Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Rudzkie dożynki

17-09-2018, 15:18 UM Ruda Śląska

Działkowcy z rudzkich ogrodów będą dziękować za plony. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 22 września br. Rozpocznie się ono o godz. 14:30 uroczystą mszą św. w kościele św. Wawrzyńca i św. Antoniego. Następnie sprzed kościoła korowód dożynkowy przejdzie na tereny targowe w dzielnicy Wirek, gdzie o 16.00 odbędzie się uroczyste otwarcie dożynek. Specjalną atrakcją imprezy będzie Festiwal Żuru w wykonaniu znanego z programów telewizyjnych Remigiusza Rączki.

W uroczystym przemarszu weźmie udział m.in. Orkiestra Dęta „Pokój” pod dyrekcją Jacka Kampy, Ochotnicza Straż Pożarna, mażoretki z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 oraz Zespół Pieśni i Tańca „Rudzianie”. Głównym punktem imprezy będzie wybór najpiękniejszej wystawy plonów. - Przez lata ogrody działkowe zmieniły swoje oblicze. Dziś w ogródkach dominują krzewy ozdobne, iglaki i kwiaty, a działki służą do rekreacji. Ale jest jeszcze wielu działkowców, którzy wiosną sieją, a latem i jesienią zbierają plony – mówi prezydent miasta Grażyna Dziedzic. – Z pewnością rudzcy ogrodnicy będą mieli się czym pochwalić – dodaje. Na dożynkach nie zabraknie również rudzkich rolników i chleba od lokalnych piekarzy.

Rudzkie dożynki połączone będą z Festiwalem Żuru. O godz. 16:30 znany z programów telewizyjnych kucharz Remigiusz Rączka zaprosi do gotowania tej śląskiej potrawy w kuchni polowej, a później do degustacji wspólnie przygotowanego żuru. Uczestnicy dożynek będą mogli też wziąć udział w warsztatach szatkowania i deptania kapusty oraz w konkursach przygotowanych przez Muzeum Miejskie na „Śląskim sztandzie pomysłów”.

Podczas imprezy wystąpi Zespół Akordeonistów im. Edwarda Huloka, ZPiT Rudzianie, Amatorski Teatr Pierro oraz Atelier Sztuki rudzkiego Morcinka. Będzie można obejrzeć też występ Grupy Time, Janiny Libery, Patrycji i Mariusza Doroz oraz Mirosława Szołtyska i Wesołego Trio.

W Rudzie Śląskiej znajduje się 26 Rodzinnych Ogrodów Działkowych, które zrzeszają prawie 7300 działkowiczów oraz ich rodzin. Bez kawałka ziemi w centrum miasta wielu nie wyobraża sobie życia. Ogródek to ich pasja i sposób na spędzanie wolnego czasu. Tu odpoczywają w gronie rodziny czy znajomych. Dziś wiele ogródków to typowe działki rekreacyjne, z iglakami i roślinami ozdobnymi oraz domkami czy altankami. Wśród działkowców coraz częściej można spotkać także osoby młode, które z przyjemnością poświęcają się wypoczynkowi i pracy w ogrodzie.

W mieście prowadzi działalność 128 rolników, którzy uprawiają 1567 hektarów ziemi.

Dożynki - zwane także obżynkami, okrężnym lub ograbkiem - to święto zebranych plonów. Z dawien dawna jest ono okazją do dziękczynienia Bogu za pomyślne zbiory, do radości, zabawy po ciężkiej pracy. Symbolem dożynek obok wieńca jest również chleb. W kulturze ludowej chleb to nie tylko symbol pożywienia, ale także dostatku i pomyślności. Szacunek dla chleba jest do dziś nieodłącznym elementem naszego dziedzictwa kulturowego. Chleb – owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich jest symbolem życia, radości, sytości, szczęścia. Symbolizuje dom rodzinny, w którym ojciec lub matka dzielą chleb między domowników. Wspólnie spożywany chleb jest znakiem gościnności, przyjaźni, wspólnoty.


Komentarze