Drugie życie odpadu
04-10-2017, 09:16 Agnieszka Kominek
Czym jest odpad? Czy to tylko bezużyteczny śmieć, czy materiał, który da się wykorzystać po raz kolejny? Czym jest cyrkulacja w obiegu zamkniętym? Na te pytania m.in. będą odpowiadać eksperci już 10 października na Zamku w Cieszynie.
Odpady w Polsce, to nadal kłopot. Trudno nam wyobrazić sobie, że mogą być one przetwarzane i wykorzystywane ponownie. System segregacji i recyklingu nadal zostawia wiele do życzenia. Pomimo narzucanych nam przez Unię Europejską norm na składowiska odpadów wciąż trafia ponad 70% odpadów. Rocznie na likwidację dzikich wysypisk, w tym oczyszczanie lasów wydajemy ponad 16 milionów złotych.
O tym, że problem istnieje wiedzą już wszyscy. Pytanie co my możemy dziś zrobić, aby przyszłym pokoleniom żyło się lepiej? 10 października na Zamku w Cieszynie przedstawiciele samorządów, ekspertów, firm komunalnych, artyści i wszyscy ci, którym nie jest obojętne jak będzie wyglądało nasze otoczenie jutro, będą zastanawiać się co możemy dla tego świata uczynić już dziś.
"Dizajn w przestrzeni publicznej. Mamy problem" - pod takim hasłem odbędzie się konferencja w pełni dedykowana ekonomii cyrkularnej oraz projektowaniu systemów gospodarowania odpadami komunalnymi.
Dwudniowa konferencja obejmuje m.in. wystawę polskich i zagranicznych projektantów ukazująca najlepsze przykłady ponownego wykorzystywania odpadów np. przetwarzanie, kompresowanie czy segregacja dla niewidomych, publikację towarzysząca wystawie – promująca najlepsze rozwiązania i idee ekonomii cyrkularnej oraz rolę projektantów i lokalnych aktywistów w rozwiązywaniu problemu odpadów. Dwudniowe warsztaty dla przedstawicieli samorządów, firm zajmujących się utylizacją śmieci, projektantów i mieszkańców. Prowadzone metodą design thinking, pozwolą na wypracowanie wspólnych rozwiązań konkretnych problemów i wyzwań przed jakimi stoją samorządy. Całość przedsięwzięcia ma potrwać, aż do końca października. Przedsięwzięcie zostało również wsparte przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach kwotą 10.640,00 zł.
Udział w warsztatach i konferencji jest bezpłatny. Zgłoszenia należy dokonać do 06 października na adres: mlinert@zamekcieszyn.pl, podając: imię i nazwisko, nazwę i adres instytucji / organizacji, a także tytuł warsztatu. Więcej informacji: 33 8510821 w. 30.
Program konferencji obejmuje:
10.00-10.20 Otwarcie konferencji, przywitanie i wprowadzenie – Ewa Gołębiowska, dyrektorka Zamku Cieszyn
10.20-10.40 Circular by design – trendy w projektowaniu w obliczu gospodarki o obiegu zamkniętym – Katarzyna Dorda, architektka krajobrazu, kuratorka wystawy "Dizajn w przestrzeni publicznej. Mamy problem?"
10.40-11.00 Odpady komunalne w gospodarce o obiegu zamkniętym – problem czy szansa miasta? Jak organizować system selektywnej zbiórki odpadów w przestrzeni miejskiej? – Paweł Ryczan, London Borough of Islington, Londyn
11.00-11.30 Jak wprowadzić w mieście skuteczny system zarządzania odpadami? – Nina Sankovic, Sanga, Lublana
11.30-12.30 Przerwa połączona ze zwiedzaniem wystawy
12.30-13.00 Obieg zasobów w Brighton na przykładzie Waste House (Dom z odpadów)– Cat Fletcher, City Reuse Depot, Brighton
13.00-13.30 Dyskusja z udziałem wszystkich prelegentów, moderator Bartosz Piłat
13.30-15.00 Warsztaty (do wyboru):
1. Ekologiczne sposoby prowadzenia ogrodu: kompostowanie, naturalne nawożenie i eko-sprzymierzeńcy – Tomasz Domański, Eneris
2. Jak minimalizować odpady we własnym gospodarstwie domowym – Katarzyna Wągrowska, autorka książki "Życie zero waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej"
3. Przetwarzanie – co można zrobić z butelką PET? – Łukasz Roth, projektant
15.00-15.30 Dyskusja podsumowująca konferencję i warsztaty
15.30 Obiad
Każdy z nas powinien dokonywać świadomych wyborów codziennie. To jak wygląda nasza przestrzeń zależy tak naprawdę od nas samych. Odpad to już nie tylko zwykły śmieć, który nadaje się tylko do wyrzucenia. To zasób, materiał, z którego może powstać coś zupełnie nowego. Zwykła butelka plastikowa ma szansę stać się np. polarem. Pod warunkiem oczywiście, że zostanie przez nas wrzucona do odpowiedniego pojemnika. Ta sama butelka może również zostać wykorzystana ponownie przez nas samych. Każdy z nas z pewnością w kopalni swojego umysłu posiada wiele nieodkrytych pomysłów. Może warto zastanowić się nim odpady trafią do kosza na śmieci? Może nie my, ale jest ktoś kto mógłby wykorzystać je po raz kolejny?
Wystawa Dizajn w przestrzeni publicznej. Mamy problem? jest dostępna dla zwiedzających do 22 października br. może warto wybrać się i zobaczyć jak odpady mogą być wykorzystywane ponownie. A może to właśnie podczas zwiedzania wystawy wpadnie nam do głowy ciekawy pomysł na wykorzystanie „odpadów” zalegających na naszych strychach, czy w piwnicach…
Komentarze