzane siłą mięśni i wspomagane elektrycznie z akumulatorów nie generują substancji szkodliwych podczas jazdy. Wykorzystanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł do ładowania rowerów elektrycznych pozwala na niemal całkowite ograniczenie śladu węglowego. Choć utylizacja baterii może stanowić problem, wiele modeli wyposażonych jest w baterie o długiej żywotności, a zużyte akumulatory można poddawać recyklingowi lub regeneracji.
Wprowadzenie przez GZM elektrycznego Metroroweru to krok w stronę bardziej ekologicznej, wygodnej i dostępnej mobilności miejskiej. Inicjatywa ta uzupełnia istniejący system tradycyjnych rowerów Metrorower. W jego ramach w naszym mieście w okresie letnim do dyspozycji mieszkańców jest 455 rowerów tradycyjnych, natomiast w okresie zimowym, który trwał do 28 lutego, dostępnych było 228 jednośladów. Od startu Metroroweru w naszym mieście, w ciągu pięciu miesięcy, mieszkańcy skorzystali z niego aż 27 212 razy.
Foto. GZM Radosław Kaźmierczak
Komentarze