Czyste Góry 2015
18-03-2015, 09:35 Agnieszka Kominek
Wiosna za pasem, a wraz z wiosną świat zaczyna budzić się do życia. Dobre warunki pogodowe pozwolą wszystkim miłośnikom wędrówek – szczególnie tych górskich – na powrót na szlaki turystyczne. Z roku na rok, coraz więcej osób wybiera tę formę spędzania wolnego czasu…
…Niestety wraz ze wzrostem ruchu turystycznego w górach, pojawia się kilka problemów. Jednym z największych jest to, że niektórzy turyści wcale jak na turystów przystało, nie zachowują się. Szlaki górskie zamiast cieszyć oko, koić nasze nerwy, przyprawiają nas o ból głowy.
Coraz więcej śmieci pojawia się w lasach. Ekolodzy biją na alarm. Oprócz alarmowania w całym kraju organizowane są akcje ekologiczno-turystyczne. Jedną z takich akcji jest Wiosenny Zlot Turystyczno-Ekologiczny – „Czyste Góry 2015” organizowany 18 kwietnia br. w Milówce.
Głównym celem Zlotu jest porządkowanie szlaków turystycznych, promowanie turystyki kwalifikowanej poprzez rozwijanie sprawności fizycznej młodzieży i jej zamiłowania do poznawania piękna krajobrazu. Zadanie zgodnie z decyzją Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zostało dofinansowane kwotą w wysokości 7.800,00 zł.
Impreza skierowana jest do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu całego powiatu żywieckiego (15 gmin), a także z gmin powiatów ościennych oraz innych z terenu całego województwa śląskiego, które zgłoszą akces. Każdy ze Zlotów rozpoczyna się wymarszem uczestników na jedną z kilku przygotowanych tras prowadzących do szkoły, w której zostanie podsumowany Zlot.
Wzorem lat ubiegłych, młodzi turyści uporządkują ok. 200 km górskich tras, a zebrane worki śmieci zostaną złożone do kontenera podstawionego przez spółkę Beskid Żywiec.
Dla uczestników przygotowano pięć tras:
1. Żabnica Skałka – szlak czarny – Schronisko na Hali Boraczej – szlak zielony – MILÓWKA (Gimnazjum w Milówce). Czas przejścia: ok. 3-4 h. Dojazd we własnym zakresie lub PKS i BUS. Trasa średnia!
2. Żabnica – szlak niebieski – Prusów (1010 m.n.p.m.) – Schronisko na Hali Boraczej – szlak zielony MILÓWKA (Gimnazjum w Milówce). Czas przejścia: ok. 3,5- 4,5 h. Dojazd we własnym zakresie lub PKS i BUS. Trasa średnia!
3. Rajcza – szlak niebieski – Schronisko na Hali Boraczej – szlak zielony – MILÓWKA (Gimnazjum w Milówce). Czas przejścia: ok. 3-4 h. Dojazd we własnym zakresie lub PKS i BUS. Trasa średnia!
4. Cisiec – Szlak Papieski Jan Pawła II – Prusów (1010 m.n.p.m.) szlak niebieski – Schronisko na Hali Bobaczej – szlak zielony – MILÓWKA (Gimnazjum w Milówce). Czas przejścia: ok. 4-4,5 h. Dojazd we własnym zakresie lub PKS i BUS. Trasa średnia!
5. Rajcza – szlak żółty – Dolina Nickuliny – Schronisko Młodzieżowe – dalej szlakiem czarnym rowerowym do końca Doliny Nickuliny – dalej prosto ścieżką w górę na Halę Cukiernica Wyżna – szlak niebieski – Schronisko na Hali Boraczej – szlak zielony – MILÓWKA (Gimnazjum w Milówce). Czas przejścia: ok. 4-4,5 h. Dojazd we własnym zakresie lub PKS i BUS. Trasa średnia! DLA ZNAWCÓW ORIENTACJI W TERENIE!
Po zakończonym rajdzie na wszystkich uczestników w Gimnazjum w Milówce będą czekać gorące posiłki. Po krótkim odpoczynku dwóch przedstawicieli zgłoszonych grup weźmie udział w przygotowanych konkursach: ekologicznym i ochrony środowiska oraz krajoznawczym.
Konkursy te mają na celu uczulenie młodego pokolenia na rangę i znaczenie ochrony środowiska naturalnego w życiu człowieka, podniesienia świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży. Laureaci i uczestnicy obu konkursów otrzymają dyplomy oraz nagrody książkowe.
Wszyscy uczestnicy XVII edycji Zlotów Turystyczno-Ekologicznych „Czyste Góry 2015” wezmą udział w konkursie na największą ilość zebranych śmieci oraz w konkursie wiedzy turystycznej, podczas którego zostaną rozdane liczne nagrody rzeczowe – upominki dla uczestników Zlotów.
Zgłoszenia można wysyłać do 14 kwietnia do Wydziału Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Żywcu. Chętnych, a zwłaszcza tych, którzy kochają piękno przyrody oraz lubią niekonwencjonalnie spędzać czas wolny, zachęcamy do udziału w Zlocie.
Można zgłaszać 1 do 2 drużyn turystycznych reprezentujących szkołę podstawową, gimnazjum, szkołę ponadgimnazjalną, w składzie 10 uczniów i jednego opiekuna oraz sympatyków turystyki.
Wyruszając w teren pamiętajmy o odpowiednim ubiorze. Uczestnicy powinni być również zaopatrzeni w rękawiczki. Komu przyroda nie jest obojętna, niech już dziś zaplanuje sobie kwietniowy weekend, by Ziemi było lżej…
Komentarze