Dobry rok zapaśników

27-12-2012, 11:00 Sandra Hajduk

Rok 2012 był najlepszym pod względem sportowym rokiem w sześcioletniej historii ZKS Slavia Ruda Śląska. Osiągnięte wyniki najlepiej obrazują liczby,a więc przyjrzyjmy się im.

Zawodnicy i zawodniczki ZKS Slavia zdobyli w 2012 roku 108 medali Mistrzostw Śląska - 44 złote, 37 srebrnych i 27 brązowych. Wynik kosmiczny, ale to dopiero początek podsumowania.

Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików - przypominamy, że są to zawody zaliczane do Współzawodnictwa dzieci i młodzieży MSiT - 29 miejsc medalowych - 7 złotych, 8 srebrnych i 14 brązowych, łącznie 103 pkt zaliczane do współzawodnictwa, zdecydowanie najlepiej w kraju.

Mistrzostwa Polski przyniosły naszym reprezentantom rekordową liczbę 30 medali. Cztery z nich zdobyli młodzicy, a w szczególności młodziczki - 2 złote, 1 srebrny, 1 brązowy; Kadeci i kadetki w sumie 11 medali - 3 złote, 3 srebrne i 5 brązowych; Juniorzy - 2 brązowe medale; Młodzieżowcy 6 medali - 3 złote, 1 srebrny i 2 brązowe; Seniorzy 6 medali - 1 złoty, 2 srebrne i 3 brązowe oraz pierwsze miejsce w klasyfikacji klubowej - pierwszy raz w historii klubu. Należy do tego dodać jeszcze Tytuł Drużynowego Mistrza Polski zdobyty po raz trzeci z rzędu przez kadetów.

We wspomnianym wcześniej współzawodnictwie dzieci i młodzieży prowadzonym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki ZKS Slavia Ruda Śląska uplasował się na 42 miejscu w kraju zdobywając łącznie 389 pkt, jeżeli chodzi o kluby jednosekcyjne, to jest to miejsce w pierwszej piątce w kraju, w województwie miejsce drugie za wielosekcyjnym AZS AWF Katowice. Powiat Ruda Śląska zajął miejsce 44 z wynikiem 657.61 pkt. Łatwo policzyć, że zapaśnicy Slavii wywalczyli blisko 60 % punktów zdobytych przez wszystkie kluby działające na terenie naszego miasta.

Wreszcie przyszedł czas na współzawodnictwo na arenie międzynarodowej, a w tym roku jest o czym pisać. Najbardziej spektakularny sukces odniosła Natalia Kubaty zdobywając brązowy medal Mistrzostw Świata Kadetek, stolica Azarbejdżanu Baku okazała się dla nas i dla Natalii bardzo szczęśliwa, miejmy nadzieje, że będzie szczęśliwa w dalszym ciągu zważając na fakt, że prawdopodobnie Baku będzie gospodarzem Igrzysk Olimpijskich w 2020 roku. W kwalifikacjach do Turnieju Olimpijskiego w Londynie uczestniczył Adrian Hajduk, niestety bez powodzenia. Mamy nadzieję, że doświadczenie i dojrzałość zawodnicza jaką Adrian niewątpliwie osiągnął zaprocentują podczas przygotowań do Igrzysk w Rio de Janeiro Natalia Kubaty, Aleksander Wojtachnio i Arkadiusz Orłowski wystąpili w składzie Reprezentacji Polski podczas Mistrzostw Europy Kadetów w Katowicach, Natalia i Aleksander zajęli piąte miejsca - bezpośrednio za podium. Kamil Wojciechowski zajął piąte miejsce w Akademickich Mistrzostwach Świata.

Medale Mistrzostw Polski zdobywali

Młodzicy:

Złote: Martyna Świerc i Patrycja Kuc

Srebrny: Karolina Stróżyk

Brązowy: Dawid Strzałka

Kadeci:

Złote: Daria Szymeczko, Arkadiusz Orłowski, Aleksander Wojtachnio i Drużyna Kadetów

Srebrne: Bartosz Szałowski, Dominik Frąckowiak, Marcin Gacka

Brązowe: Natalia Kubaty, Alicja Kubaty, Natalia Strzałka, Jakub Rumas i Tomasz Kitel

Juniorzy:

Brązowe: Grzegorz Łabus i Daniel Lubowicz

Młodzieżowcy:

Złote: Adrian Hajduk ( dwa medale, w stylu wolnym i klasycznym ) i Andrzej Sokalski

Srebrny: Izabela Strzałka

Brązowe: Tomasz Jonkisz i Kamil Wojciechowski

Seniorzy

Złoty: Adrian Hajduk - piąty raz z rzędu

Srebrne: Grzegorz Łabus i Kamil Wojciechowski

Brązowe: Łukasz Lubowicz, Tomasz Jonkisz i Andrzej Sokalski

Szkoleniowcy odpowiedzialni za szkolenie medalistów to: Tomasz Garczyński, Elżbieta Garmulewicz, Władysław Dziura oraz Marek Garmulewicz - Prezes Klubu, Trener Kadry Narodowej Seniorów

Osobowości roku 2012 w klubie to:

Natalia Kubaty - Brązowa Medalistka Mistrzostw Świata Kadetek, zawodniczka z perspektywami na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro 2016

Adrian Hajduk - Multimedalista, Trzykrotny Mistrz Polski w 2012 roku ( młodzieżowcy styl wolny i klasyczny, seniorzy ), zawodnik nr 1 w kraju z perspektywami na Igrzyska w Rio de Janeiro

Ciekawostka: Medale zdobyte przez zawodników reprezentujących barwy ZKS SLAVIA Ruda Sląska podczas Mistrzostw Polski Weteranów, Mistrzami Polski zostali: Rafał Paprotny, Krzysztof Czerczak i Jarosław Czerczak, brązowy medal wywalczył Mirosław Zięba.

Źródło: ZKS Slavia