Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

VIII Konkurs Sztuki Intuicyjnej

21-02-2017, 11:36 UM Ruda Śląska

Polskie stroje ludowe – to temat tegorocznej edycji Konkursu Sztuki Intuicyjnej im. Juliusza Marcisza, który odbędzie się w Rudzie Śląskiej. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie „Barwy Śląska” i Kolekcja „Barwy Śląska”. Konkurs odbędzie się już po raz 8. Mogą zgłaszać się do niego twórcy nieprofesjonalni z całego kraju. Prace można składać do 10 kwietnia br., a ogłoszenie wyników oraz przyznanie nagród odbędzie się 19 maja br.

 Konkurs ma charakter otwarty i mogą w nim wziąć udział osoby, które amatorsko zajmują się malarstwem, bez względu na wiek. – W historii konkursu najstarszy uczestnik miał 84 lata, a najmłodszy około 10 lat – mówi Agnieszka Mueller ze Stowarzyszenia „Barwy Śląska”. Każdy uczestnik może zgłosić od 1 do 3 prac w technice: akryl, olej, akwarela, pastel. Najlepiej jeśli rozmiar obrazu będzie wynosić 50x70 cm. Praca musi być oprawiona w listwy lub prostą ramę i posiadać uchwyt umożliwiający zawieszenie, a na odwrocie metryczkę z danymi autora (imię, nazwisko, adres korespondencyjny, telefon, tytuł oraz technika). Co ważne, do konkursu mogą być zgłoszone tylko te prace, które wcześniej nie były nigdzie prezentowane. Prace należy dostarczyć osobiście lub pocztą na adres: Stowarzyszenie „Barwy Śląska”, ul. Młyńska 16, 41-706 Ruda Śląska. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wniesienie wpłaty wpisowej w wysokości 25 zł. Dowód wpłaty należy przesłać wraz z pracami. Dodatkowe informacje można uzyskać telefonicznie pod nr tel. 600 273 544 lub pod adresem email: kolekcjatrefon@op.pl lub barwyslaska@interia.pl

 W sumie od 2009 roku na konkurs wpłynęło 548 prac. Tylko w ubiegłym roku udział wzięło w nim 43 twórców i wpłynęło 61 prac. - Poziom artystyczny prac i ich liczba z roku na rok rośnie – zauważa Agnieszka Mueller.

Obrazy są coraz bardziej zaskakujące, dopracowane pod względem artystycznym i różnorodne. Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja przyciągnie jeszcze więcej artystów amatorów z różnych stron Polski, w różnym wieku. Udział w konkursie to szansa na pokazanie swoich prac na profesjonalnej wystawie, a także możliwość poznania innych malarzy i wymiana doświadczeń – dodaje.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 19 maja br. o godz. 18.00 w Kolekcji „Barwy Śląska” przy ul. Młyńskiej 16 w Rudzie Śląskiej – Halembie. Wystawa pokonkursowa potrwa do końca lipca tego roku.

 Przypomnijmy, że patron konkursu, Juliusz Marcisz, urodził się 22 maja 1898 roku w Bielszowicach w górniczej rodzinie o patriotycznych tradycjach. Kiedy miał 14 lat ukończył szkołę powszechną i rozpoczął pracę w bielszowickiej kopalni. W 1919 roku zapisał się  do Polskiej Organizacji Wojskowej, przez co został zwolniony z pracy oraz zagrożony represjami władz niemieckich. Wstąpił wtedy do Armii Wielkopolskiej, która niedługo potem scalona została z Wojskiem Polskim. Po powrocie na Śląsk zaangażował się w działalność plebiscytową oraz walczył w III Powstaniu Śląskim jako dowódca II Plutonu IV Kompanii II Pułku Piechoty, za co w okresie międzywojennym i powojennym został uhonorowany różnymi odznaczeniami.

 Już od najmłodszych lat Marcisz przejawiał zdolności malarskie. Oprócz tworzenia obrazów był współtwórcą kół i zespołów skupiających plastyków nieprofesjonalnych przy zakładowych domach kultury w większości kopalni w Rudzie Śląskiej. Założył m.in. Stowarzyszenie Przyjaciół Sztuk Pięknych, którego celem był rozwój talentów ludzi, nie mających możliwości studiowania na uczelniach artystycznych, ale także rozpowszechnianie wiedzy w zakresie sztuki. Stowarzyszenie organizowało wykłady, zwiedzanie muzeów, wycieczki oraz wystawy. Z bogatego dorobku artysty zachowało się niewiele prac. Te, które powstały w okresie międzywojennym zaginęły, natomiast namalowane po 1945 roku znajdują się w Muzeum Miejskim w Rudzie Śląskiej (8 obrazów), Muzeum Miejskim w Zabrzu oraz w Muzeum Śląskim w Katowicach. Właścicielem części prac jest kolekcjoner malarstwa Stanisław Trefoń. Nestor malarstwa nieprofesjonalnego w Rudzie Śląskiej zmarł w 1978 roku.

Konkurs Sztuki Intuicyjnej to dobra okazja, by uczcić pamięć tego artysty, a także rozpowszechnić wiedzę o obecnych twórcach, pokazać sztukę intuicyjną szerszej publiczności i zintegrować grupy plastyczne – mówi Agnieszka Mueller.

 

 


Komentarze