Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

W rodzinie siła

24-05-2016, 20:47 Joanna Oreł

Loteria fantowa koła fortuny, występy wokalne, zabawy przygotowane przez młodzież z ZHP, malowanie twarzy, nauka alfabetu morsa czy mierzenie busolą – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych dla uczestników IX edycji Festynu Rodzin Zastępczych. We wtorek w ogrodach Miejskiego Centrum Kultury spotkały się osoby, których łączy pasja pomagania innym i ogromna miłość do dzieci. Wspólnej zabawie, organizowanej w ramach Metropolitalnego Święta Rodzina towarzyszyło hasło „Rodzina jest najważniejsza”.

– W przyszłym roku czeka nas dziesiąta, jubileuszowa edycja festynu – zaznaczał Krystian Morys, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. – Wszystkie nasze rodziny są wspaniałe. To nasi partnerzy, dlatego też chciałbym im serdecznie podziękować za stwarzanie dzieciom tak cudownych warunków do rozwoju – podkreślał.

Swoje rodzinne święto obchodzili dzisiaj m.in. państwo Pakura, którzy do ogrodu Miejskiego Centrum Kultury przyprowadzili troje dzieci. - Wychowywanie dziecka biologicznego, czy przysposobionego wydaje się niemal niczym nie różnić. Dzieci kocha się równie mocno i tak samo traktuje – mówiła pani Joanna. – Myśmy czekali dziewięć lat na naszego syna, tak więc to pragnienie posiadania większej liczby dzieci przeważyło – podkreślała. - Najtrudniejszym jest rozstanie. Już pierwsza adopcja za nami i przygotowujemy się do kolejnej. Zdajemy sobie jednak sprawę, że dla dziecka to najlepsze co może otrzymać – mamę i tatę – dodał pan Bogusław Pakura.

W Rudzie Śląskiej opiekę nad dziećmi sprasowują łącznie 202 rodziny zastępcze, które można podzielić na spokrewnione i niezawodowe oraz zawodowe. Pierwsza grupa liczy 188 rodzin, druga natomiast 14. Są też trzy rodzinne domy dziecka. – Należy pamiętać, że rodzina zastępcza nie jest docelowa. Rodziny niejednokrotnie tylko chwilowo zabezpieczają dzieci, tak by po spełnieniu odpowiednich warunków przez rodziny naturalne, mogły do nich wrócić lub zostać zaadoptowane. Te rozstania są niezwykle trudne, dlatego za tą odwagę należy im się szczególne uznanie – zaznaczał dyrektor MOPS.

Wtorkowa impreza odbyła się w ramach Metropolitalnego Święta Rodziny, które jest jednym z najważniejszych wydarzeń społeczno-kulturalnych na Śląsku, wspierających i propagujących rodzinę. To cykl imprez, spektakli, koncertów, prelekcji, konferencji i warsztatów dotyczących szeroko pojętego tematu rodziny, odbywających się w całym województwie.

- W rodzinie tkwi siła, z której dzieci powinny czerpać dobre wzorce zachowań. Jej wartość jest fundamentalna. Cieszę się, że mogę tutaj być i towarzyszyć Wam na Waszej drodze – podkreślała podczas dzisiejszego festynu prezydent Grażyna Dziedzic.


Komentarze