Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

W kręgu poezji lagrowej więźniarek KL Ravensbrück

29-11-2017, 10:09 admin

„Człowiek w niewoli staje się jak ptak, któremu połamano skrzydła. Taki ptak najczęściej umiera” – to hasło przewodnie IV Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück". Do udziału w wydarzeniu młodzież może się zgłaszać do 2 marca 2018 roku. Właśnie ruszyły zapisy. Galę Finałową zaplanowano na 12 kwietnia. Odbędzie się ona w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej. Organizatorami konkursu są Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie „Rodzina byłych więźniarek niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück” oraz Miasto Ruda Śląska.

- W ubiegłym roku w przesłuchaniach wzięło udział ponad 200 osób z całej Polski. Myślę, że w tym roku młodzież równie licznie podejmie się trudnego zadania interpretacji poezji i prozy lagrowej. Pamiętajmy, bo pamięć to jedyna forma podziękowania byłym więźniarkom za to, że były, że walczyły – mówi Anna Krzysteczko, zastępca prezydenta miasta.

Konkurs skierowany jest do uczniów klas VII szkół podstawowych, uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. - To wyraz oddania hołdu ofiarom zamordowanym w niemieckim, nazistowskim KL Ravensbrück oraz ocalałym byłym więźniarkom obozu – mówi Maria Lorens, dyrektor SP 24, pomysłodawca konkursu, córka byłej więźniarki KL Ravensbrück - Katarzyny Matei.

Zadaniem każdego z uczestników będzie przygotowanie maksymalnie jednego wybranego utworu poetyckiego oraz fragmentu prozy na bazie wspomnień więźniarek KL Ravensbrück. Z tych zbiorów pochodzi też hasło przewodnie nadchodzącego konkursu. Autorem tych słów jest była „Ravensbrüczanka” - Maria Rutkowska-Kurcyusz.

Wypełnioną Kartę Zgłoszenia do eliminacji wojewódzkich należy przesłać pocztą elektroniczną do 2 marca 2018 r. na adresy e-mail koordynatorów eliminacji wojewódzkich z Oddziałowych Biur Edukacji Narodowej IPN (lista poniżej). Eliminacje odbędą się w dniach 12, 13 lub 14 marca 2018 r. w miejscu i dniu ustalonym przez koordynatorów eliminacji wojewódzkich. Gala Finałowa odbędzie się 12 kwietnia 2018 r. w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej.

Nagrodą główną dla wszystkich finalistów – uczestników Gali Finałowej oraz ich opiekunów będzie wyjazd do Niemiec do „Miejsca Przestrogi i Pamięci Ravensbrück” w terminie 18-21 maja 2018 r.

Finał konkursu odbywa się w kwietniu - miesiącu pamięci narodowej o więźniarkach obozu KL Ravensbrück.

ORGANIZATORZY ELIMINACJI WOJEWÓDZKICH:
OIPN Białystok – Urszula Gierasimiuk – urszula.gierasimiuk@ipn.gov.pl, tel. 85 664 57 87
OIPN Gdańsk – Barbara Męczykowska – barbara.meczykowska@ipn.gov.pl, tel. 58 668 49 08
OIPN Katowice – Ewelina Małachowska – ewelina.malachowska@ipn.gov.pl, tel. 32 207 07 14
OIPN Kraków – Roksana Szczypta-Szczęch, roksana.szczech@ipn.gov.pl, tel. 12 211 70 23
OIPN Lublin – Agnieszka Skura – agnieszka.skura@ipn.gov.pl, tel. 81 536 34 67
OIPN Łódź - Magdalena Zapolska-Downar – magdalena.zapolska-downar@ipn.gov.pl tel. 42 616 27 59
OIPN Poznań - Agnieszka Kołodziejska – agnieszka.kolodziejska@ipn.gov.pl, tel. 618 356 965
OIPN Rzeszów - Katarzyna Hudzicka-Chochorowska, katarzyna.hudzicka-chochorowska@ipn.gov.pl, tel. 17 867 30 31
OIPN Szczecin – Mateusz Lipko, mateusz.lipko@ipn.gov.pl, tel. 91 312 94 29
OIPN Warszawa – Edyta Gula, edyta.gula@ipn.gov.pl, tel. 22 860 70 47
OIPN Wrocław - Marek Gadowicz - marek.gadowicz@ipn.gov.pl, tel. 71 326 97 39
Delegatura w Bydgoszczy – Grzegorz Kacprzak – grzegorz.kacprzak@ipn.gov.pl
Delegatura w Kielcach – Edyta Krężołek – edyta.krezole@ipn.gov.pl

Szczegóły:
https://www.facebook.com/wkregupoezjiiprozy/ 
http://www.pamiec.pl/pa/edukacja/konkursy/ogolnopolskie/w-kregu-poezji-lagrowej/17156,IV-ogolnopolski-konkurs-recytatorski-W-kregu-poezji-i-prozy-lagrowej-wiezniarek-.html 
https://men.gov.pl/strony/w-kregu-poezji-i-prozy-lagrowej-wiezniarek-kl-ravensbruck-iv-ogolnopolski-konkurs-recytatorski.html 

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze