Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Bioróżnorodna perełka

30-09-2014, 13:10 Agnieszka Kominek

Własnoręcznie wykonywane preparaty, obserwacja przy użyciu mikroskopów, nasłuchiwanie odgłosów ptaków, to tylko nieliczne z propozycji jakie ma dla najmłodszych otwarte 20 września Laboratorium Bioróżnorodności w Parku Śląskim w Chorzowie…


Dzieje się na Śląsku, dzieje … pod kątem ekologicznym coraz więcej. Fundacja Park Śląski działająca przy Chorzowskim Parku, nie przestaje nas zaskakiwać swoimi nowymi pomysłami. W sobotę 20 ruszył nowy projekt, który proponuje najmłodszym czynne uczestnictwo w obserwacji przyrody.

 

Laboratorium Bioróżnorodności, to prawdziwa perełka na Śląsku. Jest odpowiedzią na potrzeby szkolnictwa w dziedzinie przyrody. Sama teoria nie wystarcza, czasy kiedy mogliśmy obserwować przyrodę w przyszkolnych ogródkach, wykonywać preparaty i prowadzić doświadczenia już minęły. Rzadko, która szkoła może sobie pozwolić na tego typu zajęcia z prostego powodu – koszt.

 

Podczas otwarcia laboratorium z zajęć skorzystało 650 dzieci mimo, iż pogoda i do tego dzień wolny od szkoły nie zachęcały zbytnio do zajęć. Młodzi naukowcy wzięli udział w zajęciach stacjonarnych, gdzie własnoręcznie przygotowywali preparaty i prowadzili obserwacje pod mikroskopem oraz przy użyciu sprzętu laboratoryjnego. Terenowe zajęcia polegały na czynnej obserwacji przyrody oraz zachodzących w niej zmian. W wolnym czasie, aby nie próżnować zbierali żołędzie, które trafiły później do tutejszego zoo.

 

Laboratorium Bioróżnorodności stanowi część projektu „Akademia Bioróżnorodności” prowadzonego przez Fundację Park Śląski, przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Laboratorium powstało nieopodal restauracji Marysin Dwór, w pomieszczeniach dawnego radiowęzła.

 

Od samego początku wszyscy podkreślają, że to wyjątkowe miejsce i unikatowe w skali aglomeracji śląskiej. Sama pomysłodawczyni i Prezes Fundacji Park Śląski Anna Poraj podkreśla, że projekt cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że brakuje już miejsc na zajęcia. Do końca roku wszystko zostało już zarezerwowane.

 

Dzieci będą miały okazję nie tylko „pracować” w laboratorium, ale również zetknąć się z prawdziwymi naukowcami, bowiem w laboratorium zajęcia prowadzone są przez pracowników naukowych z zakresu botaniki i zoologii.

 

Jest budynek, sprzęt i specjaliści, więc można powiedzieć, że jest wszystko, co do ekologicznej przygody jest potrzebne.

 

W laboratorium stworzono dwa pomieszczenia edukacyjne. W pierwszym odbywają się zajęcia z mikroskopami, a w drugim będą prowadzone zajęcia z wykorzystaniem komputerowych programów ekologicznych. Dzięki dotacji z Wojewódzkiego Fuduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Fundacja Park Śląski wydała sporo własnych materiałów edukacyjnych: gier puzzli, kart, a nawet łańcuch pokarmowy do układania. Te pomoce mają utrwalić wiedzę, którą uczestnicy zajęć zdobywają w praktyce. W przyszłym roku Fundacja chce wydać album fotograficzny z treścią edukacyjną o bioróżnorodności w Parku Śląskim, doposażać bazę dydaktyczną oraz poszerzyć ofertę o warsztaty dla rodziców i dzieci” wylicza prezes fundacji.


Komentarze