Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Tym razem zagrają charytatywnie

07-03-2018, 09:00 Joanna Oreł

Razem śpiewali i przetańczyli wiele lat, a wspólna pasja połączyła ich na kolejne lata znajomości. Dlatego wystarczyło jedno hasło, by znów się połączyć. Jednak tym razem nie w tańcu, czy w śpiewie, ale w pomaganiu. Byli oraz obecni członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Rudzianie” organizują koncert charytatywny dla swoich koleżanek i kolegów, którzy sami lub też ich najbliżsi walczą z ciężkimi chorobami.

Paweł Nantka ma dopiero sześć lat, a życie już sporo go doświadczyło. Chłopiec od urodzenia choruje na padaczkę lekooporną i ma trwale uszkodzony mózg. Ponadto sześciolatek przeszedł zapalenie opon rdzeniowo-mózgowych, sepsę oraz wstrząs septyczny. Pawełek potrzebuje wobec tego ciągłej rehabilitacji i opieki medycznej. Z kolei Staś Dominiak to ośmiolatek, którego rodzice pod koniec ubiegłego roku usłyszeli jedną z najgorszych diagnoz. Ostra białaczka limfoblastyczna ich syna. Także 39-letnia Beata Niewińska w ubiegłym roku otrzymała niepokojącą informację. Nowotwór złośliwy piersi. Każda z tych osób związana jest z Zespołem Pieśni i Tańca „Rudzianie”. Beata to były członek Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Rudzianie”, a Staś jest synem Doroty Siedleckiej-Dominiak (byłej członkini, kierowniczki oraz instruktorki „Rudzian”) oraz Rafała Dominiaka (byłego akompaniatora „Rudzian”). Z kolei Pawełek jest synem byłego akompaniatora „Rudzian”, Tomasza Nantki.

– Wiele lat tańczyliśmy ze sobą w zespole i są między nami bardzo silne więzi, więc decyzja o zorganizowaniu koncertu była bardzo spontaniczna i szybka. Wystarczył jeden telefon i działamy – mówi Agata Długokęcka, była członkini ZPiT „Rudzianie” oraz inicjatorka koncertu charytatywnego. – Pomagamy, bo pamiętamy o czasach spędzonych w zespole, a przede wszystkim o osobach z nim związanych – dodaje.

Koncert dla Pawła, Stasia i Beaty odbędzie się 16 marca o godz. 17 w Miejskim Centrum Kultury. – Szykujemy wiele atrakcji. Koncert rozpoczniemy poczęstunkiem, przygotujemy także zajęcia z zakresu profilaktyki zdrowotnej, będzie również kiermasz, quiz i wiele atrakcyjnych nagród. Następnie przejdziemy do koncertu, w przerwach którego prowadzone będą licytacje – wylicza Zuzanna Muskus, była członkini „Rudzian” oraz współorganizatorka koncertu.

Dodajmy, że akcja ta ma dodatkowo szczególny wymiar, bo przecież w 2015 roku zespół obchodził swoje 30-lecie. – „Rudzianie” to tak naprawdę jedna wielka rodzina. Tam jako dzieci spędziliśmy większość czasu, a czasami i życia. Dlatego nie musieliśmy nikogo namawiać do pomocy – podsumowuje Agata Długokęcka

 


Komentarze