Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Stadion otwarty!

11-09-2017, 14:21 UM Ruda Śląska

Jestem pod wrażeniem tego obiektu, nie spodziewałem się, że będzie on tak piękny. Gratuluję władzom Rudy Śląskiej i dziękuję za wysiłek i wkład, by ten stadion powstał. To dzięki zaangażowaniu samorządów mamy w kraju coraz więcej takich wspaniałych miejsc – powiedział podczas dzisiejszego otwarcia nowego stadionu lekkoatletycznego w Rudzie Śląskiej wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Zbigniew Polakowski. Uroczystości towarzyszą 29. Lekkoatletyczne Igrzyska Sportowe, podczas których rywalizuje ok. 700 uczniów rudzkich szkół.

Nieprzypadkowo pierwszą imprezą sportową rozegraną na nowym stadionie są Lekkoatletyczne Igrzyska Sportowe. - To głównie z myślą o dzieciach i młodzieży powstał ten obiekt. Chcemy, żeby rozwijały się tu nasze rudzkie talenty. Oczywiście nie zapominamy też o rzeszy biegaczy amatorów, których także w Rudzie Śląskiej nie brakuje – mówiła podczas otwarcia prezydent Grażyna Dziedzic.

O tym, jak ważne są takie inwestycje, mówił były siedmio- i dziesięcioboista, a obecnie wiceprezes PZLA, Sebastian Chmara. - Dzięki nim dzieci i młodzież mają okazję nieraz po raz pierwszy na kontakt ze sportem. Dlatego oprócz inwestycji w infrastrukturę istotne są również działania ukierunkowane na szkolenie. Jeżeli na początku swojej przygody ze sportem dziecko zetknie się z profesjonalną opieką, zaprocentuje to na lata. Dobrym przykładem takich działań jest program „Lekkoatletyka dla każdego” - podkreślał. Halowy Mistrz Świata w siedmioboju z 1999 r. zwrócił także uwagę na zaangażowanie samorządów w rozwój infrastruktury lekkoatletycznej. - Aktualnie w kraju mamy ponad 100 certyfikowanych obiektów, z czego w tym roku powstało lub aktualnie budowanych jest ok. 20 stadionów. Większość z nich to inwestycje samorządów – mówił.

Budowa stadionu kosztowała ponad 9 mln zł. Kolejne 800 tys. zł wart jest niezbędny, certyfikowany sprzęt sportowy, taki jak m.in. płotki, młoty, kule, dyski czy oszczepy. Miasto pozyskało także 1,5 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Obiekt otrzymał już certyfikat Polskiego Związku Lekkiej Atletyki dla stadionu kategorii IV A. – Oznacza to, że mogą tu zastać rozegrane m.in. Młodzieżowe Mistrzostwa Polski, czy Mistrzostwa Polski seniorów w biegu na 10 000 m – informował wiceprezes PZLA, Zbigniew Polakowski.

Najważniejszą częścią stadionu jest sześciotorowa 400-metrowa bieżnia z nawierzchni poliuretanowej. - Na prostej bieżnia posiada 8 torów, co pozwoli na rozgrywanie zawodów na dystansie 100 m oraz 110 m przez płotki. Dodatkowo wybudowany został rów z wodą do biegów z przeszkodami – tłumaczy Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji UM. Bieżnia otacza boisko lekkoatletyczne z trawy naturalnej o wymiarach 72,7 m x 100 m, umożliwiające przeprowadzanie konkurencji rzutowych /rzut młotem, oszczepem, dyskiem/.

Stadion wyposażony jest także w skocznie do: skoku w dal, trójskoku, skoku wzwyż i o tyczce. Powstały również rzutnie do pchnięcia kulą, rzutu dyskiem i młotem z klatką zabezpieczającą, a także dwie rzutnie do rzutu oszczepem. – Inwestycja objęła również budowę trybun na prawie 900 miejsc, oświetlenia stadionu, budynku zaplecza, mieszczącego m.in. szatnie i magazyn sprzętu. Wykonano też parking, chodni kanalizację, a także nowe ogrodzenie całego terenu – zaznacza Piotr Janik.

W towarzyszących otwarciu stadionu Lekkoatletycznych Igrzyskach Sportowych bierze udział ok. 700 uczniów rudzkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. - Igrzyska rozgrywane są od 1988 r. Ich pomysłodawcą był trener i wychowawca młodzieży Henryk Kopeć. Do tej pory w zawodach tych wzięło udział ponad 50 tys. uczniów rudzkich szkół. To podczas rudzkich igrzysk swoją przygodę z lekkoatletyką rozpoczynali przyszli olimpijczycy – Zuzanna Radecka oraz Wojciech Theiner - wylicza Czesław Jonda z TL Pogoń Ruda Śląska, który jest organizatorem igrzysk.

W programie zawodów przewidziano rozegranie 10 konkurencji biegowych oraz 4 konkurencje techniczne (skok w dal, skok wzwyż, rzut oszczepem, pchnięcie kulą). Uczestnicy startują w czterech kategoriach wiekowych: dzieci młodsze (r. 2006 i młodsi), dzieci starsze (r. 2005 – 2006), młodzicy (r. 2003 – 2002), juniorzy (r. 2001 i starsi).

Kolejna lekkoatletyczna impreza na nowym stadionie odbędzie się już w najbliższą środę, 13 września. Będzie nią miting lekkoatletyczny z okazji 55-lecia TL Pogoń Ruda Śląska, w którym udział weźmie m.in. Justyna Święty, brązowa medalistka tegorocznych Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce. Zawody rozpoczną się o godz. 16:00. Wstęp na nie będzie bezpłatny, a publiczność będzie mogła obejrzeć rywalizację zawodników i zawodniczek na dystansie 100 m, 400 m, 800 m, 1500 m. Ponadto zaplanowano konkurs skoku w dal kobiet, rzut młotem kobiet, rzut kulą kobiet i mężczyzn, skok o tyczce kobiet i mężczyzn, trójskok mężczyzn, skok wzwyż mężczyzn, rzut dyskiem mężczyzn.


Komentarze


12-09-2017, 15:17
olo napisał(a):

Ciekawe co sknocili,bo znając życie zawsze coś przy takim obiekcie jest nie tak