Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Dzikie wysypiska nadal są problemem

21-08-2024, 22:05 Joanna Oreł

Nielegalne składowiska odpadów to problem, z którym od lat walczy zarówno nasze miasto, jak i inne miejscowości w Polsce. Liczne akcje edukacyjne, czy zmiany w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi, a nawet montowane od kilku lat przez strażników miejskich fotopułapki, nie powstrzymują tych, dla których najwyraźniej dobro środowiska nie jest na pierwszym miejscu.

Wysypiska śmieci stanowią poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego oraz dla życia i zdrowia ludzi, ponieważ doprowadzają one do skażenia gleby oraz wód gruntowych i powierzchniowych. To z kolei może prowadzić do śmierci organizmów tam żyjących oraz zakłócić naturalne funkcjonowanie ekosystemu. Tymczasem do początku sierpnia w naszym mieście Straż Miejska zlokalizowała ok. 60 miejsc, gdzie podrzucone zostały odpady o większych gabarytach (m.in. opony, materiały pobudowlane, plastikowe elementy karoserii).

- W międzyczasie od początku roku razem z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w ramach prac społecznie użytecznych uprzątnęliśmy już 88 takich miejsc na terenie miasta - mówi Marek Partuś, komendant rudzkiej Straży Miejskiej. - Część z nich udało się usunąć pracą ręczną, ale często zdarza się, że do likwidacji odpadów potrzebny jest ciężki sprzęt, a co za tym idzie - duży nakład sił i środków - dodaje.

Obowiązek likwidacji dzikiego wysypiska leży w gestii właściciela terenu. Dodatkowo miasto prowadzi akcję likwidacji nielegalnych składowisk odpadów. W ujęciu sprawców od kilku lat pomagają m.in. fotopułapki. - Narzędzie to jest skuteczne, ale problemem jest wysokość kar nałożonych ustawowo - jednorazowo jest to 500 zł. Mieliśmy rekordzistę, który w ciągu miesiąca cztery razy podrzucił odpady na terenach leśnych i cztery razy złapał się na fotopułapkę, więc dostał cztery mandaty karne oraz musiał uporządkować ten teren - tłumaczy komendant Partuś.

Bezcenne są też zgłoszenia od mieszkańców, którzy potrafią wskazać sprawców. Poza tym strażnicy poszukują ich na podstawie elementów, które znajdują się w śmieciach (faktury itd.). - Później po nitce do kłębka staramy się dojść do właściciela odpadów, który zanieczyścił dany teren. Na te ok. 60 zgłoszenia, które mieliśmy zdiagnozowane o dzikich wysypiskach, w około 20 sprawach udało się ujawnić sprawców i pociągnąć ich do odpowiedzialności - informuje komendant rudzkiej Straży Miejskiej.

Przypominamy, że alternatywą do wyrzucania śmieci w miejscach, które nie są do tego przeznaczone, jest Gminny Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. To miejsce, do którego mieszkańcy Rudy Śląskiej mogą, w ramach tzw. opłaty śmieciowej, oddawać wytworzone przez siebie i selektywnie zebrane odpady komunalne. Punkt ten znajduje się przy ul. Noworudzkiej 8 w Rudzie.

Do Gminnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych można przekazywać odpady komunalne zebrane w sposób selektywny, w tym:
1. papier,
2. tworzywa sztuczne,
3. odpady opakowaniowe wielomateriałowe,
4. metale,
5. szkło,
6. zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
7. meble i inne odpady wielkogabarytowe,
8. zużyte baterie i akumulatory,
9. zużyte opony,
10. odpady tekstyliów i odzieży,
11. bioodpady,
12. przeterminowane leki i chemikalia, z tym że przeterminowane leki z gospodarstw domowych można również przekazywać do przychodni i aptek, uczestniczących w ich zbiórce,
13. odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałych w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek,
14. odpady niebezpieczne,
15. odpady budowlane i rozbiórkowe z gospodarstw domowych,
16. odpady popiołu i żużli z palenisk domowych.

Gminny Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych nie przyjmuje odpadów takich jak: odpady komunalne zmieszane, papa, wełna mineralna, wata szklana, zderzaki, rury kanalizacyjne, styropian z ocieplenia budynków.

Jeden raz w roku, w ramach tzw. opłaty śmieciowej, na indywidualne zamówienie składane w Gminnym Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, można otrzymać dwa worki BIG BAG na odpady budowlane i rozbiórkowe z gospodarstwa domowego (tj. gruz, ceramikę, połamane w kawałki płyty kartonowo-gipsowe).

Foto: Straż Miejska w Rudzie Śląskiej

Zdjęcia przedstawiają wysypiska śmieci przy ul. Pukowca, Rudzkiej i Bytomskiej.


Komentarze