Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Nóż harmoniczny w rękach lekarzy z Rudy Śląskiej

07-08-2017, 10:25 admin

Nawet najbardziej skomplikowane operacje w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej będą teraz prostsze, szybsze i efektywniejsze, do tego praktycznie bezkrwawe. Wszystko dzięki pozyskanemu przez rudzką placówkę nowoczesnemu nożowi harmonicznemu. Lotus Ultrasonic Scalpel to nowoczesne urządzenie służące do chirurgii wewnątrzbrzusznej, zarówno tej laparoskopowej, jak i otwartej. Właśnie trafiło do rąk specjalistów z Goduli.

- Technologicznie nóż harmoniczny wykorzystuje zjawisko ultradźwięków. Pozwala na bardzo precyzyjne cięcia z jednoczesną koagulacją okolicznych znaczeń. Naczynia są zamykane szybko i bezpiecznie, krwawienie przy tym cięciu praktycznie nie występuje. Wykonuje się nim wszelkie precyzyjne operacje, takie jak usuwanie węzłów chłonnych, usuwanie drobnych narządów, tam gdzie ta precyzja i prawidłowa homeostaza są najbardziej potrzebne - tłumaczy dr n. med. Wojciech Cnota.

- Technologia ultradźwiękowa ma tę przewagę nad do tej pory stosowanymi, że nie dochodzi do zwęglenia okolicznych tkanek, tak jak przy użyciu tradycyjnej elektrokoagulacji. Metoda ta zapewnia nie tylko mniejszą traumatyzację tkanek ale i większą elegancję operacji. Zabiegi są krótsze, mniej inwazyjne. Przy użyciu noża harmonicznego ta „chirurgiczna precyzja” jest jeszcze bardziej widoczna - dodaje ordynator Oddziału Klinicznego Położnictwa i Ginekologii Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej.

Krótszy czas operacji oznacza mniejsze obciążenie organizmu pacjentów, do tego dochodzi krótszy czas gojenia ran. Operowanie nożem harmonicznym jest prostsze, szybsze i efektywniejsze - podkreślają specjaliści. - Po tych zabiegach nie występuje martwica w tkankach, tym samym pacjentki szybciej wracają do formy, szybciej się regenerują i nie powstają blizny w takim zakresie jak przy użyciu innych technik operacyjnych. Nie stosujemy też materiałów szewnych, nie zostawiamy przez to żadnych ciał obcych w organizmie pacjentek. Na początku nóż harmoniczny będzie wykorzystywany do tych największych, najtrudniejszych operacji, po to by skrócić ich czas i poprawić efektywność - podkreśla dr Cnota.

Nowoczesny sprzęt w rudzkim szpitalu wykorzystywany będzie nie tylko przez ginekologów, to także nowe narzędzie chirurgów z Goduli. - Mamy bardzo dobrze wyposażone sale operacyjne, ale na mojej osobistej liście życzeń nóż harmoniczny był w pierwszej trójce. Jest to dla nas duży krok do przodu, może nie aż „skok w nadprzestrzeń”, używając terminologii Gwiezdnych Wojen, ale poprzez zastosowanie tej nowoczesnej technologii dogoniliśmy świat. Technologia ultradźwięków pozwoli nam na dalszy rozwój i wprowadzanie nowych zakresów zabiegów oraz zwiększenie ich jakości dla pacjenta, a to przecież najważniejsze. Na Śląsku tylko kilka ośrodków posiada taki sprzęt na stałe, a my zawsze „jesteśmy w szpicy” - mówi ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego rudzkiej placówki.

W październiku do Rudy Śląskiej na tydzień przyjedzie dr Ben Peyton-Jones z Exeter w Wielkiej Brytanii. Światowej sławy autorytet w wykorzystaniu techniki noża harmonicznego w ginekologii operacyjnej i chirurgii. Wspólnie z rudzkimi lekarzami wykona kilka pokazowych zabiegów, będzie to też okazja do szkoleń dla części personelu medycznego z Goduli. - Korzystamy z uprzejmości firmy BOWA, która jest dystrybutorem tego urządzenia i zaprosiliśmy do nas dr Peytona-Jonesa. Mamy już za sobą pierwsze kontakty z nożem harmonicznym, ale na pewno dla wielu z nas będzie to okazja, by jeszcze bardziej poznać specyfikę tego urządzenia. To jest jak z kierowcą, który przesiada się do lepszego i szybszego samochodu i od razu musi wykazać się większymi umiejętnościami. My nie musimy na nowo uczyć się operować, pewnie jednak niektóre przyzwyczajenia trzeba będzie teraz zmienić - kończy doc. Wojciech Cnota.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze