Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Wybrali przystanek pozytywnej energii

23-05-2015, 13:23 Joanna Oreł

– Są wśród nas osoby, które przygodę z przystankiem PaT rozpoczęły w gimnazjum i zostały aż do szkoły średniej. Są też tacy, którzy przyszli dopiero w szkole średniej, ale do dziś są z nami jako instruktorzy – podkreśla Krzysztof Piechaczek, koordynator VI Śląskiego Przystanku PaT z KMP Ruda Śląska. W sobotę (23.05.) podczas tegorocznej edycji akcji młodzi ludzie przez kilka godzin szlifują swoje talenty pod okiem instruktorów.

W VI Śląskim Przystanku PaT (skrót od projektu „Profilaktyka a Ty”) bierze udział ok. 500 młodych uczestników z całego Śląska. – Przygotowaliśmy ponad trzydzieści warsztatów, w tym ok. dziesięciu związanych z tańcem. Jednymi z najciekawszych były zajęcia hip-hopowe. Poprowadził je Branko Bielopotocky ze Słowacji, mistrz Europy i świata w hip hopie. Oprócz tego przygotowano m.in. zajęcia z zumby, salsy, dancehallu, fitnessu, a także samby – wylicza Krzysztof Piechaczek.

Te ostatnie warsztaty również prowadzi tancerka światowej klasy, bo Sophie Kobus (instruktorka samby brazylijskiej z RPA). Na wysokim poziomie prowadzone są także zajęcia muzyczne. Grupę wokalną uczy bowiem Robert Osam (znany m.in. z programu „Jaka to melodia”).

– Zdecydowałam się na warsztaty głównie ze względu na to, że prowadził je Robert Osam, bo jest on bardzo znaną osobą i jego warsztaty są na naprawdę wysokim poziomie. Dlatego stwierdziłam, że skoro jest okazja, by wziąć w nich udział to muszę skorzystać. Dodatkowo, jak dowiedziałam się, że na warsztatach śpiewamy soul to w ogóle jestem zachwycona. Robert nam nie odpuszczał, ale to bardzo dobrze, bo dzięki temu wiele mogłam się nauczyć – mówi Iwona Szybiak, jedna z uczestniczek zajęć wokalnych.

Swoje miejsce podczas VI Śląskiego Przystanku PaT znalazły również osoby zainteresowane poezją, nauką capoeiry, chodzeniem na szczudłach, czy warsztatami kuglarskimi i kursem samoobrony dla pań. – Dla mnie najważniejszym i najfajniejszym efektem naszych spotkań jest to, że pozostaje liczna grupa osób, które jadą z nami później na ogólnopolski finał PaT-u W tym roku odbędzie się on 10 czerwca na Stadionie Narodowym – mówi Piechaczek. – Sporo tych osób zostaje z nami także przez cały rok i uczestniczy w realizacji projektów.

Efektem warsztatów będzie także gazeta, którą przygotowują uczestnicy zajęć dziennikarskich. To m.in. tam młodzi „patowicze” mogą dzielić się swoimi odczuciami. – Wybrałam warsztaty taneczne i nawet nie wiem, od czego zacząć, bo atrakcji jest bardzo dużo. Ucieszyłam się zwłaszcza na zajęcia samby, bo tańce latynoamerykańskie to moja pasja – przyznaje Agnieszka, jedna z uczestniczek zajęć.

Na zakończenie warsztatów wieczorem zostanie zorganizowany przemarsz uczestników na plac Jana Pawła II. Następnie w hali sportowej MOSiR przy ul. Hallera odbędzie się koncert finałowy.


Komentarze