Wyścig na wireckim torze

03-09-2017, 23:14 Agnieszka Lewko

Finał Mistrzostw Polski modeli zdalnie sterowanych On-Road za nami. Na torze przy ul. Kolberga w Wirku odbyły się dwudniowe (2-3.09) zawody, w których wzięło udział około 60 modelarze z Rudy Śląskiej i innych polskich miast. Wyścigi rozegrane zostały wśród modeli spalinowych oraz elektrycznych, które dostarczyły uczestnikom wielu emocji. ​

- Modelarstwo cieszy się w Rudzie Śląskiej coraz większym zainteresowaniem. W tym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy także warsztaty modelarskie w Domu Kultury w Bielszowicach, które przerosły nasze oczekiwania. Dlatego mam nadzieję, że z czasem do naszego klubu będzie dołączać coraz więcej osób - podkreśla Adrian Długokęcki z MKS-u „Gwarek”.

Zawody na wireckim torze odbywają się co roku i są podzielone na eliminacje i finały.  - Najbardziej widowiskowe są biegi finałowe klas spalinowych, które trwają 30 minut. Zawodnik w czasie biegu zjeżdża do alei serwisowej, gdzie mechanik tankuje paliwo oraz sprawdza temperaturę silnika i ewentualnie koryguje ustawienia wg wskazówek kierującego. Emocje panują we wszystkich grupach. Najbardziej w klasie Kadet, gdzie startują najmłodsi  – podkreślił Adrian Długokęcki. - W tym roku pogoda niestety nie rozpieszczała. W sobotę biegi eliminacyjne rozegrały się z ponad dwugodzinnym opóźnieniem. Udało się spokojnie przeprowadzić 4 eliminacje w każdej klasie, a rywalizacja była zaciekła do samego końca. Natomiast w niedzielę miały się odbyć biegi finałowe, jednak ciągle padający deszcz zmusił sędziego i organizatorów do podjęcia decyzji o nie rozgrywaniu biegów finałowych. Klasyfikacja końcowa oparta została na zdobytych punktach w całym sezonie oraz punktach z sobotnich kwalifikacji. W sobotę zostały wręczone puchary za rozegrany finał oraz medale dla mistrzów Polski, pierwszego wicemistrza i drugiego wicemistrza Polski przyznawane przez LOK za cały sezon - dodał.

Organizatorem wydarzenia był Modelarski Klub Sportowy „Gwarek”, który istnieje od roku 1989 i należą do niego modelarze z Rudy Śląskiej oraz miast sąsiednich. Foto: W zawodach wzięli udział modelarze z całej Polski.

Rudzcy modelarze również wywalczyli kilka wysokich lokat jak i Tytułów Mistrzowskich:

Klasa spalinowa IC-10, (vmax 100km/h):

1. miejsce w Finale Mistrzostw Polski - Jerzy Krawczyk
  2. miejsce w Finale Mistrzostw Polski - Arkadiusz Lippich
  3. miejsce w Finale Mistrzostw Polski - Przemysław Wicher

Klasa elektryczna GT (modele z napędem na tylną oś, v-max 75km/h)

1. miejsce w Finale Mistrzostw Polski oraz tytuł Mistrza Polski zdobył - Tomasz Fryc

Klasa elektryczna E-10 TC Spec 17.5 (modele z napędem AWD, dowolne silniki, v-max 65km/h)