Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Egzotyka zawitała do Bytomia

03-11-2015, 11:27 Agnieszka Kominek

Żyjąc w codziennym biegu, przemieszczając się z domu do pracy i na odwrót, często nie mamy czasu, aby zobaczyć otaczający nas świat. Okazuje się, że miasta, w których żyjemy są coraz bardziej zielone, a zapomniane parki miejskie znowu zaczynają tętnić nową jakością życia.

Parki miejskie już z samego założenia są miejscami, w których mamy wypoczywać, relaksować się i miło spędzać czas obcując z naturą. To ogromny przywilej zwłaszcza, że dość często wystarczy tylko wyjść z domu, aby znaleźć się w zupełnie innej rzeczywistości. Parki miejskie to namiastka lasów, w których możemy spotkać wiele ciekawych gatunków zwierząt, ptaków oraz roślin.

Historia parków miejskich sięga niemal XVII wieku. Prekursorami tworzenia zielonych przestrzeni dla ludzi byli Niemcy i Francuzi. Przeznaczenie parków miejskich od momentu powstania znacznie ewaluowało. Niegdyś było to miejsce spotkań dla całych rodzin relaksu. Współczesne parki miejskie to dość często przestrzeń, nie tylko odpoczynku, ale aktywnego sportu i coraz częściej edukacji przyrodniczej.

Z taką właśnie koncepcją zmierzyli się włodarze Bytomia. 29 października w Parku Miejskim w Bytomiu przy ulicy Tarnogórskiej otwarto mini arboretum (przyp. red. miejsce, w którym kolekcjonuje i zwykle prowadzi się badania nad drzewami i krzewami). Jak się okazuje to niezwykłe miejsce ze względu na samą koncepcję. Bytomskie dendrarium, to podróż w egzotyczne zakątki świata. Pomysł zrodził się w 2013 roku. Wtedy też została podpisana umowa z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach o dofinansowanie mini arboretum w formie dotacji na zakup roślin.

W ramach prac przy ul. Tarnogórskiej uporządkowano teren, wykonano nowe alejki, trawniki oraz system nawadniania. Imponująco wygląda też liczba nasadzeń, bo na 2025 m2 posadzono 47 drzew, 742 sztuk krzewów, 1448 sztuk bylin, 32 pnącza oraz 1080 sztuk roślin cebulowych. Łączna kwota zakupu sadzonek to ponad 60 tys. Z czego 60% zostało sfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Ponad 60% roślin w ogrodzie to bardzo rzadkie gatunki i odmiany pochodzące z różnych stron świata i różnych stref klimatycznych. Rośliny te będą niewątpliwie atrakcją dla odwiedzających bytomskie arboretum. W centralnej części ogrodu powstała oranżeria, w której będzie można podziwiać wyjątkowe okazy roślin i egzotycznych ptaków i gadów.

Swój dom znalazł tam m.in.: amadyniec – niezwykle barwny ptak występujący w północnej Australii. Ze względu na swój wygląd jest chętnie hodowany w klatkach. Wskutek importu liczba tych ptaków drastycznie zmalała w środowisku naturalnym. Obecnie amadyniec jest na czerwonej liście gatunków zagrożonych; afrokulczyk mozambijski - gatunek małego ptaka występującego w Afryce, także o ciekawym ubarwieniu (jest nieznacznie mniejszy od wróbla); amadyna zebrowata – ptak niezwykle towarzyski, z przepiękną barwą głosu - zamieszkuje głównie Australię i Małe Wyspy Sundajskie ( głównie suche tereny trawiaste i inne tereny otwarte z niewielką ilością drzew); żółw żółtolicy – podgatunek żółwia ozdobnego (w środowisku naturalnym żółw ten zamieszkuje Meksyk, USA, Gwatemalę, Belize, Honduras, Salwador, Nikaragua, Kostarykę, Panamę, Brazylię, Kolumbię, Wenezuelę, Indochiny, Japonię).

W tym roku na zakup roślin wraz z tabliczkami informacyjnymi pozyskano ponad 25 tys. zł. Tuż przy oranżerii znajduje się budynek kotłowni, w której utworzono małą salę dydaktyczną, gdzie już wkrótce uczniowie bytomskich szkół będą odbywać ciekawe lekcje przyrody. Mini arboretum urządzono na terenie bazy socjalno-technicznej należącej do Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej. Kiedyś można tam było kupić kwiaty doniczkowe, jednak przez wiele lat potencjał tego miejsca był niewykorzystany. Wkrótce dendrarium zostanie również udostępnione wszystkim chętnym.

Mini arboretum w Bytomiu, to tylko jedno z zadań realizowanych przez gminę Bytom. Oprócz tego gmina otrzymała dofinansowanie w kwocie 1 703 285,00 zł na ochronę parków wpisanych do rejestru zabytków. Dzięki wsparciu na terenie miasta będą odnawiane: Park im. Franciszka Kachla, Park Fazaniec oraz Park Ludowy.

W ramach prac rewaloryzacyjnych prowadzonych w zabytkowych parkach realizowane są między innymi: cięcia pielęgnacyjne i sanitarne starodrzewu, cięcia odmładzające i formujące krzewy oraz żywopłoty, nasadzenia nowych drzew i krzewów, trzebież samosiewu i wycinanie podrostów oraz skupień młodych drzew, wykładania pułapek feromonowych w celu ochrony drzew kasztanowca przez szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem) oraz wycinka drzew zagrażających bezpieczeństwu ludzi odwiedzających park. Wszystkie podejmowane działania służą odtworzeniu historycznego układu kompozycyjnego oraz utrzymania parków w jak najlepszym stanie, tak aby przyszłe pokolenia mogły również korzystać zielonej miejskiej przestrzeni.


Komentarze