Rugbiści trzeci

22-10-2012, 15:49 Sandra Hajduk

Kolejny turniej Polskiej Ligi Rugby 7, w którym wziął udział zespół IGLOO RC odbył się w sobotę 20 października br. w Zduńskiej Woli. Oprócz rudzian i gospodarzy, obecne były również ekipy Ferrano Włókniarza Zgierz i Fabrykantów Pabianice.

Rudzkiem zespołowi po dobrym początku rundy jesiennej, w ostatnich turniejach przydarzyło się parę wpadek i słabszych spotkań. Skład na ten turniej prezentował się następująco: Rafał Szaciłowski, Marcel Gawron, Dawid Mańkowski, Patryk Kołodziej, Michał Jackowiec, Mateusz Powała, Dominik Bryński Marek Golba, Mateusz Nowak, Artur Stankiewicz, Patryk Maniecki oraz Dawid Szywalski.

Pierwsze spotkanie, z Włókniarzem Ferrano Zgierz, było (wbrew temu co może sugerować wynik) wyrównane. Początkowa faza gry, to obrona na swojej połowie i kilka prób sforsowania obrony rywali niestety kończące się wypadnięciem piłki do przodu. Po jednym z młynów piłka szybko została przez zgierzan rozegrana przez całą formację ataku i tuż przy linii bocznej udało im się zdobyć pierwsze przyłożenie. Nasi zawodnicy szybko się otrząsnęli i ruszyli do ataku. Zaczęli coraz bardziej spychać rywali pod ich pole punktowe. Młyn na piątym metrze z wrzutem Zgierza został przez nich wygrany, jednak niedokładnie wyciągnięta piłka potoczyła się po murawie, co wykorzystał Patryk Kołodziej, zdobywając kontaktowe przyłożenie. Dalsza część drugiej połowy to wyrównana gra, groźnie wbijali się w linię obrony rudzian zgierzanie, ale obronę rudy udało im się przed przerwą złamać tylko raz, i na przerwę zeszli z prowadzeniem 12:5. Druga połowa to dalej brak wyraźnej przewagi którejkolwiek z drużyn, niestety różnicę zrobiły indywidualności: Rafał Similski, najlepszy zawodnik Zgierza, zwodami minął kilku naszych obrońców, nie dał się zaszarżować i przyłożył między słupami. W ostatniej akcji meczu rywali wykorzystali nasz błąd w ustawieniu przy przegrupowaniu, i ustalili wynik spotkania na 26:5. Mimo wyraźnej wygranej rywali, to akurat tego meczu nasi zawodnicy nie muszą się wstydzić.

Drugi nasz mecz, to spotkanie z gospodarzami z zespołu Rugby Club Zduńska Wola. Do tej pory rudzki zespól wygrał trzy z czterech gier RKZW, i to w większości były to wyraźne wygrane. Dobrze zaczęło się to spotkanie, wysokie wychodzenie w obronie, szybkie zamykanie rywali i dobry odbiór piłki zaowocowały zdobyciem przyłożenia przez Marcela Gawrona. Patryk Kołodziej podwyższył i RCRŚL prowadził 7:0. Chwilę później indywidualną akcją popisał się skrzydłowy, kopnął ł piłkę nad naszą linią obrony i przy biernej postawie naszych zawodników spokojnie zdobył przyłożenie. Wydawało się, że to jest tylko wypadek przy pracy naszych zawodników, ale niestety chwilę później gospodarze wyszli na prowadzenie po dobrej akcji ataku. Przed przerwą wyrównał stan meczu Dominik Bryński, wykańczając akcję całej drużyny. Wynik po pierwszej połowie 12:12 pokazał, że o zwycięstwo nie będzie tak łatwo, jak się naszym zawodnikom wydawało. Mimo mocnego postanowienia poprawy, gra naszego zespołu wcale się nie zmieniła. Skrzydłowy Zduńskiej Woli wykonał kopię akcji z pierwszej połowy i ponownie wyprowadził swój zespół na prowadzenie. Chwilę później kolejna akcja w ataku rywali przyniosła im przyłożenie, zaważył brak szarży w obronie. Przy stanie 12:24 był ostatni moment na odrabianie strat. Rudzianie rzucili się do przodu, przycisnęli rywali do ich linii pola punktowego i po kilku próbach w końcu udało się przyłożyć Dawidowi Mańkowskiemu. W ostatniej minucie ponownie przyłożył niezawodny Dominik Bryński, ale niestety nie udało się podwyższyć i spotkanie zakończyło się bolesną porażką RCRŚL 22:24. Nie udało się wykorzystać trzech prób podwyższenia, ale bardziej na wyniku zaważyła bierna postawa w obronie i brak szarży.

Ostatnim naszym rywalem na tym turnieju był zespół Fabrykantów Pabianice. Była to ostatnia szansa naszych zawodników na chociażby częściową rehabilitację za bardzo słabe wyniki tego dnia. Od początku gra nam się układała, byliśmy widocznie lepsi w niemalże każdym aspekcie gry i w końcu udało się to potwierdzać wynikiem. Trzy przyłożenia Bryńskiego, po jednym Golby, Jackowca i Nowaka, oraz trzy podwyższenia Kołodzieja ustaliły wynik na 36:0.

Dwie porażki i tylko jedna wygrana dały nam ostatecznie dopiero trzecie miejsce w tym turnieju. Boli porażka ze Zduńską Wolą i bardzo kiepska gra w obronie. Można gdybać co by było gdyby nasi zawodnicy lepiej szarżowali, czy lepiej wykonywali podwyższenia. Na pewno był widoczny brak czterech podstawowych zawodników ataku, co też na pewno miało wpływ na postawę zespołu tego dnia. Teraz zespół musi ochłonąć i zmobilizować się na ostatni turniej tej jesieni z naszym udziałem, który odbędzie się we Wrocławiu 28 października.

Patryk Kołodziej 6 pkt. (3 x 2 pkt.), Marek Golba 5 pkt.,

Michał Jackowiec 5 pkt., Mateusz Nowak 5 pkt.

Dominik Bryński 25 pkt. ( 5 x 5 pkt.)

Patryk Kołodziej 13 pkt. (5 pkt. + 4 x 2 pkt.)

Dawid Mańkowski 5 pkt.

Michał Jackowiec 5 pkt.

Marek Golba 5 pkt.

Mateusz Nowak 5 pkt.

Marcel Gawron 5 pkt.

Koniecznie trzeba dodać, że w najbliższą sobotę (27 października br.,) żeńska ekipa IGLOO RC – Diablice wyjeżdżają do Gdańska by odebrać, co najmniej, brązowe medale Mistrzostw Polski Rugby Kobiet po ostatnim turnieju tego cyklu rozgrywek.

Źródło: Igloo Rugby Club Ruda Śląska