Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Wielki powrót operetki do Rudy Śląskiej

28-02-2017, 11:42 admin

Jak mówi słownikowa definicja, „operetka to sceniczny utwór muzyczny z dialogami recytowanymi, zbliżony do opery, charakteryzujący się jednak lekką melodyjną muzyką i komediową akcją”. Operetka to zazwyczaj także chór, balet, orkiestra, soliści o wybitnych głosach,  widowiskowa choreografia, bogata scenografia i eleganckie, kolorowe kostiumy. Wszystkie te atuty sprawiają, że właśnie ta forma sceniczna posiada niezmiennie od dziesiątek lat rzesze wiernych wielbicieli, zarówno wśród młodszego jak i starszego pokolenia.

Pośród mieszkańców Rudy Śląskiej także łatwo zaobserwować, nieprzerwanie od wielu lat, tradycję uczęszczania na spektakle tego gatunku. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniom rudzian, Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty, jak i inne instytucje, często organizują koncerty, których program składa się z najpopularniejszych arii ze znanych i lubianych operetek i musicali. Choć koncerty te cieszą się wciąż sporą  frekwencją, wśród widzów słychać głos tęsknoty za pełną operetkową formą sceniczną. „Podczas spotkań z seniorami wiele osób pyta mnie, kiedy na scenie MCK będzie można zobaczyć operetkę w kompleksowej, bogatej wersji” – mówi Katarzyna Furmaniuk, dyrektor MCK.

Marzenie rudzkiej publiczności już w wkrótce doczeka się spełnienia: „Jesteśmy bardzo szczęśliwi, gdyż udało nam się nawiązać współpracę z Operą Śląską w Bytomiu. Dzięki temu partnerstwu, nasi widzowie będą mogli cieszyć się operetkowymi perełkami w naszym mieście dwa razy w roku” kontynuuje szefowa rudzkiego MCK-u.  Na pierwszy spektakl, Miejskie Centrum Kultury wraz z Operą Śląską zapraszają już 2 kwietnia, o godz. 17.00. Będzie to klasyka gatunku - „Zemsta Nietoperza” Johanna Straussa.

         Jest to historia znanego, również ze swojego temperamentu, wiedeńskiego finansisty, Gabriela von Eisensteina. Ma on trafić do aresztu za uderzenie poborcy podatkowego i obrazę sądu, tymczasem jego przyjaciel, Dr Falke organizuje wraz z młodym arystokratą – księciem Orlofskym bal. Jest to
w rzeczywistości pretekst do ośmieszenia Eisensteina w ramach rewanżu za złośliwy żart swojego przyjaciela. Intryga polega na tym, że Falke wśród gości zaprasza w innych rolach domowników Eisensteina. Służąca będzie wytworną damą, żona pojawi się w masce i ma być przedstawiona jako węgierska księżna. Falkemu udaje się przekonać Eisensteina, by ten potajemnie wybrał się na bal,
 a w więzieniu stawił się rano. Niestety, do domu Eisensteina przybywa po aresztanta dyrektor więzienia Frank. Bierze on za pana domu śpiewaka Alfreda, który wykorzystując sytuację, znów próbuje zdobyć względy dawnej ukochanej. Alfred trafia do miejskiego aresztu, a Rosalinda może się szykować na bal. Tymczasem sam Eisenstein próbuje na przyjęciu uwieść niemal wszystkie damy, w tym Adelę
i Rosalindę, zawiera na tym balu także serdeczną przyjaźń z dyrektorem więzienia, do którego ma trafić – obaj na przyjęciu są "francuskimi markizami" – Renardem i Chagrinem. Także Adela chce wykorzystać bal na swoją korzyść, próbuje znaleźć protektora, który wprowadzi ją do świata teatru, dlatego też nawet rozpoznana przez swojego pracodawcę z powodzeniem udaje oburzenie. Rosalinda, żona Eisensteina, zaś poznaje lepiej prawdziwą naturę swojego męża. Wszystko jednak wyjaśnia się rano, na końcu operetki.

            Wartka akcja to nie jedyny atut tego przedstawienia. Wybitni soliści, balet, chór i orkiestra Opery Śląskiej pod kierownictwem Tadeusza Serafina gwarantują najwyższą artystyczną jakość wykonania spektaklu. Na kolejną muzyczną ucztę MCK wraz z Operą zaproszą Państwa w czasie Rudzkiej Jesieni Kulturalnej 2017.

Bilety na „Zemstę Nietoperza” można już rezerwować pod numerem telefonu: 512 024 062 oraz mailowo – bilety@mckrudasl.pl, a także osobiście w dziale organizacji imprez i kasie biletowej MCK.


Komentarze