„Ekopracownie pod chmurką” w Nowym Bytomiu i Rudzie
19-09-2024, 08:55 Joanna Oreł
W dwóch rudzkich szkołach w przyszłym roku powstaną „Ekopracownie pod chmurką”, które dofinansowane zostaną z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Przy Szkole Podstawowej nr 22 im. Jana Stefana Dworaka w Nowym Bytomiu ma zostać utworzona ekopracownia o nazwie „BeeGreen”. Natomiast przy Szkole Podstawowej nr 35 Specjalnej w Rudzie „Klasa pod drzewami”. Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu „Ekopracownia pod chmurką 2024” odbyło się 6 września na Stadionie Śląskim w Chorzowie.
– Na konkurs z zakresu edukacji ekologicznej ,,Ekopracownia pod chmurką 2024” wpłynęły 192 wnioski. Jego celem było wsparcie finansowe szkół podstawowych i średnich w tworzeniu przestrzeni dedykowanych prowadzeniu zajęć z przyrody, biologii, ekologii, geografii, geologii i innych przedmiotów przyrodniczych na świeżym powietrzu. Maksymalna kwota dofinansowania wyniosła 70 tys. zł, a na ten cel łącznie Fundusz przeznaczył kwotę ponad 5 mln zł – powiedział podczas wręczenia nagród Mateusz Pindel, prezes WFOŚiGW w Katowicach. – Warto inwestować w młode pokolenie, które stanowi przyszłość społeczeństwa i gospodarki. Inwestycja w młodzież obejmuje szerokie działania, które pomagają zdobyć im wiedzę, umiejętności, doświadczenie, a także wsparcie w zakresie rozwoju osobistego – dodał.
W sumie wybrano 77 placówek oświatowych, w których powstaną ekopracownie na świeżym powietrzu. W gronie tym znalazły się dwie rudzkie szkoły – SP nr 22 i SPS nr 35. – Postanowiliśmy wziąć udział w konkursie, w pierwszej kolejności mając na uwadze aspekt edukacyjny powstania takiej ekopracowni. Poza tym zachęciła nas Zielona Pracownia, która już u nas funkcjonuje dzięki wsparciu WFOŚiGW oraz potrzeby, bo teren, na którym powstanie ekopracownia, jest zajęty, ale niezagospodarowany – mówi Damian Pajonk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 22 im. Jana Stefana Dworaka. – Powstanie architektura typowo ogrodowa – będą ławeczki, altanka, alejki, ale też grządki wolnostojące. Ogółem pod hasłem ,,BeeGreen” zamierzamy utworzyć cztery strefy tematyczne – dodaje.
Będzie to ogród: smaku, słuchu, wzroku i węchu oraz altana edukacyjno-relaksacyjna. Pracowania będzie miejscem realizowania lekcji wychowawczych, przyrody, biologii, geografii, fizyki, chemii, wychowania fizycznego, a także nauczania zintegrowanego w klasach od pierwszej do trzeciej. Realizowane tematy w ramach przedmiotów będą związane z obszarem ekologii, astronomii, meteorologii, profilaktyki i promocji zdrowia. Ogród będzie miejscem, w którym będą mogły być przeprowadzane niektóre doświadczenia chemiczne i fizyczne, a także obserwowane i badane zależności oraz zmiany w środowisku przyrodniczym wraz ze zmieniającymi się porami roku. Wstępne otwarcie „Ekopracowni pod chmurką” przy SP nr 22 zaplanowano na maj przyszłego roku.
Druga tego typu przestrzeń na świeżym powietrzu w przyszłym roku ma zostać otworzona przy Szkole Podstawowej nr 35 Specjalnej. – Powstanie u nas ,,Klasa pod drzewami”. Planujemy stworzyć wiatę do zajęć dydaktycznych i proekologicznych. Będziemy też mieć m.in. grządki do uprawy roślin oraz tematyczne tablice informacyjne z wiadomościami dla uczniów. Zamierzamy również segregować śmieci – zapowiada Katarzyna Mrówka, wicedyrektor SPS nr 35. – Pracownia „Klasa pod drzewami” będzie miejscem przeznaczonym do prowadzenia zajęć dydaktycznych z zakresu przyrody, biologii, geografii, ekologii, a także zajęć edukacji wczesnoszkolnej, funkcjonowania osobistego i społecznego, zajęć rozwijających kreatywność oraz zajęć z wychowawcą. Będzie to doskonałe miejsce do organizowania zajęć pozalekcyjnych – kół przyrodniczych, zajęć świetlicowych oraz imprez szkolnych takich, jak Dzień Ziemi czy Sprzątanie Świata – dodaje.
e zadaszona wiata wraz z miejscem na przechowywanie pomocy dydaktycznych. Na wiacie zamontowana będzie rynna, odprowadzająca wodę do beczki na deszczówkę, która zostanie przeznaczona do podlewania grządek. Powstanie też szopa ogrodowa, pojemniki do segregowania śmieci, gra dydaktyczna „Recykling”, a także stacja meteorologiczna. Utworzona zostanie również gra edukacyjna „Dendrologia”, a także „Zgaduj-zgadula” oraz ścieżka sensoryczna przygotowana z naturalnych materiałów. Dodajmy, że ekopracownia pod chmurką przy SPS nr 35 będzie uzupełnieniem Zielonej Wioski, która w tym roku powstała przy placówce. W ramach tego projektu przestrzeń przy szkole została wzbogacona o różnorodne elementy zieleni i infrastruktury. Nasadzono tam drzewa i rośliny, zamontowano budki lęgowe i domki dla owadów, utworzono miejsca do wypoczynku takie jak: drewniane domki tipi i ławki z oparciem.
– Jestem dumna z udziału rudzkich placówek oświatowych w różnych konkursach i projektach. Pozyskiwanie funduszy zewnętrznych to gwarancja rozwoju, a tym samym sukcesywnego podnoszenia zarówno poziomu kształcenia uczniów, jak i jakości szkolnej infrastruktury. Serdecznie gratuluję laureatom i z niecierpliwością czekam na otwarcie nowych ekopracowni – podsumowała wygraną dwóch rudzkich placówek w konkursie WFOŚiGW wiceprezydent miasta, Anna Krzysteczko.
Komentarze