Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Radni obradowali w marcu

23-03-2018, 12:28 Agnieszka Lewko

W czwartek (22.03) rudzcy radni dyskutowali na ważne  dla miasta tematy. Podjęli także wiele uchwał, wśród których znalazły się m.in. projekty dotyczące przyznania dotacji z budżetu miasta na dofinansowanie prac konserwatorskich kilku rudzkich kościołów i budynków oraz dofinansowania Dziennego Domu „Senior-WIGOR z Programu Wieloletniego „Senior+”.

Podczas czwartkowej sesji rudzcy radni podjęli także uchwały m.in. w sprawie zmian w planie dochodów i wydatków budżetu miasta oraz zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta, a także przyznania ponad 200 tys. zł dofinansowania Dziennego Domu „Senior-WIGOR” z Programu Wieloletniego „Senior+”. Program ten jest realizowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Miasto brało udział w konkursie organizowanym w ramach Programu już po raz czwarty. Istotne jest także to, że dzięki podjęciu uchwał o przyznaniu dotacji celowej z budżetu miasta na dofinansowania prac konserwatorskich, zostanie wymalowanie wnętrze Sanktuarium św. Józefa w Rudzie, wyremontowana  wieża główna kościoła pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Goduli, a także przeprowadzona zostanie renowacja elewacji budynku przy ul. Ks. Niedzieli w Bielszowicach oraz renowacja trzech elewacji budynku dawnego ratusza położonego przy ul. Hlonda w Orzegowie. Co więcej, podjęto uchwałę  w sprawie zasad i trybu postępowania o udzielenie, rozliczenie i kontroli wykorzystanie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, nie stanowiących własności gminy.

- Dotacje konserwatorskie w naszym mieście są przyznawane od niemal dwudziestu lat. Do roku 2003 można było udzielać dotacji na wszystkie zabytki, natomiast w 2003 roku weszła w życie nowa ustawa o ochronie zabytków, która ograniczyła to grono tylko do zabytków wpisanych do rejestru zabytków. To miało oczywiście określone konsekwencje, bo nie każdy obiekt  mógł uzyskać taką dotację i było to problematyczne prawie dla dwóch tysięcy obiektów w naszym mieście - tłumaczył Łukasz Urbańczyk, Miejski Konserwator Zabytków - Na szczęście ustawa podległa zmianom i teraz będzie można rozpocząć przyznawanie dotacji również na obiekty nie tylko wpisane do rejestru zabytków, ale także objęte ochroną konserwatorską - dodał.

W dalszej części sesji radni zgłaszali problemy, które dotykają mieszkańców poszczególnych dzielnic. Rudzianie zasygnalizowali np. potrzebę umieszczenia lustra przy wyjeździe z ul. Lecha na ul. Westerplatte, usunięcia spróchniałych drzew przy stadionie Wawel-Wirek. Informowali także o zakłócaniu ciszy w rejonie sklepów nocnych w Rudzie czy bałaganie na terenie przy ul. Jankowskiego.


Komentarze