Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

„Bibliosy” rozdane!

09-05-2017, 14:49 admin

Danuta Enenkiel oraz Klub Literacki „Barwy” nagrodzeni „Bibliosami”! Dziś już po raz 21. rozdano Nagrody Honorowe Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. W ten sposób uczczono w mieście Dzień Bibliotekarza i Bibliotek oraz Tydzień Bibliotek, który potrwa do 15 maja. – Biblioteki to miejsca wyjątkowe, gdzie dzieją się przeróżne wydarzenia, kulturalne, społeczne, a przede wszystkim obywatelskie – mówi Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej.

W kategorii „Bibliotekarz Roku” nagrodę otrzymała Danuta Enenkiel, kierownik Filii MBP nr 15, natomiast w kategorii „Czytelnik Roku” nagrodę dostał Klub Literacki „Barwy”, działający w formule Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii MBP nr 16. Ponadto kapituła przyznała Przyjaciołom Biblioteki tytuł „Pro Library 2017”. Biblioteka nagrodziła nimi: Irenę Urbiczek, Barbarę Siemińską, Jolantę Lechowicz oraz Daniela Knapika.

- Rudzkie biblioteki to miejsca spotkań wyjątkowych ludzi i atrakcyjnych wydarzeń – mówił podczas uroczystości Michał Pierończyk, wiceprezydent Rudy Śląskiej. – Gratulując laureatom „Bibliosów” pragnę także podziękować wszystkim pracownikom rudzkiej MBP za zaangażowanie i pasję w wykonywaniu codziennych obowiązków – powiedział. „Bibliosy” wręczane są z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek od 1997 roku. „Bibliotekarza Roku” wybierają pracownicy biblioteki, z kolei nominacji w kategorii "Czytelnik Roku" udzielają kierownicy filii MBP bądź dyrektor biblioteki. W obu kategoriach nagrody przyznaje kapituła. Honorową Nagrodę MBP w Rudzie Śląskiej można otrzymać tylko raz.

Obchody Ogólnopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek zostały zapoczątkowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Święto co roku jest obchodzone 8 maja. Pierwotnie wydarzenie było skierowane tylko do bibliotekarzy, ale z czasem stało się świętem rozpoczynającym Tydzień Bibliotek, podczas którego placówki organizują różne wydarzenia. W ramach tegorocznej edycji przez cały tydzień w Rudzie Śląskiej będą odbywać się m.in. pogadanki, spotkania z młodzieżą, zajęcia literackie i plastyczne dla dzieci, „literacki” poczęstunek, kiermasz książek wydanych po roku 2000 „Zamień sobie książkę” czy spotkanie autorskie z Iloną Tront.

- Działania rudzkiej książnicy promujemy w różny sposób, stąd też pomysł przyznawania „Bibliosów” – mówi Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. – Często praca bibliotekarzy jest oceniana jedynie jako wydawanie i przyjmowanie książek, a to nie jedyne nasze zajęcie – zaznacza. – W bibliotekach organizowany jest szereg innych zajęć, imprez i atrakcji – podkreśla. Do tych sztandarowych wydarzeń należy m.in. „Regionalny poetycki Konkurs po Ślonsku im. Norberta Bonczyka” czy „Kakauszale Fest Literacki”, podczas którego organizowana jest biesiada literacka i wręczana „Tabulka”. Biblioteka aktywnie działa na polu profilaktyki uzależnień i bierze udział w przedsięwzięciach interdyscyplinarnych, czego przykładem jest ubiegłoroczna impreza „Wirek – Dzielnica Tolerancji”. Na uwagę zasługuje także działalność Dyskusyjnego Klubu Książki Klubu Literackiego „Barwy” oraz Dyskusyjnego Klubu Książki „Dialog”.

- Dzięki współpracy z organizacjami pozarządowymi, podmiotami prywatnymi, wolontariuszami oraz lokalnymi liderami, biblioteka stale wzbogaca swoją ofertę oraz działania – mówi Krystian Gałuszka. Placówka pozyskuje również środki zewnętrzne. W ubiegłym roku z sukcesem aplikowała o środki unijne na projekt „Archipelag cyfrowy – Nowa biblioteka w Rudzie Śląskiej”. W sumie jego wartość wynosi blisko 760 tys. zł. Dofinansowanie /ponad 570 tys. zł/ pozwoli unowocześnić prace biblioteki i dostosować jej działalności do standardów europejskich. – Efekty będą widoczne w przeciągu trzech lat – zapowiada dyrektor Gałuszka. To nie jedyne wyzwania stojące przez rudzką MBP. – Na swoją realizację czekają dwa projekty, w ramach których powstanie biblioteka w budynku dworca w Chebziu oraz w jednym z domów znajdujących się na zabytkowej kolonii robotniczej Ficinus w Wirku – mówi Michał Pierończyk.

Warto przypomnieć, że już teraz w rudzkiej bibliotece można skorzystać np. z bezpłatnych, językowych kursów internetowych. - E-learning to ostatnio bardzo popularna interaktywna i nowoczesna forma nauki, która może odbywać się zarówno w domu, jak i w bibliotece – zauważa Krystian Gałuszka. Można korzystać z gier, fotolekcji, filmów, dialogów. Miejska Biblioteka w Rudzie Śląskiej dysponuje również dostępem do ponad 2400 wydawnictw elektronicznych serwisu IBUK LIBRA.

Całość księgozbioru rudzkich bibliotek liczy ponad 300 tys. pozycji. Tylko w 2016 roku biblioteka zakupiła 7244 książki, a 2779 otrzymała w darze. W ubiegłym roku zanotowano 14 594 czytelników, a książki były wypożyczane ponad 320 tys. razy.


Komentarze