Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Szybkość i precyzja na modelarskim torze

24-05-2017, 09:00 UM Ruda Śląska

Kilkadziesiąt modeli elektrycznych i spalinowych już w najbliższy weekend stanie na starcie toru przy ul. Kolberga. 27 i 28 maja w Rudzie Śląskiej odbędą się Eliminacje Mistrzostw Polski Modeli Zdalnie Sterowanych. - Najbardziej widowiskowe są zaplanowane na niedzielę finały. Jest to start równoległy wszystkich zawodników w danej klasie. Warto przyjść i popatrzeć -  zaprasza Adrian Długokęcki z MKS „Gwarek”.

Eliminacje Mistrzostw Polski Modeli Zdalnie Sterowanych ON-ROAD trwają dwa dni. W sobotę rozgrywane będą biegi eliminacyjne do rundy II, w niedzielę zaś biegi finałowe. W ogólnej klasyfikacji mistrzostw za wywalczone miejsca przyznawane są punkty do klasyfikacji generalnej.
27 maja rywalizacja odbywać się będzie w godz. 9:00 – 18:00, zaś dzień później 9:00 – 15:00.

Zawody zostaną rozegrane w dwóch klasach: elektrycznej /E-10 Formuła, E-10 TC Spec 17.5T, E-10 TC Spec 13.5T, E-10 Modified, E-10 Kadet oraz E-10 GT/ i spalinowej /1. IC-10, IC-8, IC-8 40+/. – Największą popularnością cieszą się finały klas spalinowych. Biegi trwają 30 minut. W trakcie biegów zawodnicy muszą wjeżdżać do alei serwisowej na uzupełnienie paliwa, regulację silnika lub pomiar temperatury - jak w F1. Najszybszą klasą startującą w EMP będzie klasa IC-8. Modele te osiągają prędkość ponad 100 km/h. Przyspieszenie rzędu 2,5 s do 100 km/h – zaznacza Adrian Długokęcki.

Modele kupowane są głównie w wersjach KIT, czyli do własnoręcznego złożenia. Jego złożenie zajmuje kilka dni, co zależy od klasy modelu. - Najwięcej czasu zajmuje ustawienie modelu pod dany tor, na którym ma być używany – tłumaczy Długokęcki. - Zaczynając od ustawienia pochylenia kół oraz ich zbieżności, pochylenia amortyzatorów, twardości sprężyn, gęstości oleju w amortyzatorach, gęstości oleju w dyferencjale, a kończąc na prześwicie podwozia i wysokości opadania wahaczy przełożenia modelu - zależnie od toru model musi być bardziej lub mniej podsterowny czy nadsterowny – wyjaśnia. - Zabiera to mnóstwo czasu by ustawić model tak, aby zachowywał się jak chce tego kierowca. Jak w każdym sporcie motorowym – podsumowuje.

Modelarski Klub Sportowy „Gwarek” istnieje od roku 1989 i należą do niego modelarze z Rudy Śląskiej oraz miast sąsiednich. W ramach klubu działają trzy sekcje: modeli pływających, modeli latających i modeli samochodów. Łącznie zrzesza około 30 członków. Sekcja modeli samochodowych w klubie działa od 2014 roku. Do sekcji zapisanych jest 11 osób w wieku od 9 do 56 lat.


Komentarze