Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Pro Ethica zaprasza do świata ogrodów

25-02-2015, 11:49 Anna Nawrot/Pro Ethica

Stowarzyszenie Pro Ethica dzięki pozyskaniu dofinansowania ze Funduszy EOG oraz finansowym i organizacyjnym wsparciu miasta Ruda Śląska rozpoczyna realizację projektu, który zmienia anonimowych sobie ludzi we wspólnotę zaangażowaną w piękno swojej okolicy. Już tej wiosny bykowińskie dzikie wysypiska i chaszcze zaczną przemieniać się w piękne ogrody.

Skąd wziął się ten projekt? Z potrzeby… Każdy kto próbował spacerować z małym dzieckiem po Bykowinie zna jej problemy. Do placu zabaw prowadzi zabłocona ścieżka, dzikie zarośla i śmieci, które zawsze przyciągają uwagę maluchów. Marzą nam się ogrody i parki. Jeśli wspólnie coś zrobimy, nasze marzenia mogą przemienić się w rzeczywistość.

Bykowinę zamieszkują cudowni ludzie. Siłę sąsiedzkiej przyjaźni, współpracy, zaangażowania zaczyna przekładać się na piękno okolicy. Spacerując po Bykowinie widać mnóstwo uprawianych przez samych mieszkańców osiedlowych ogródków. Mieszkańcy bloku sami potrafią skrzyknąć się, by zrobić parking, wymalować klatkę, czy zrobić przed budynkiem mały ogródek.

Zgrana jest też społeczność uczęszczająca na zajęcia w bykowińskim CIS. Ludzie ci nie tylko podwyższają swoje kompetencje, ale chcą również angażować się w działalność społeczną. Czas byśmy wyszli z aktywnością poza swoje podwórko! Zamiast narzekać, „że nieposprzątane, niezagospodarowane, nieodśnieżone” trzeba się zintegrować, zadbać o okolicę i poprowadzić dialog z instytucjami samorządowymi, czy spółdzielnią mieszkaniową, które mają wiele dobrej woli i możliwości.

Wspólnie możemy więcej, a w piękniej Bykowinie nam wszystkim będzie żyło się lepiej. Ubiegłej jesieni stary bykowiński basen z ulicy Pordzika przemieniono w atrakcyjny rodzinny park rozrywki. Jest tam plac zabaw, siłownia, ławeczki. Jest to zasługa samorządu, ale też sukces bykowińskiej społeczności – bo o inwestycji zdecydowało głosowanie w budżecie partycypacyjnym. Niech nie zabraknie tam też naszego zaangażowania, aby to miejsce pozostało uporządkowane, barwne od kwiatów, malin i poziomek.

Co konkretnie będzie się działo w tym nowym projekcie? Już w marcu Centrum Inicjatyw Bykowina rozpoczną się bezpłatne zajęcia hobbystyczne:

– Mój Mały Rodzinny Ogród – wtorki 9:00 – 11:00 Zajęcia dla rodzin z małymi dziećmi. Maluchy mogą poznać rówieśników i wspólnie się bawić w zabawach rozwijających i integrujących. Rodzice i dziadkowie obecni w czasie zajęć odpoczną, miło spędzą czas i bardziej poznają swoich sąsiadów. 

– Ekologia życia i żywienia – środy 9:00 – 11:00 Zajęcia teoretyczno-praktyczne. Będziemy konstruować zdrową dietę i wspólnie zmieniać nawyki żywieniowe. Nie obędzie się bez praktyki – będziemy hodować zioła, kiełki, przygotowywać sałatki i zdrowe posiłki. Projekt jest współfinansowany z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji: Współfinansowanie Miasto Ruda Śląska.

– Mnemotechniki przyrodnicze piątki 9:00 – 10:00 Młodzież pozna techniki uczenia się do egzaminów, dorośli zasady koncentracji i doskonalenia pamięci.

– Zajęcia ogrodnicze – poniedziałki 10:00 - 12:00, od kwietnia plenerowe w czwartki od 16:00 do 18:00 W marcu zajęcia dotyczyć będą pielęgnacji kwiatów domowych, w sezonie wiosennym wychodzimy w teren ucząc się zasad projektowania, zakładania i pielęgnacji ogrodów. Uczestnicy nie tylko podwyższą swoje kompetencje ogrodnicze, ale też będą mogli przesadzić w CISie swoje domowe kwiaty, wymienić się sadzonkami, uzyskać nowe odżywki i porady na temat z pielęgnacji swoich roślin domowych i ogrodowych. Zajęcia prowadzone są przez doktora nauk przyrodniczych. Na zajęciach plenerowych będziemy wspólne obsadzać przestrzeń publiczną. 

– Rękodzieło ogrodowe – wtorki od 16:00 do 19:00 Uczestnicy zajęć poznają techniki dekoracji przedmiotów ogrodowych. Stworzą piękne wazony, donice, oświetlenie ogrodowe, tabliczki do opisu roślin, misy na owoce i warzywa i wiele innych pięknych rzeczy. Część produktów zrobią dla siebie i bliskich, a część będzie zdobiła przestrzeń publiczną. 

– Malarstwo pięknej natury – czwartki od 16:00 do 18:00 Zajęcia dla tych, w których drzemie artystyczna dusza. Czas aby ją obudzić i pod okiem instruktora udoskonalić techniki malowania pięknej natury, namalować obraz i mieć swój pierwszy wernisaż. 

– Angielskie ogrody – poniedziałki 14:00 Zajęcia z nauki języka angielskiego i kultury brytyjskiej w oparciu o materiały na temat angielskich ogrodów. Pozwól rozkwitnąć swoim umiejętnościom językowym. 

– Ogrodowe seanse filmowe – piątki 10:30 Kiedy za oknem szare przedwiośnie, warto w piątkowy poranek wstać z łóżka, by nacieszyć się pięknem przyrody. Seanse te są tym piękniejsze, że oglądane w miłym towarzystwie.

Wszystkie wymienione zajęcia są bezpłatne. Będą odbywały się w bykowińskim CIS (ul. 11 listopada 15a – koło cmentarza). Konieczne jest wcześniejsze zapisanie się na zajęcia i przyjęcie do grupy. Wiosną zorganizujemy w projekcie również debaty dotyczące tego, które bykowińskie tereny należy uporządkować. Będziemy animować wspólne porządkowanie i obsadzanie terenu, wspierać doradczo i produktowo zakładanie oraz prowadzenie osiedlowych ogródków. Nie obędzie się też bez festynów integracyjnych i wycieczek do ogrodów pokazowych i botanicznych.


Komentarze