Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Rusza bank mleka

18-06-2012, 15:22 Monika Herman - Sopniewska

W Rudzie Śląskiej, w Ośrodku Perinatologicznym prowadzonym przez prof. dr hab.n.med. Krzysztofa Sodowskiego i prof. dr hab.n.med. Janusza Świetlińskiego rusza drugi w Polsce Śląski Bank Mleka Kobiecego. Placówka będzie wsparciem dla matek, które nie mogą karmić własnego dziecka piersią. Uroczyste otwarcie Śląskiego Banku Mleka Kobiecego odbędzie się 21 czerwca br. o godz.11:00 w siedzibie Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej przy ul. Wincentego Lipa 2.  


 - Nasz Śląski Bank Mleka Kobiecego jest pierwszą na Śląsku a drugą w Polsce inicjatywą tego typu – mówi Sławomir Święchowicz, Prezes Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej i dodaje:
-  Z rozwojem banków mleka oraz promocją karmienia naturalnego wiąże się ogromne nadzieje co do poprawy wyników leczenia noworodków, zwłaszcza przedwcześnie urodzonych – tłumaczy.


Karmienie naturalne jest unikalne i idealnie dostosowane do potrzeb żywieniowych noworodka i niemowlęcia. Kontakt z dzieckiem w trakcie karmienia daje mu poczucie bezpieczeństwa, miłości, komfortu i przywiązania. Niestety dzieci urodzone przedwcześnie, czy chore nie są w stanie ssać piersi matki. W takich sytuacjach mamy muszą odciągać pokarm, który zostanie podany dziecku. To jednak nie jedyne problematyczne przypadki. - Bywają sytuacje trudne, jak brak czy niedobór mleka, zwłaszcza w pierwszych dobach po porodzie - tłumaczy dr n. med. Marta Twardoch- Drozd. – Problem może także stanowić konieczność zażywania przez matki leków przeciwwskazanych podczas laktacji. Rozwiązaniem staje się wtedy pokarm z banku mleka kobiecego - komentuje.


Śląski Bank Mleka Kobiecego w Rudzie Śląskiej będzie placówką, prowadzącą rekrutację dawczyń wśród zdrowych matek karmiących piersią własne dzieci. Zadaniem Banku będzie  przyjmowanie od nich pokarmu, a następnie, po przeprowadzeniu serii kontrolnych badań i pasteryzacji, przekazywanie go potrzebującym noworodkom, których matki nie mogą samodzielnie karmić.


Mleko będzie pochodziło od kobiet, które w trakcie karmienia dziecka piersią mają nadmiar pokarmu. - Bezpieczeństwo gwarantują rygorystyczne procedury pozyskiwania, przetwarzania, przechowywania oraz podawania pokarmu kobiecego – zapewnia dr Twardoch- Drozd. Jak dowodzą badania, możliwość podzielenia się pokarmem wyzwala w kobietach poczucie własnej wartości i godności. Z kolei świadomość, że niemowlę jest karmione mlekiem kobiecym redukuje w matkach z niedostateczną laktacją poczucie strachu i stres spowodowany chorobą dziecka oraz stymuluje je do uzyskania optymalnej laktacji.


Celem budowania banków mleka kobiecego jest nie tylko wzrost przeżywalności skrajnie niedojrzałych i chorych noworodków, a także stymulacja prawidłowego rozwoju psychoruchowego. Karmienie mlekiem kobiecym zapewnia poprawę zdrowotności człowieka wieku dorosłym.


Pierwsza tego typu placówka w Polsce została otwarta w Warszawie w marcu bieżącego roku. Śląski Bank Mleka Kobiecego w Rudzie Śląskiej będzie drugą inicjatywą tego typu w skali całego kraju.


W przyszłości Śląski Bank Mleka Kobiecego będzie udostępniał mleko kobiece wszystkim zainteresowanym ośrodkom neonatologicznym na Śląsku.

– Mamy nadzieję, że działalność naszego Banku istotnie przyczyni się do poprawy wyników leczenia noworodków i wcześniaków w naszym województwie – mówi prezes Święchowicz.

 

 

 


Komentarze


19-06-2012, 10:23
koziorozec napisał(a):

w zyciu nie zgodze sie aby moje dziecko pilo mleko od obcej kobiety juz wole sztuczne karmienie