Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Piknik przy piekaroku

02-07-2015, 11:02 Joanna Oreł

W Rudzie Śląskiej znów zapachnie chlebem! Już w najbliższą sobotę (4 lipca br.) odbędzie się piknik rodzinny przy jedynym czynnym w regionie zabytkowym piecu chlebowym, tzw. „piekaroku”. Obok degustacji chleba, wypiekanego na naturalnym zakwasie, w programie imprezy zaplanowano występ Kasi i Claudii Chwołka oraz warsztaty artystyczne dla dzieci.

Spotkania przy piekaroku przy ul. Bujoczka 24 w dzielnicy Ruda stały się już tradycją. 4 lipca rudzki magistrat we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji i Muzeum Miejskim zaprasza na koncert Kasi i Claudii Chwołka. - W otoczeniu śląskich familoków, przy jedynym w regionie czynnym domowym piecu chlebowy, będzie można posłuchać śląskich szlagierów – zachęca Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta.

Z pewnością nie zabraknie takich utworów jak „Gorące lato” czy „Słonko i jo”. Usłyszymy też piosenki dedykowane „fojermanom” i mamie. Koncert przeplatany będzie prelekcją na temat śląskich tradycji, przygotowaną przez Muzeum Miejskie. Z kolei dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach artystycznych.

Impreza przy piekaroku, który mieści się przy ul Bujoczka 24 w Rudzie Śląskiej - Rudzie, rozpocznie się o godz. 12:00, a zakończy około godz. 14.00. Wstęp wolny!

Kilka razy w roku rudzki magistrat organizuje spotkania przy piekaroku, na których można częstować się świeżo wypieczonym chlebem tradycyjną metodą. – W ubiegłym roku świętowaliśmy ostatki przy piekaroku, bawiliśmy się na pikniku z bajlagą i żegnaliśmy lato – mówi Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta Urzędu Miasta. – W marcu tego roku witaliśmy wiosnę, a przed nami letni piknik– zachęca naczelnik Piecha.

Piekarok przy ul. Bujoczka powstał około 1900 roku. Chleb wypiekano w nim do lat 50. ubiegłego wieku. Składa się z przedsionka i pieca. Swojego czasu został zagospodarowany na pomieszczenie dla królików. By obiekt doprowadzić do stanu pierwotnego, trzeba było rozebrać i odtworzyć na nowo część, w której znajdował się piec. Wymieniono również dach i niektóre elementy elewacji. Piekaroki były nieodłącznym elementem XIX-wiecznych familoków. Z czasem ulegały zniszczeniu lub wykorzystywano je do innych celów niż piekarnicze.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze