Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Rudzkie smaki na finiszu

18-11-2016, 16:55 admin

Łazanki Lilianny Moskały-Zydry trafią na wrześniową stronę kalendarza kulinarnego na 2017 rok. Jej przepis został wybrany przez jury smakiem miesiąca w konkursie kulinarnym „Rudzkie smaki”. Danie października wybrali z kolei internauci w plebiscycie internetowym na najlepsze przetwory. Do 20 listopada magistrat czeka na propozycje przepisów na dwa ostatnie miesiące roku. Danie z kapusty będzie smakiem listopada. Z kolei na grudzień można proponować receptury smakołyków na świąteczny stół.

Łazanki to rodzaj makaronu w kształcie kwadracików. Gotuje się go i podaje z dodatkiem przesmażonej słoniny lub boczku. W polskiej kuchni łazanki łączone są z kapustą, grzybami i mięsem lub kiełbasą. – Ponoć nazwa łazanki pochodzi z włoskiego „lasagne”. Kiedyś zamiast mieszania makaronu z dodatkami, łazanki układano warstwami na przemian z farszem i zapiekano. Wzbogacano ich smak poprzez dodatek szlachetnych mięs, dziczyzny oraz parmezanu. Dziś każda gospodyni ma swój ulubiony sposób przygotowania tego prostego dania. Podstawowym składnikiem jest makaron, kapusta kiszona i pieczarki. A co do tego? Boczek, kiełbasa, mięso. Na święta smak łazanek wzbogacą suszone grzyby, a wędzona papryka nada im nieco „dymnego” charakteru – mówi mistrz kuchni Michał Kaczmarczyk, ambasador konkursu „Rudzkie smaki”. Z łazankami jest podobnie jak z bigosem - im dłużej postoją i im częściej je przesmażymy, tym lepszy uzyskamy smak.

W październiku rudzianie głosowali w plebiscycie na najlepsze przetwory. Zwyciężył przepis na przecier ogórkowy pani Małgorzaty Wasiek. – To bardzo prosty przepis na przecier ogórkowy, z którego w zimie można ugotować wspaniałą , energetyczną i smaczną zupę ogórkową – mówi pani Małgosia.

Na przepisy na smak listopada i grudnia rudzki magistrat czeka do 20 listopada. – Chcemy, aby kalendarz kulinarny na 2017 rok, podsumowujący tegoroczny konkurs, trafił do mieszkańców jeszcze w tym roku, dlatego już można przesyłać przepisy na dania z kapusty i smakołyki świąteczne – zapowiada Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta Urzędu Miasta.

Przepisy wraz ze zdjęciami można przesyłać mailem (e-mail: media@ruda-sl.pl, w temacie „Rudzkie Smaki”), listownie (Urząd Miasta Ruda Śląska, Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta, plac Jana Pawła II 6, 41-709 Ruda Śląska, z dopiskiem „Rudzkie Smaki”) lub też dostarczyć do magistratu osobiście do Biura Obsługi Mieszkańców.

Konkurs „Rudzkie Smaki” jest kontynuacją zabawy, która w Rudzie Śląskiej prowadzona jest od 2014 roku. Obecnie trwa już jej III sezon. Przez cały rok rudzianie przesyłają przepisy i receptury na potrawy związane z lokalną kuchnią. Co miesiąc jeden z zaproponowanych przepisów zostaje „smakiem miesiąca” i trafia na stronę internetową miasta do specjalnie przygotowanej zakładki „Rudzkie smaki”, a jego autor otrzymuje nagrodę. W 2016 roku preferowane są przepisy na typowo śląskie potrawy, a także stare receptury, przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Łazanki z kiszonej kapusty
Składniki:
500 g makaronu łazanki
500 g kiełbasy
100 g wędzonego boczku
500 g kapusty kiszonej
2 średnie cebule
Przyprawy: sól, pieprz, liść laurowy, ziele angielskie, ocet

Przygotowanie:
Kapustę drobno kroimy, przekładamy do garnka, zalewamy wodą i gotujemy do miękkości (ok. 1,5 godz.). Dodajemy przyprawy: sól, pieprz, liść laurowy, ziele angielskie i trochę octu. Odcedzamy ugotowaną kapustę. Boczek i kiełbasę kroimy w drobną kostkę. Podsmażamy na patelni dodając wcześniej pokrojoną, również w drobną kostkę, cebulę. Dodajemy ugotowaną kapustę, doprawiamy do smaku według uznania i łączymy z wcześniej ugotowanym makaronem.

Przecier ogórkowy
Składniki:
6 - 8 kg ogórków,
Koper, 3 kawałki chrzanu, 2 średniej wielkości główki czosnku, sól
Przygotowanie:
Dokładnie umyte ogórki wkładamy do kamionkowego garnka przekładając koprem. Dodajemy chrzan podzielony jeszcze na mniejsze części i ząbki czosnku. Całość zalewamy letnia wodą z solą w proporcji na 1 litr wody 1 łyżka stołowa soli. Zalane solanką ogórki przykrywamy deserowym talerzykiem, na którym ustawiamy słoiczek z wodą by ogórki nie wypływały na powierzchnię. Odstawiamy na 4-5 dni. Po tym czasie zlewamy wodę, a ogórki przecieramy na tarce lub mielimy maszynką do mięsa. Przecier przekładamy do litrowych słoików (zapełniamy ¾ słoika), resztę dopełniamy wodą z kiszenia. Słoiki gotujemy 10-15 minut.

Smacznego !

Źródło: Um Ruda Śląska

 


Komentarze