Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

20 lat dla środowiska

19-11-2014, 08:40 Agnieszka Kominek

Od roku 1994 nieprzerwanie działają na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Celem działania jest  dążenie do podniesienia poziomu świadomości ekologicznej społeczeństwa, wzmocnienia poczucia odpowiedzialności za środowisko naturalne i aktywizuje do działań służących jego ochronie. Fundacja „Nasza Ziemia” obchodzi swoje 20 urodziny…


Z tej okazji 7 listopada w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach odbyła się konferencja z udziałem założycielki Fundacji Miry Stanisławskiej – Meysztowicz oraz Prezes Funduszu Gabrielą Lenartowicz.

 

Fundacja realizuje autorskie projekty ochrony środowiska we współpracy z przedsiębiorcami, m.in. takimi jak: Żywiec Zdrój S.A., Procter&Gamble, Coca Cola, Gaz System oraz wieloma innymi. Współpracuje z organizacjami ekologicznymi na Ukrainie, Białorusi, Rosji i Litwie, wspierając rozwój ruchu Clean up the World w tych państwach.

 

W każdym programie Fundacja zaplanowała element działań edukacyjnych oparty o filozofię pedagogiki Outdoor and adventure education (pedagogika przygody czy też pedagogika przeżyć). Bazując na swoim doświadczeniu oraz inspirując się doświadczeniami ośrodków krajowych i zagranicznych zachęcają do doświadczania przyrody i ochrony środowiska w bezpośrednim działaniu, w terenie, w kontakcie z naturą.

 

Organizacja Nasza Ziemia posiada 20 stałych współpracowników w całej Polsce. W jej akcjach i programach każdego roku uczestniczy blisko 2 mln wolontariuszy.

 

21 listopada na Polu Mokotowskim w celu uczczenia swoich 20 urodzin „Nasza Ziemia” zasadzi Jesiona Wyniosłego. To jedno z najstarszych drzew na ziemi - gatunek ten istnieje od około 10 milionów lat. To okazałe drzewo osiąga nawet 40 m  wysokości i prawie 2 m pierśnicy.

 

Fundacja od samego powstania jest organizatorem polskiej edycji „Sprzątanie Świata”. Z pewnością działania organizacji są inspiracją dla wielu pozarządowców działających na rzecz ochrony środowiska, ale także władz samorządowych i rządowych.

 

Dlatego też tematem przewodnim konferencji zorganizowanej w Funduszu była właśnie akcja „Sprzątanie Świata”. Od 17 lat w województwie śląskim lokalnym koordynatorem jest Fundacja „Zielona Liga”. Tylko w minionym roku w lasach na terenie katowickiej dyrekcji Lasów Państwowych zebrano w ponad 11 tysięcy metrów sześciennych śmieci.

 

W czasie konferencji przedstawione zostały plany związane z ogólnopolską inauguracją „Sprzątania Świata” w 2015 roku na terenie Nadleśnictwa Siewierz. Fundacja „Nasza Ziemia” powstała w październiku 1994 roku. Cele działania Fundacji to m.in. koordynowanie i rozwijanie ruchu Clean Up The World w Polsce, promocja idei rozwoju zrównoważonego, aktywizowanie społeczności lokalnych na rzecz ochrony środowiska naturalnego oraz inicjowanie i wspieranie działań na rzecz aktywnej ochrony przyrody.

 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w 2014 roku przekazał około 1 mln 500 tysięcy złotych organizacjom pozarządowym na działania proekologiczne.


Komentarze