Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Remont trwa

14-06-2017, 07:55 Arkadiusz Wieczorek

W lipcu 2016 roku w wyniku burzy, w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej zniszczony został fragment elewacji. Na kościelny plac spadły kamienie z wieży, które m.in. zniszczyły metalową tablicę ogłoszeń, znajdującą się przy wejściu. Obecnie trwają przygotowania do remontu elewacji.

Dla bezpieczeństwa przechodniów teren został odgrodzony i przez kilka miesięcy pozostawał wyłączony z użytkowania. Kościół funkcjonował, a parafianie korzystali z bocznych wejść do świątyni. Neogotycka świątynia wzniesiona w 1902 roku by- ła już wielokrotnie remontowana. Skutki podziemnej eksploatacji górniczej dotykają jej od lat 30. XX wieku. Po wstrząsie w kwietniu 2005 roku w kościele zaczęły pękać witraże i sklepienie. W murach pojawi- ły się szczeliny, a elementy konstrukcji zaczęły się przesuwać, co mogło skutkować zawaleniem się budynku. 3 lipca 2016 r. szkody górnicze znów dały o sobie znać. To jednak już historia.

W ostatnim czasie na placu przy kościele pojawiły się ekipy remontowe. – Udało nam się zebrać fundusze, które pozwoliły na rozpoczęcie remontu. Do końca roku jedna z wież zostanie wyremontowana. Później przyjdzie czas na drugą – tłumaczy Jerzy Lisczyk, proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach. – Prace polegają na naprawieniu uszkodzeń wyrządzonych przez szkody górnicze i tą część remontu finansuje przedsiębiorca górniczy, ale przy okazji zostaną odrestaurowane całe wieże. Fundusze na renowację pochodzą z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, budżetu miasta oraz ze środków parafii. Renowację wykonuje firma zajmująca się konserwacją zabytków – dodaje.


Komentarze